به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ - تماس با فالنیک : 8363-021

Block Level Storage چیست؟

 Block Level Storage چیست؟

در سیستم‌های Block Level Storage، بلاک‌های خام (Volumeهای ذخیره سازی) ایجاد می‌شود و هر بلاک همانند یک هارد درایو مستقل کنترل می‌شود. عموما این بلاک‌ها را سیستم‌عامل‌های سروری کنترل می‌کنند. هر بلاک یا Storage Volume، به طور مستقل با سیستم فایل مناسب، قابل فرمت شدن است.

در واقع Block Level Storage یک هارد درایو در سرور است با این تفاوت که این هارد در کیس جداگانه‌ای نصب می‌شود و با استفاده از فیبرنوری یا iSCSI به آن دسترسی وجود دارد.

وقتی صحبت از انعطاف‌پذیری و همه‌کاره بودن به میان می‌آید، Block Level Storage غیرقابل شکست است. در دستگاه‌های Block Level Storage، Raw Storage Volumeهایی ایجاد می‌شوند و سپس سیستم‌عامل سروری به این Volumeها وصل می‌شود و از آن‌ها به صورت هارد درایوهای مستقل و جدایی استفاده می‌کند. این ویژگی باعث می‌شود Block Level Storage برای تقریبا هر نوع اپلیکیشنی مناسب باشد مثلا File Storage، Database Storage، VMFS Volume و … . شما می‌توانید هر نوع فایل سیستمی را روی Block Level Storage قرار دهید. اگر از ویندوز استفاده می‌کنید، برای فرمت کردن Volumeها می‌توانید از NTFS استفاده کنید و اگر سرورهای VMware دارید از VMFS استفاده کنید.

اسلاید‌های میتاپ ۷، با موضوع راهکار‌های ذخیره سازی و استوریج

در بحث بکاپ گیری، بسیاری از استوریج‌ها دارای قابلیت‌های Replication هستند اما در تامین امنیت سازمان خود، برای بکاپ از فایل‌ها از ابزارهای بکاپ گیری مانند DPM یا Data Protection Manager می‌توان استفاده کرد. چون همانند یک هارد درایو دیده می‌شود و عمل می‌کند، مراحل بکاپ گیری، شکل خاصی ندارد.

به علت پیچیدگی مدیریتی، دستگاه‌های ذخیره سازی مبتنی بر بلاک، پیچیده‌تر از دستگاه‌های ذخیره سازی مبتنی بر فایل، هستند اما درعوض شما انعطاف‌پذیری بیشتری هم دارید. ادمین‌های دستگاه‌های بلاک استوریج باید موارد زیر را انجام دهند:

 1. استوریج را به دقت مدیریت کرده و بین سرورها به اشتراک گذارند.
 2. سطوح حفاظتی استوریج را مدیریت کنند (مثلا RAID)
 3. پیگیری و بررسی کارایی دستگاه‌های ذخیره سازی تا اطمینان حاصل شود که کارایی مورد نیاز سرور و اپلیکیشن‌ها فراهم است.
 4. زیرساخت اتصالات استوریج را مانیتور و مدیریت کنند. (عموما iSCSI و فیبرنوری)

اپلیکیشن‌های زیادی هستند که از این نوع استوریج اشتراکی و بلاک لِوِل استفاده می‌کنند:

پایگاه‌های داده و دیتابیس‌ها: هنگام کلاستر کردن دیتابیس‌ها؛ در واقع دیتابیس‌های کلاستر شده به استوریج اشتراکی احتیاج دارند.

Exchange: مایکروسافت آپدیت‌ها و بهبودهای بسیاری را برای این اپلیکیشن قرار داده اما همچنان نمی‌توان از استوریج‌های فایل لِوِل و یا مبتنی بر شبکه (CIFS یا NFS) استفاده کرد در نتیجه فقط استوریج Block Level پشتیبانی می‌شود.

VMware: هر چند که VMware می‌تواند از استوریج File Level از طریق Network File System یا NFS استفاده کند اما پیاده‌سازی سرورهای VMware که از Volumeهای اشتراکی VMFS بر روی Block Level Storage استفاده می‌کنند هم رایج است.

Server Boot: با وجود دستگاه استوریج مناسب، سرورها را می‌توان طوری پیکربندی کرد که از استوریج Block Level بوت شوند.

مزایای سیستم Block Level Storage

 1. نسبت به سیستم File Level Storage، کارایی و سرعت بهتری دارد.
 2. با هر بلاک یا Storage Volume به صورت یک هارد درایو مستقل رفتار می‌شود و با Server OS خارجی کنترل می‌شود.
 3. هر بلاک یا Storage Volume با سیستم فایل مناسب (NTFS/NFS/SMB در ویندوز و VMFS در VMware) فرمت می‌شوند.
 4. در سیستم‌های ذخیره سازی SAN، بسیار محبوب است و معمولا در SAN پیاده‌سازی می‌شود.
 5. قابل اعتمادتر و بسیار کارا هستند.
 6. برای ذخیره فایل‌ها به کار می‌رود و ذخیره سازی مناسب برای اپلیکیشن‌های خاص مانند دیتابیس‌ها، VMFS یا Virtual Machine File System و … است.
 7. Boot up خارجی سیستم‌های متصل به آن‌ها پشتیبانی می‌شود.
 8. از پروتکل‌های iSCSI و FCoE برای انتقال داده استفاده می‌کند.

نکته: دستگاه‌های ذخیره ساز جدید قابلیت‌های File Level و Block Level را با هم دارند بنابراین اگر باید بین بلاک و فایل انتخاب کنید، دستگاه Hybrid/Converged ممکن است برای شما راهکار مناسبی باشد. به طور کلی File Level Storage Volumes برای استوریج اشتراکی (Shared Storage) و Block Level Storage Volumes برای استوریج خاص (Dedicated Storage) مناسب است.

لینک زیر، برای مطالعه بیشتر درباره روش ذخیره سازی SAN، ارائه می‌شود.

تعریف و مقایسه استوریج های SAN و NAS و DAS

 

خدمات تعمیرات سرور، مشاوره و اجرای شبکه در فالنیک
فالنیک با دارا بودن بزرگ‌ترین لابراتوار تعمیر سرور و تجهیزات شبکه و کارشناسان متخصص، آماده خدمت‌رسانی برای تعمیر انواع سرورهای ایستاده و رک مونت است. تمامی ابزار موردنیاز برای تعمیر و تست تجهیزات شبکه در مرکز سرور فالنیک در اختیار مهندسین فالنیک قرار دارد.
درخواست تعمیر سرور

منابع:

excitingip.com

techrepublic.com

 


نویسنده :

استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.
>
عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

با عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی) اولین نفری باشید که مقالات و محتواهای ناب و تخصصی را دریافت می کنید.

تبریک، شما با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.

.swin-sc-title.style-2 .title span:after