به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز پنج شنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - تماس با فالنیک : 8363-021

ریکاوری هارد unallocated شده را چگونه انجام دهیم؟

ریکاوری هارد unallocated شده
ریکاوری هارد unallocated شده

یادداشت ویراستار: این مطلب در تیر ۱۴۰۱ توسط کارشناسان کامپیوتر و لپ تاپ فالنیک، بررسی و تایید شده است.

گاهی بعد از روشن شدن کامپیوتر می‌بینیم که یک پارتیشن شناخته نمی‌شود و دیگر نمی‌توانیم به اطلاعات آن دسترسی داشته باشیم. به این اتفاق اصطلاحا unallocated شدن هارد گفته می‌شود که در این مقاله قصد داریم دلایل آن و روش‌های مختلف و باید و نباید ریکاوری هارد unallocated شده را آموزش دهیم. با فالنیک همراه باشید.

هارد unallocated شده چیست؟

Unallocated به معنی اختصاص نیافته است و زمانی رخ می‌دهد که فضای اختصاص داده شده به یک پارتیشن از بین برود. پارتیشن‌ها بخش‌هایی از هارد دیسک هستند که برای مدیریت بهتر داده‌های ذخیره شده روی هارد، از هم جدا شده‌اند. یک هارد می‌تواند چندین پارتیشن داشته باشد. وقتی در یک هارد فضای unallocated می‌بینید، یعنی فضایی در این هارد وجود دارد که هنوز به یک پارتیشن اختصاص داده نشده است.

واحد خدمات لپ تاپ، کامپیوتر و بورد فالنیک
تعمیرات لپ تاپ، تبلت، کامپیوتر، All-in-One، بورد (Board) و تعویض انواع پورت (Port) و چیپست (Chipset) خود را به صورت تخصصی با تجهیزات پیشرفته، به فالیک بسپارید. برای ثبت تیکت تعمیر، کلیک کنید.
درخواست تعمیر کامپیوتر و لپ تاپ

در یک فضای unallocated یا «تخصیص نیافته» نمی‌توانید فایل یا برنامه‌ای را ذخیره کنید و اساساً این فضا برای سیستم عامل بی‌فایده است مگر این‌که برای ایجاد پارتیشن جدید یا اضافه کردن به ظرفیت یک پارتیشن موجود، از این فضا استفاده کنید.

چرا پارتیشن unallocated می‌شود؟

هارد دیسک‌های نو، بدون هیچ پارتیشنی عرضه می‌شوند. هنگامی که هارد تازه را روی سیستم نصب می‌کنید، باید حداقل یک پارتیشن به عنوان بخشی از فرآیند نصب سیستم عامل ایجاد کنید. هر فضایی که به یک پارتیشن اختصاص داده نشود به عنوان فضای unallocated  باقی می‌ماند.

با این حال، فضای unallocated می‌تواند به دلیل اتفاق دیگری ظاهر شود. رایج‌ترین دلایل unallocated شدن یک پارتیشن عبارتند از:

  1. پارتیشن خراب شده

اگر یک پارتیشن به هر دلیلی خراب شود، به فضای unallocated تبدیل می‌شود. علت این خرابی ممکن است وجود بدسکتور، ضربه خوردن هارد و… باشد.

۲. حمله ویروس یا بدافزار

ویروس‌ها را می‌توان به گونه‌ای طراحی کرد که فقط پارتیشن‌های هارد دیسک را هدف قرار دهند. اگر ویروسی پارتیشن را حذف کرده باشد، ممکن است فضای آن پارتیشن به یک فضای unallocated تغییر کند.

پیشنهاد مطالعه

۳. مشکل سخت افزاری

هارد دیسک‌ها قطعات آسیب‌پذیری هستند. اگر هارد دیسک دچار مشکل سخت افزاری شده باشد، احتمال unallocated شدن پارتیشن‌های آن وجود دارد.

۴. قطعی ناگهانی برق

قطعی برق می‌تواند یکی از دلایل unallocated شدن پارتیشن باشد خصوصا هنگامی که هارد در حال خواندن یا نوشتن اطلاعات است.

آموزش روش‌های ریکاوری هارد unallocated شده

برای ریکاوری هارد unallocated شده چند روش کارآمد وجود دارد که می‌توانید با استفاده از آن‌ها برای بازیابی اطلاعات هارد unallocated اقدام کنید. توجه داشته باشید که بازیابی هاردunallocated  معمولا در دو مرحله انجام می‌شود:

  1. بازیابی اطلاعات هارد unallocated که شامل برگرداندن اطلاعات می‌شود.
  2. ریکاوری هارد unallocated شده که شامل پارتیشن بندی مجدد و تغییر سیستم فایل پارتیشن است.

در ادامه چند روش برای بازیابی اطلاعات هارد unallocated و ریکاوری هارد unallocated شده معرفی می‌کنیم.

روش اول: ریکاوری هارد unallocated شده توسط متخصصین

بهترین راه بازیابی اطلاعات استفاده از سرویس‌های ریکاوری اطلاعات است زیرا معمولا هنگام بازگردانی اطلاعات مشکلات پیش بینی نشده ای به وجود می آید که رفع آن‌ها به تجربه و ابزار بروز نیاز دارد. به علاوه این‌که عدم آگاهی از دانش کامپیوتری و اشتباه در ریکاوری، ممکن است به حذف همیشگی اطلاعات منجر شود. بنابراین اولین توصیه ما به شما، استفاده از تجربه متخصصین است. به خصوص اگر اطلاعات برای شما اهمیت بالایی دارد. در صورت نیاز با ثبت سفارش در صفحه درخواست بازیابی اطلاعات می‌توانید از مشاوره و خدمات دیتاریکاوری فالنیک استفاده کنید. کارشناسان ما در اسرع وقت به درخواست شما رسیدگی می‌کنند.

روش دوم: ریکاوری هارد unallocated با استفاده از نسخه پشتیبان

اگر از اطلاعات موجود روی پارتیشن unallocated شده بکاپ تهیه کرده‌اید، اولین و ساده‌ترین راه برای بازگرداندن اطلاعات، استفاده از همین نسخه پشتیبان است. برای انجام این کار در ویندوز ۱۰، ابتدا فایل iso نسخه پشتیبان را روی dvd کپی یا رایت کنید. فایل بکاپ iso فایلی است که در صورت write شدن روی یک dvd قابلیت اجرا شدن به صورت bootable را دارد و می‌توانید از آن در محیط ابتدایی ویندوز (قبل از لود شدن ویندوز) استفاده کنید. دقت کنید که برای write کردن فایل iso بهتر است از یک دیسک dvd 9 استفاده کنید تا فضای بیشتری در اختیار داشته باشید.

پس از write کردن فایل بکاپ روی dvd روش زیر را دنبال کنید:  

  1. به مسیر زیر بروید:

settings > update & security 

در سمت چپ صفحه‌ی باز شده، گزینه recovery را پیدا کرده و روی آن کلیک کنید. سپس گزینه advanced startup را پیدا کرده و روی گزینه restart now کلیک کنید.

بازیابی اطلاعات هارد unallocated با استفاده از backup – مرحله اول
بازیابی اطلاعات هارد unallocated با استفاده از backup – مرحله اول

۲. بعد از ری استارت شدن ویندوز، پنجره‌ای با عنوان choose an option می‌بینید. در این‌جا ابتدا گزینه troubleshoot و بعد گزینه advanced options را انتخاب کنید.

بازیابی اطلاعات هارد unallocated با استفاده از backup – مرحله دوم
بازیابی اطلاعات هارد unallocated با استفاده از backup – مرحله دوم
پیشنهاد مطالعه

۳. در این مرحله باید dvd که فایل بکاپ را روی آن کپی کرده بودید در دستگاه قرار دهید. سپس در پنجره advanced options روی گزینه system image recovery کلیک کنید.

بازیابی اطلاعات هارد unallocated با استفاده از backup – مرحله سوم
بازیابی اطلاعات هارد unallocated با استفاده از backup – مرحله سوم

۴. در این مرحله سیستم، فایل نسخه پشتیبان را شناسایی می‌کند. اگر این اتفاق نیفتاد می‌توانید با انتخاب گزینه Select a system image دی وی دی را انتخاب کرده و فایل بکاپ را به سیستم معرفی کنید.

بازیابی اطلاعات هارد unallocated با استفاده از backup – مرحله چهارم
بازیابی اطلاعات هارد unallocated با استفاده از backup – مرحله چهارم

۵. روی گزینه next کلیک کنید و مکانی را که نسخه backup در آن ذخیره شده است مشخص کنید. اگر چند فایل بکاپ تهیه کرده‌اید، با توجه به تاریخ بکاپ، فایل درست را انتخاب کنید.

بازیابی اطلاعات هارد unallocated با استفاده از backup – مرحله پنجم
بازیابی اطلاعات هارد unallocated با استفاده از backup – مرحله پنجم

۶. در منوی بعدی گزینه‌هایی می‌بینید که برای حذف یا فرمت پارتیشن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. فقط روی next کلیک کنید.

بازیابی اطلاعات هارد unallocated با استفاده از backup – مرحله ششم
بازیابی اطلاعات هارد unallocated با استفاده از backup – مرحله ششم

۷. در پنجره بعدی روی finish کلیک کنید.

بازیابی اطلاعات هارد unallocated با استفاده از backup – مرحله هفتم
بازیابی اطلاعات هارد unallocated با استفاده از backup – مرحله هفتم

۸. در آخرین مرحله، با کلیک روی گزینه yes روند بازیابی بکاپ را تایید کنید.

بازیابی اطلاعات هارد unallocated با استفاده از backup – مرحله هشتم
بازیابی اطلاعات هارد unallocated با استفاده از backup – مرحله هشتم

بعد از راه اندازی مجدد ویندوز، درایو مورد نظر و اطلاعات آن باید در my computer قابل مشاهده باشند.

روش سوم: نرم افزار ریکاوری هارد unallocated

ریکاوری هارد unallocated شده معمولا یک کار تماماً نرم افزاری‌ست. چه از برنامه‌های ویندوز برای فرمت مجدد هارد و پارتیشن بندی  دوباره استفاده کنید و چه از نرم‌افزارهای تخصصی بازگرداندن اطلاعات. برنامه‌های زیادی برای بازیابی اطلاعات هارد unallocated وجود دارد که دو نرم افزار easeus و disk drill از بهترین نرم‌افزارهای این دسته هستند. با مطالعه مطلب معرفی بهترین نرم افزارهای بازیابی اطلاعات می‌توانید به طور کامل با این نرم‌افزارها آشنا شوید. در ادامه نحوه بازیابی اطلاعات از روی هارد unallocated را با استفاده از نرم افزارهای easeus و disk drill آموزش می‌دهیم.

خدمات بازیابی اطلاعات در فالنیک
نرم‌افزارهای بازیابی اطلاعات، یا توانایی بازیابی داده‌های شما را ندارند یا نمی توانند تمامی اطلاعات را بازیابی کنند. استفاده از آنها کار بازیابی و احتمال بازگرداندن اطلاعات را کاهش می‌دهند. مرکز تخصصی بازیابی اطلاعات فالنیک اطلاعات هاردهایی را بازیابی می‌کند که سیستم شناسایی‌شان نمی‌کند.
درخواست بازیابی اطلاعات


نویسنده :

ارسال دیدگاهخرید سرور hp
شارژ کارتریج
نصب و راه اندازی شبکه
خرید استوریج
پادکست
ایبوک فالنیک
تک تاک
نویسنده مهمان فالنیک
پیکربندی آنلاین سرور در فالنیک
استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.