به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ - تماس با فالنیک : 8363-021

بررسی کامل و معرفی پردازنده اینتل، نسل ها و انواع آن

مقایسه انواع پردازنده های اینتل

یادداشت ویراستار: اصل این مطلب در فروردین ۹۵ نوشته شده بود و در آذر ۹۹ دوباره بررسی و به‌روز شده است.

نیازهای سخت افزاری کاربران در هر حوزه‌ای متفاوت است مثلا فردی که به بازی‌های آنلاین و یا وب گردی می‌پردازد با کسی که به انجام فرآیند پردازشی سنگین می‌پردازد، نیازهای متفاوتی خواهند داشت، پردازنده های سرور با پردازنده های سیستم‌های خانگی تفاوت دارند. برای اینکه بتوان این نیاز کاربرها را برآورده کرد، شرکت‌های تولید کننده پردازنده، مثل Intel بین محصولات خود تنوع ایجاد کردند و محصولات متمایزی به بازار بر اساس نیاز کاربران ارائه دادند.

در این مقاله ابتدا به بررسی انواع پردازنده های اینتل شامل پنتیوم و کور و زئون و سپس تفاوت سری پردازنده های اینتل می‌پردازیم.

انواع پردازنده های اینتل

آنچه در تاریخچه سی پی یو های اینتل می‌بینیم، تولید پردازنده هایی است که برای کامپیوترها و کاربردهای مختلف طراحی شده‌اند: از پردازنده های کم‌مصرف برای لپ تاپ تا CPU های انترپرایزی با مصارف دیتاسنتری و سروری. در ادامه به معرفی انواع پردازنده های اینتل می‌پردازیم. در نامگذاری پردازنده های اینتل هر چه عدد مدل Intel بیشتر باشد یعنی پردازنده از ویژگی‌های بیشتر بهره‌مند است مثلا Cache و سرعت کلاک.

۱- پردازنده Intel Atom

پردازنده Intel Atom پردازنده کم‌مصرفی است که در نوت بوک، تبلت، اسمارتفون، اینترنت اشیا و دستگاه‌های مبتنی بر شبکه استفاده می‌شوند چون در این موارد، مصرف برق و عمر باتری از قدرت پردازش مهمتر است. نام مدل پردازنده‌هایی که مناسب دستگاه‌های کم مصرف و عمومی هستند عددی ندارد. عدد و حروف موجود در نامگذاری CPU اتم، بیانگر ویژگی های خاص پردازنده است. اگر در نامگذاری پردازنده از N استفاده شود یعنی برای نوت بوک مناسب است و با حرف Z یعنی برای دستگاه‌ها اینترنتی و سیار.

پردازنده Intel Atom
پردازنده کم مصرف Intel Atom

۲- پردازنده Intel Celeron

پردازنده Intel Celeron برای کامپیوترهای دسکتاپی رده پایین طراحی شده و فقط کارهای عمومی مثل وبگردی و پردازش های اصلی را انجام می‌دهد. نوع کم‌مصرف Intel Celeron برای لپ تاپ‌ها مناسبند.

پردازنده Intel Celeron
پردازنده رده پایین Intel Celeron

۳- پردازنده Intel Pentium

سی پی یو پنتیوم چیست و چه کاربردی دارد؟ پردازنده پنتیوم در کامپیوترها و لپ تاپ های رده پایین و برای مصارف عمومی کاربرد دارند. جدیدترین نسل پنتیوم ها در حال حاضر در دو سری Gold و Silver عرضه می‌شوند.

سی پی یو پنتیوم چیست و چه کاربردی دارد؟
پردازنده Intel Pentium

۴- پردازنده Intel Core

Core i ها پردازنده‌های خانگی یا دسکتاپی اینتل هستند. دو نوع پردازنده اینتل کور داریم: یکی Core i ها هستند و دیگری Core 2 Duo.

۵- پردازنده Intel Xeon and Itanium

پردازنده‌های سری زئون و ایتانیوم از سری پردازنده های کلاس سروری هستند که برای برنامه‌های سروری مختلف بهینه شده‌اند. انواع سی پی یو زئون، پردازنده‌های صنعتی و خاص تجهیزات سخت افزاری سروری شرکت اینتل هستند. می‌توانند حتی تا ۳۲ عدد پردازنده در کنار هم به صورت همزمان کار کنند و بهترین گزینه برای انجام فرآیندهای Multi-Threading هستند.

پردازنده Intel Xeon and Itanium
پردازنده‌های صنعتی و سروری زئون

نسل سی پی یو های اینتل

برای تشخیص نسل پردازنده های اینتل به نامگذاری آنها توجه کنید. به عنوان مثال در سی پی یو های Core i اولین رقم بعد از خط فاصله بیانگر نسل سی پی یو است. هر چه این عدد بیشتر باشد یعنی نسل سی پی یو بالاتر است. مثلا:

 • Core i5-7200U دارای ۲ هسته و حداکثر سرعت ۳.۱GHz
 • Core i5-8250U دارای ۴ هسته و حداکثر سرعت ۳.۴GHz

آخرین نسل پردازنده های اینتل، نسل ۱۱ است که قرار است در فصل اول سال ۲۰۲۱ به بازار عرضه شود. پس از پردازنده نسل ۱۰ اینتل یعنی ۱۰th Gen Intel Core S-series با مدل برتر Core i9-10900K که در اوایل سال ۲۰۲۰ ارایه شد، با معرفی و عرضه پردازنده های دسکتاپی ۱۱th Gen Intel Core S-series، کارایی بیشتری را در PC و سیستم های گیمینگ خواهیم دید.

پیشنهاد مطالعه

نامگذاری سی پی یو های اینتل Core

در نامگذاری پردازنده نسل ۱۰ و ۱۱ اینتل کور ها دو حالت وجود دارد:

۱- با پسوند G: پس از سریِ پردازنده، نسل آن را می‌بینید و سپس دو رقم SKU، سپس پسوند محصول مثلا G که بیانگر کاربری گرافیکی بهینه شده است و عدد بعد از G نشانگر سطح این قابلیت و بین ۱ تا ۷ متغیر است. مثل آنچه در تصویر می‌بینید: Intel Core i7-1065 G7.

نامگذاری سی پی یو های اینتل Core
نامگذاری سی پی یو های اینتل Core نسل ۱۰ و ۱۱ دو حالت دارد.

۲- بدون پسوند G: پس از سریِ پردازنده، نسل آن و سپس سه رقم SKU در مجموع ۵ رقم می‌بینید. بعد از آن همانند نسل های قبلی پسوندهایی مانند U و  Y و H و K و … را می‌بینید که بیانگر مصرف برق یا انواع دستگاه‌هایی است که در آنها استفاده می‌شوند. مانند Core i9-10900K.

نامگذاری پردازنده های نسل نهم اینتل تا نسل ۶ همانند حالت بدون پسوند G در نسل ۱۰ و ۱۱ است: یک رقم نسل، سه رقم SKU و یک یا دو حرف پسوند.

نامگذاری سی پی یو های اینتل پنتیوم

انواع نامگذاری در سی پی یو های پنتیوم عبارتند از:

 1. در پردازنده های Intel Pentium Silver، یک حرف پیشوند سپس ۴ رقم SKU داریم. مثل Intel Pentium Silver J5005.
 2. در پردازنده های Intel Pentium Gold، حرف پیشوند نداریم، ۴ رقم SKU و حرف پسوند داریم. مثل Intel Pentium Gold G5500T.
 3. در پنتیوم هایی که گلد و سیلور نیستند، نامگذاری به این صورت است: ۴ رقم SKU و حرف پسوند مثل Intel Pentium 4405Y.

تفاوت پنتیوم و core i

اولین فرق pentium با core در قیمت آنهاست. همیشه Core i از پنتیوم گران‌تر است. تفاوت سی پی یو پنتیوم با کور در رده پایین تر بودن پنتیوم است چون تکنولوژی ساختِ ضعیفتری دارد و باعث می‌شود از تمام مدل‌های Core i پایین‌تر قرار گیرد: فرکانس، حافظه L3، گرافیک مجزای داخلی، مصرف برق و AVX و HyperThreading همگی مواردی است که باعث بهتر بودن سی پی یو های Core نسبت به پنتیوم می‌شود. با توجه به تفاوت pentium با core، پرداخت مبلغ بیشتر برای Core i ارزش خواهد داشت.

مقایسه پردازنده های اینتل

 1. اولین نکته در مقایسه انواع پردازنده های اینتل، تفاوت در کاربری آنهاست. اینکه در چه دستگاهی و با چه کاربردی قرار است قرار گیرند توجه به رده بندی سی پی یو های اینتل را می‌طلبد. مثلا پردازنده‌های سری Pentium برای برآورده کردن نیازهای عمومی و سیستم های خانگی مورد استفاده قرار گرفتند و انواع پردازنده xeon برای استفاده در سرورهای سخت افزاری و انجام فرآیندهای پردازشی سنگین ارایه شدند. 
 2. هر چه نسل سی پی یو های اینتل بالاتر باشد، قدرت و سرعت CPU نسبت به همان مدل نسل قبلی، بیشتر است.
 3. سوکت ‌های رده‌های مختلف کاملا متفاوتند مثلا سوکت رئون ها با پنتیوم ها کاملا فرق دارد.
 4. پردازنده های سری زئون از مقدار CPU Cache بیشتری نسبت به پردازنده های پنتیوم و Core برخوردارند. حافظه کش پردازنده یا CPU Cache Memory یکی از دلایل مهم بالا رفتن کارایی پردازنده ها محسوب می‌شود که طبیعتاً قیمت پردازنده را نیز بالا می‌برد. اگر حافظه کش پردازنده شما کم باشد تعداد مراجعه CPU به حافظه RAM شما افزایش پیدا می‌کند و به همین دلیل Bus سیستم و حافظه اصلی بیشتر درگیر می‌شوند و از طرفی به خاطر فاصله موجود بین پردازنده و RAM سرعت کاهش پیدا می کند، حافظه Cache باعث کاهش این مراجعات می‌شود. این حافظه در داخل پردازنده قرار گرفته است.
 5. پردازنده‌های سری پنتیوم و Core به صورت تکی در سیستم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند در حالیکه پردازنده‌های سری زئون به صورت گروهی در یک سرور قرار می‌گیرند. ممکن است در یک سرور فقط دو عدد پردازنده زئون ببینید و در سرور دیگر تا ۳۲ عدد پردازنده زئون را در کنار هم مشاهده کنید که همزمان با هم در سرور کار می‌کنند. دلیل این نوع طراحی هم مشخص است، سرورها برای انجام فرآیندهای پردازشی سنگین و همزمان طراحی شده‌اند که هر کدام از این فرآیند های پردازشی اصلاً ربطی به همدیگر ندارند، بنابراین تفکیک کردن پردازش روی پردازنده های مختلف باعث بالا رفتن کارایی و بهبود سرویس‌دهی می‌شود. قابلیت کلیدی Multi-Threading نیز یکی دیگر از مواردی است که برای بالا بردن تاثیر گذاری و بالا بردن قدرت پردازنده ها در زئون ها استفاده شده است.
مقایسه پردازنده های اینتل
اولین نکته در مقایسه انواع پردازنده های اینتل، تفاوت در کاربری آنهاست.

تفاوت cpu xeon با core i7

همان طور که گفتیم کاربرد و مصرف CPU های زئون، سروری و انترپرایزی است اما می‌توان تحت شرایطی آن را در دسکتاپ‌ها هم استفاده کرد. شرط اول در استفاده از پردازنده زئون در دسکتاپ و مثلا برای بازی این است که مادر بورد از سوکت های P43 یا P45 پشتیبانی کند. به طور کل سی پی یوهای Core i برای بازی و گیم به‌صرفه‌تر از زئون هستند در ادامه به تفاوت پردازنده های سرور (Xeon) و دسکتاپ (Core i) بپردازیم.

Core i ها سرعت بالایی در دستورات پردازشی Single-Thread که باعث کارایی بالا در برنامه‌هایی مثل بازی ها می‌شود، دارند. Core i7 که رده بالایی دارد را می‌توان با Xeon مقایسه کرد. فرق xeon و i7 را در ادامه لیست می‌کنیم:

 • cpu xeon اسلات و کانال حافظه بیشتری دارند.
 • CPU Xeon از تصحیح خطا یا ECC در حافظه استفاده می‌کند. البته با وجود ECC، نسبت به رم های استاندارد، سرعت کمتری دارند و گران‌ترند.
 • میزان حافظه ای که زئون‌ها پشتیبانی می‌کنند به یک ترابایت هم می‌رسد ولی در Corei ها ۶۴ گیگابایت است.
 • حافظه کش زئون چندین برابر بیشتر از سی پی یو دسکتاپی است و از L3 Cache پشتیبانی می‌کند که نتیجه آن سرعت بسیار زیاد زئون است.
 • زئون ها از فناوری‌هایی مثل Hyperthreading پشتیبانی می‌کنند که اکثر دسکتاپ‌ها نمی‌توانند.
 • زئون ها دو یا چند سوکت را پشتیبانی می‌کنند.
 • زئون ها به دلیل اینکه مخصوص سرورها و کاربرد های ۲۴ ساعته ساخته شده‌اند عمر بیشتری دارند.
 • زئون ها مصرف برق بیشتری دارند و بیشتر داغ می‌شوند.
 • زئون ها تعداد هسته بیشتری دارند اما سرعت کلاک کمتری دارد.
 • زئون‌ها از PCIe lane پشتیبانی می‌کنند و می‌توانید کارت اضافه کنید.
 • زئون ها می‌توانند بار و لود زیادی تحمل کنند.

مزیت Core i7 نسبت به زئون در سه مورد است: قابلیت اورکلاک پذیری و تراشه گرافیکی یکپارچه و قیمت است. زئون‌ها نمی‌توانند اورکلاک کنند از طرفی به دلیل قابلیت‌های بالاتر نسبت به Core i7 ها قیمت بیشتری دارند.

با توجه به آنچه گفتیم بنا بر کاربرد و بودجه ای که دارید می‌توانید از زئون ها استفاده کنید مثلا سی پی یو زئون برای بازی و رندرینگ و ادیت ۴K Video عالی است. اگر زئون بخرید مسلما باید مادربورد گرانتری هم بخرید. حتی Core i5 هم برای باری خوب است چه رسد به Core i7. پس بودجه تعیین کننده است که سی پی یو زئون برای بازی بخرید یا Core i.

در ادامه مطلب به صورت اختصاصی به بررسی پردازنده های سروری اینتل زئون می‌پردازیم.

 

مشاوره و خرید سرور hp در فالنیک
فالنیک با دارا بودن سبد کاملی از سرورهای اچ پی و تنها دارنده گارانتی رسمی و معتبر سرور اچ پی در ایران، آماده خدمت‌رسانی جهت مشاوره، فروش و پشتیبانی به مشتریان است. شما می‌توانید قبل از خرید، از کارشناسان فالنیک، مشاوره بگیرید.
مشاوره و خرید سرور hp

 

گفتگوی Tachtalk نکات مهم در انتخاب CPU های سروری

عناوین مهمی که در این ویدئوی ۱۳ دقیقه‌ای می‌بینید در ادامه آمده است:

 1. بررسی مولفه‌های CPU های انترپرایزی در سایت اینتل
 2. نکات مهم هنگام خرید Server CPU

 

نسل پردازنده‌ های اینتل زئون

تا به حال اینتل ۵ نسل از پردازنده های سری اینتل زئون را عرضه کرده است. در ادامه مروری خواهیم داشت بر این ۵ نسل و انواع cpu سرور.

همانطور که گفتیم پردازنده‌های سری Xeon اینتل اختصاصا برای پردازش‌های سروری تولید شده‌اند که پنج نسل از این پردازنده تا به امروز همگام با محصولات HP عرضه شده‌اند و بهترین گزینه برای ایجاد زیرساخت‌های سازمانی هستند. بیایید مروری داشته باشیم بر این پردازنده‌های سروری:

 1. نسل اول یا V1 دارای فرکانس ۱۶۰۰ MHz و هشت هسته‌ای بودند. از حافظه‌های DDR3 و پورت USB2.0 پشتیبانی می‌کردند.
 2. نسل دوم یا V2 با فرکانس کاری ۱۸۶۶ MHz و ۱۲ هسته‌ای بودند و مانند نسل ۱ از حافظه‌های DDR3 و پورت USB2.0 پشتیبانی می‌کردند.
 3. نسل سوم یا V3 دارای فرکانس کاری ۲۱۳۳ MHz و ۱۸ هسته‌ای است. مزیت نسل ۲ به بعد پشتیبانی از حافظه‌های DDR4 و پورت USB3.0 است.
 4. نسل چهار یا V4: با حداکثر فرکانس کاری ۲۴۰۰ MHz و ۲۴ هسته عرضه شده که نرخ انتقال اطلاعات در این نسل به ۹.۶QT/s می‌رسد و مناسب شرکت های مخابراتی، تامین‌کننده‌های فضای ابری و کسب‌وکارهای رو به رشد است.
 5. نسل پنج شامل ویژگی‌های جدیدی است که موجب بهبود کارایی و افزایش بازدهی فرآیندها می‌شود. پردازنده‌های نسل پنج سری Xeon با نام‌گذاری جدید عرضه شده‌اند و به چهار خانواده‌ی کلی Platinum, Gold, Silver و Bronze تقسیم شده‌اند.

پادکست: مروری بر نسل پردازنده‌های اینتل زئون

podcast

پادکست با موضوع مروری بر نسل پردازنده‌های اینتل زئون

در این پادکست، به بررسی پردازنده‌های اینتل که تاکنون در ۵ نسل ارایه شده، پرداخته‌ایم که در ادامه می‌توانید آن را دانلود کرده و سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

 

پخش مستقیم با حجم ۵ مگابایت:

دانلود

 

End Podcast

بررسی پردازنده‌های اینتل زئون Scalable

اینتل پس از معرفی ۴ نسل از پردازنده‌های سروری خود، نسل جدیدی از این پردازنده‌ها را با عنوان پردازنده‌های مقیاس‌پذیر اینتل Xeon به بازار ارائه داده که اچ پی از آنها در سرورهای نسل ۱۰ استفاده رده است و مبنایی برای تامین امنیت، سرعت و سرویس‌های Multi Cloud برای مراکز داده است. این پردازنده‌ها سبب پیشرفت در بزرگترین پلت‌فرم‌ها در این دهه شده‌اند و کارایی استثنایی و امنیت در سطح سخت‌افزاری را فراهم کرده‌اند.

این پردازنده‌ها طوری طراحی شده‌اند که سرویس‌های داده را مطمئن ارایه دهند و پیشرفت‌های قابل توجهی را در I/O، حافظه، ذخیره‌ساز و تکنولوژی‌های شبکه فراهم می‌کنند.

نسل 5 پردازنده‌ های اینتل زئون
بررسی پردازنده‌های اینتل زئون Scalable

پردازنده‌های مقیاس‌پذیر اینتل زئون یا همان سری Scalable، دارای طراحی انعطاف‌پذیری برای توسعه برنامه‌های عمومی و رایج، و امور Mission Critical و همچنین کنترل عملیات از آنالیز بلادرنگ و پیشرفته گرفته تا هوش مصنوعی، ۵G، ماشین‌های خودران و … فراهم کرده است. این انعطاف و چالاکی موجب می‌شود فرصت‌های شغلی جدیدی برای مشتریان فراهم شود؛ فرصت‌هایی که از دنیای هوشمند و متصل به اطلاعات فزاینده‌ی ما به وجود می‌آید.

در این قسمت به بررسی پردازنده های نسل ۵ اینتل زئون می‌پردازیم. این پردازنده های اینتل زئون Scalable در قالب ۴ دسته ارایه شده‌اند: برونز، سیلور، گلد و پلاتینوم.

ویژگی‌های پردازنده های Intel Xeon Scalabe

در ادامه به توضیح برخی ویژگی های این پردازنده ها می پردازیم:

 • بهینه‌سازی کارایی: ویژگی‌های جدید اینتل مانند Intel Advanced Vector Extension 512 سبب بهبود کارایی و افزایش بازدهی شده و برای آنالیز پیشرفته، اپلیکیشن‌های High Performance Computing یا HPC، و فشرده‌سازی داده مناسب هستند.
 • سرعت بخشیدن در حجم‌های کاری حساس و حیاتی: افزایش سرعت فشرده‌سازی داده و رمزنگاری با استفاده از تکنولوژی Intel QuickAssist (Intel QAT). این کار را از طریق انتقال اطلاعات به سخت‌افزاری که قادر به بهینه‌سازی آن توابع است انجام می‌دهد. این موضوع باعث می‌شود توسعه‌دهندگان آسان‌تر به رمزنگاری با نرم افزارهای امنیتی و شبکه بپردازند.
 • کارایی بالاتر: سرعت بالای اترنت اینتل (حداکثر تا ۴x10GbE ) به کاهش هزینه کل سیستم کمک می‌کند.
 • مصرف برق کم‌تر
 • کاهش زمان تاخیر: کاهش زمان تاخیر در انتقال بلوک‌های ذخیره‌سازی بزرگ و مهاجرت ماشین مجازی را سبب می‌شود.
 • بهبود امنیت: بهبود امنیت سخت‌افزاری برای محافظت از داده و عملیات سیستمی، بدون تاثیر در کارایی. بهبود امنیت در سطح سخت‌افزار یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های پردازنده‌های اینتل Xeon Scalabe است.
پیشنهاد مطالعه

پردازنده‌های جدید Intel Xeon Scalable را در دو دقیقه ببینید:

 

پادکست: مروری بر نسل ۵ پردازنده‌های اینتل زئون

podcast

پادکست با موضوع مروری بر نسل ۵ پردازنده‌های اینتل زئون (Scalable)

شرکت اینتل که از بزرگترین سازنده‌های پردازنده در دنیا به شمار می‌آید، محصولات متفاوتی برای کامپیوتر و سرورهای مختلف پیشنهاد می‌کند. به عنوان مثال این شرکت، خانواده‌ی پردازنده‌های Intel Core را برای کامپیوتر‌های رومیزی و خانواده‌ی بزرگ پردازنده‌های Xeon را برای سرور ارائه داده که هر کدام از این پردازنده‌ها برای کاربردهای متفاوت، دارای تعدادی زیرگروه هستند.

اچ پی نسل پنجم از پردازنده‌های سروری اینتل زئون (Xeon Scalable) را همراه با سرورهای نسل ۱۰ خود به بازار ارائه داده است. در این پادکست، به بررسی این پردازنده‌های جدید اینتل پرداخته‌ایم که در ادامه می‌توانید آن را دانلود کرده و سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

پخش مستقیم:

 نسخه کامل (۹ مگابایت):

دانلود

 

End Podcast

 

خدمات تعمیرات سرور، مشاوره و اجرای شبکه در فالنیک
فالنیک با دارا بودن بزرگ‌ترین لابراتوار تعمیر سرور و تجهیزات شبکه و کارشناسان متخصص، آماده خدمت‌رسانی برای تعمیر انواع سرورهای ایستاده و رک مونت است. تمامی ابزار موردنیاز برای تعمیر و تست تجهیزات شبکه در مرکز سرور فالنیک در اختیار مهندسین فالنیک قرار دارد.
درخواست تعمیر سرور

 

انواع پردازنده‌های Intel Xeon Scalable

پردازنده‌های Intel Xeon Scalable در سرورهای نسل ۱۰ اچ پی در چهار پیکربندی و دو نسل ارایه شده‌اند. رقم دوم از این سری پردازنده ها ۱ یا ۲ است: ۱ یعنی نسل یک و ۲ یعنی نسل دو. این پردازنده ها در سرورهای نسل ۱۰ اچ پی استفاده می‌شوند و برای درک بهتر امکانات سخت افزاری که این CPU های سروری دارند آنها را در کانفیگ سروری hp مقایسه می‌کنیم. در دو جدول زیر می‌توانید مشخصات آن‌ها را با هم مقایسه کنید.

مشخصات پردازنده های نسل اول Intel Xeon Scalable

Bronze

Silver

Gold

Platinum

 

۳۰۰۰

۴۰۰۰

۵۰۰۰ – ۶۰۰۰

۸۰۰۰

شماره سری

۶, ۸

۸ – ۱۲

۸ – ۲۲

۴ – ۲۸

تعداد هسته

۱.۷ GHz

۱.۸ – ۲.۶ GHz

۲ – ۳.۶ GHz

۲. ۰ – ۳.۶ GHz

فرکانس

۲

۲

۲,۴

۲,۴,۸

تعداد سوکت

۲۱۳۳ MT/s

۲۴۰۰ MT/s

۲۶۶۶ MT/s

۲۶۶۶ MT/s

سرعت حافظه

۷۶۸ GB

۷۶۸ GB

۷۶۸ GB

۷۶۸ GB

حافظه به ازای سوکت

۲ @ ۹.۶ GT/s

۲ @ ۹.۶ GT/s

۳ @ ۱۰.۴ GT/s

۳ @ ۱۰.۴ GT/s

نرخ انتقال اطلاعات

۸۵

۸۵

۸۵ – ۲۰۰

۱۰۵ – ۲۰۵

برق مصرفی

۸.۲۵, ۱۱.۰۰ MB

۸.۲۵ – ۱۶.۵۰ MB

۱۳.۷۵ – ۳۰.۲۵ MB

۱۶.۵ – ۳۸.۵۰ MB

حافظه کش

 

مشخصات پردازنده های نسل دوم Intel Xeon Scalable

Bronze

Silver

Gold

Platinum

 

۳۰۰۰

۴۰۰۰

۵۰۰۰ – ۶۰۰۰

۸۰۰۰

شماره سری

۶

۸ – ۱۶

۴ – ۲۴

۴ – ۲۸

تعداد هسته

۱.۹ GHz

۱.۸ – ۲.۶ GHz

۱.۸ – ۳.۸ GHz

۲.۲ – ۳.۸ GHz

فرکانس

۲

۲

۲,۴

۲,۴,۸

تعداد سوکت

۲۱۳۳ MT/s

۲۴۰۰ MT/s

۲۶۶۶ MT/s

۲۹۳۳ MT/s

سرعت حافظه

۱ TB

۱ TB

۱ TB

۱ TB

حافظه به ازای هر سوکت

۲ @ ۹.۶ GT/s

۲ @ ۹.۶ GT/s

۳ @ ۱۰.۴ GT/s

۳ @ ۱۰.۴ GT/s

نرخ انتقال اطلاعات

۸۵

۸۵, ۱۰۰

۱۱۰ – ۲۰۰

۱۰۵ – ۲۰۵

برق مصرفی

۸.۲۵, ۱۱.۰۰ MB

۱۰ – ۲۲ MB

۱۶. ۵ – ۳۵.۷۵ MB

۱۶.۵ – ۳۸.۵۰ MB

حافظه کش

همانطور که با مقایسه دو جدول بالا می‌بینید، متوجه می‌شویم که تفاوت عمده بین پردازنده های Intel Xeon Scalable در میزان حافظه کش، سرعت و ظرفیت حافظه، نرخ انتقال دیتا و فرکانس است. در ادامه به بررسی مفصل‌تر نسل اول پردازنده های اینتل زئون Scalable می‌پردازیم.

پردازنده‌های سری platinum

پردازنده‌های سری Platinum زیرساختی جدید برای امنیت، سرعت و سرویس هیبرید کلود را در مراکز داده فراهم می‌کنند. این پردازنده‌ها با وجود امنیت بی‌نقص و کارایی استثنایی پردازش در حالت‌های دو، چهار و هشت سوکته برای Misson Critical، آنالیز بلادرنگ، یادگیری ماشین، هوش مصنوعی و حجم‌های کاری Multi-Cloud ساخته شده‌اند. این پردازنده‌ها طوری طراحی شده‌اند که سرویس‌های داده را مطمئن ارایه دهند و رشد قابل توجهی را در I/O، حافظه، ذخیره‌ساز و تکنولوژی‌های شبکه فراهم می‌کنند و همچنین از تکنولوژی‌های Intel Turbo Boost و Hyper-Threading بهره می‌برند. پردازنده سری ۸۰۰۰ خانواده Platinum با توجه به فراهم نمودن ۲۲۴ هسته (۸ سوکت ۲۸ هسته‌ای) و پشتیبانی از ۱۲ ترابایت حافظه، بهترین انتخاب برای Mission Critical و آنالیز بلادرنگ است و در مقایسه با سه گروه دیگر دارای بهترین کارایی هستند.

پردازنده های سری platinum اینتل برای سرورهای نسل 10 اچ پی
رده بالاترین سری از CPU های اینتل زئون، سری ۸۰۰۰ یا همان پلاتینوم است.

پردازنده‌های سری Gold

پردازنده‌های سری Gold اینتل زئون شامل ۲ سری ۵۰۰۰ و ۶۰۰۰ می‌شوند و برای مراکز داده‌ انترپرایزی، محاسبات Multi-Cloud و شبکه، بهینه شده‌اند. پردازنده‌های Gold سری ۵۰۰۰، با قابلیت اطمینان بالا، ویژگی مقرون‌به‌صرفه بودن و امنیت سخت‌افزاری بالا کارایی بهبود یافته‌ای را ارائه می‌دهند. این پردازنده، مقیاس‌پذیری را با وجود چهار سوکته بودن فراهم می‌کند در نتیجه برای طیف گسترده‌ای از حجم کاری مناسب است. سری ۶۰۰۰ از خانواده‌ی Gold حداکثر با ۸۸ هسته شامل ۴ سوکت ۲۲ هسته‌ای و پشتیبانی از ۶ ترابایت حافظه عرضه می‌شود. این پردازنده ها حداکثر از ۴ سوکت پشتیبانی می‌کنند و با در نظر گرفتن کارایی بهبود یافته‌شان بسیار مقرون به صرفه هستند.

پردازنده های سری Gold اینتل برای سرورهای نسل 10 اچ پی
پردازنده‌های سری Gold اینتل زئون شامل ۲ سری ۵۰۰۰ و ۶۰۰۰ هستند.

پردازنده‌های سری Silver

پردازنده‌های سری ۴۰۰۰ از خانواده Intel Xeon Scalable یعنی سری Silver برای کارایی خوبِ سخت‌افزاری و نیازهای امنیتی در زمینه‌ی محاسبات مراکز داده، شبکه و بهینه کردن ذخیره‌سازها، به سازمان‌های متوسط و سازمان‌هایی که IT در آنها در حال رشد است، پیشنهاد می‌شوند. با مصرف تنها ۷۰ وات، پردازنده‌هایی کم‌مصرفی هستند و حداکثر ۲۴ هسته و دو سوکت را به همراه ۱.۵ ترابایت حافظه پشتیبانی می‌کنند.

پردازنده های سری Silver اینتل برای سرورهای نسل 10 اچ پی
پردازنده‌های سری Silver اینتل زئون یعنی سری ۴۰۰۰ برای کسب‌وکارهای متوسط و کوچک مناسبند.

پردازنده‌های سری Bronze

پردازنده‌های سری اینتل زئون Bronze برای کسب‌وکارهای کوچک و سرورهای ذخیره‌سازی ابتدایی و رده پایین، ارائه شده‌اند. ویژگی‌های دسترس‌پذیری و Serviceability در سطح سخت‌افزار طوری طراحی شده‌اند که  راهکاری مناسب برای کسب‌وکارهای کوچک و سرورهای رده پایین ارائه می‌دهند. برای مثال پردازنده‌ی سری ۳۰۰۰ از خانواده ی Bronze حداکثر با ۱۶ هسته (دو سوکت ۸ هسته‌ای) و پشتیبانی از ۱.۵ ترابایت حافظه ارائه می‌شود. این سری پردازنده‌ها با ۸۵ وات مصرف، جزو پردازنده‌های کم‌مصرف محسوب می‌شوند.

پردازنده های سری Bronze اینتل برای سرورهای نسل 10 اچ پی

پردازنده‌های سری اینتل زئون Bronze پردازنده های کم‌مصرفی هستند.

 

ویدیوی از پردازنده های اینتل زئون Intel Xeon Scalable 

 

واحد خدمات لپ تاپ، کامپیوتر و بورد فالنیک
تعمیرات لپ تاپ، تبلت، کامپیوتر، All-in-One، بورد (Board) و تعویض انواع پورت (Port) و چیپست (Chipset) خود را به صورت تخصصی با تجهیزات پیشرفته، به فالیک بسپارید. برای ثبت تیکت تعمیر، کلیک کنید.
درخواست تعمیر کامپیوتر و لپ تاپ


نویسنده :

 • Avatar Sina گفت:

  یه همچون پستی درباره پردازنده های amd هم هست؟؟

 • Avatar کامران اشرفی گفت:

  اچ پی در نسل ۱۰ سرورها از پردازنده های جدیدی از xeon پشتیبانی میکنه تفاوتش با xeon های قدیمی تر چیه؟

 • Avatar رضا گفت:

  سلام
  باتشکر از مطالب خوبتان
  آیا می شود از پردازنده های زئون در سیستم خانگی استفاده کرد .
  با توضیحات شما بنظر میرسد که جواب مثبت هست .
  خصوصا با بررسی و مقایسه بنچ مارک ها و در عین حال قیمت ها .

 • استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.
  >
  عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

  عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

  با عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی) اولین نفری باشید که مقالات و محتواهای ناب و تخصصی را دریافت می کنید.

  تبریک، شما با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.

  .swin-sc-title.style-2 .title span:after