به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ - تماس با فالنیک : 8363-021

آموزش رایگان Cloud+: مقدمه‌ای بر رایانش ابری

آموزش رایگان cloud+: مقدمه‌ای بر رایانش ابری

اگر می‌خواهید در دنیای جذاب و پر سود رایانش ابری شغل مناسبی پیدا کنید، باید از اصطلاحات و معماری ابر و جزئیات پیرامون ابر اطلاعات خوبی داشته باشید. علاوه بر این، آزمون کلادپلاس از شما انتظار دارد، در مورد برنامه‌ریزی، استقرار و پشتیبانی از محیط‌های ابری حداقل اطلاعات اولیه را داشته باشید. با این توصیف، اجازه دهید کار را با نگاهی کوتاه به ابر آغاز کنیم. با فالنیک همراه باشید.

مشاوره و طراحی شبکه در فالنیک (ایران اچ پی)
مشاوره و طراحی شبکه در فالنیک (ایران اچ پی) فالنیک با تکیه بر دانش، تخصص و تجربه متخصصین خود، نیازهای مشتریان خصوصی و دولتی خود را بررسی و تحلیل می‌کند. با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۹۲۴ تماس بگیرید تا از خدمات فالنیک در زمینه مشاوره، طراحی، پیاده‌سازی، نظارت و پشتیبانی شبکه‌های کامپیوتری استفاده کنید.
دریافت مشاوره طراحی شبکه

قبل از ظهور رایانش ابری سازمان‌ها با چه مشکلاتی روبرو بودند؟

قبل از پیدایش رایانش ابری، سازمان‌ها مجبور بودند، زیرساخت‌های مورد نیاز خود را به شکل درون سازمانی پیاده‌سازی کنند. چنین زیرساختی به سرورها، آرایه‌های ذخیره‌سازی و تجهیزاتی مانند روترها و فایروال‌ها نیاز داشت. علاوه بر این، مکان‌هایی که این تجهیزات در آن‌ها پیاده‌سازی شوند، زیاد نبود و هزینه خریداری این تجهیزات نیز زیاد بود. به طور معمول، سازمان‌هایی که بودجه کافی داشتند، برای پیاده‌سازی یک مرکز داده گران‌قیمت به ملزومات زیر نیاز داشتند:

  • رک‌هایی برای نگهداری سرورها و تجهیزات شبکه
  • منابع انرژی اضافی و باتری‌های پشتیبان یا ژنراتورها
  • سیستم‌های سرمایشی و تهویه عظیم برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد تجهیزات
  • پیاده‌سازی شبکه در مرکز داده و خارج از آن و متصل کردن این شبکه‌ها به یکدیگر و اینترنت.

سازمان‌هایی که فضای کافی برای استقرار تجهیزات نداشتند، مجبور بودند فضای فیزیکی موردنیاز مرکز داده را (colo) اجاره کنند. به بیان دقیق‌تر، شرکت‌ها سراغ سازمان‌های بزرگ‌تری مثل اپراتورهای مخابراتی می‌رفتند و از آن‌ها فضایی برای استقرار رک‌ها اجاره می‌کردند. از آن‌جایی که مشتریان کولو تنها به اندازه نیازشان فضایی را اجاره می‌کردند، خواه چند واحد رک، یک رک کامل یا حتی چند رک این گزینه ارزان‌تر از ساخت و نگهداری از یک مرکز داده بود. البته هنوز هم برخی شرکت‌ها بر مبنای چنین رویکردی مرکز داده خود را پیاده‌سازی می‌کنند.

در این الگوی کاری، مسئولیت نگه‌داری از سرورها و نرم‌افزارهایی که روی آن‌ها نصب می‌شود با خود شرکت است. در دنیای بازاریابی این شیوه ارائه تسهیلات و خدمات، مرکز داده به عنوان یک سرویس (data center as a service) نام دارد.

پیشنهاد مطالعه

با ظهور فناوری رایانش ابری مفهوم تسهیلات کولوکیشن (colocation) تغییرات زیادی پیدا کرد و به سمت انتزاعی شدن گام برداشت. در این حالت، یک سازمان به جای خرید تجهیزات فناوری اطلاعات خود و اجاره فضایی برای آن از یک کولو، به سادگی می‌تواند از سرویس‌های یک ارائه‌دهنده خدمات ابری استفاده کند. علاوه بر ارائه و مدیریت زیرساخت مرکز داده، یک ارائه‌دهنده خدمات ابری (یا به اختصار فقط ارائه‌دهنده) زیرساخت‌های سخت‌افزاری فناوری اطلاعات یعنی سرورها، ذخیره‌سازی و شبکه‌ها را نیز مدیریت می‌کند. مصرف‌کننده سرویس‌های ابری برای استفاده از تجهیزات ارائه‌دهنده هزینه‌هایی می‌پردازد و این هزینه‌ها معمولا براساس استفاده و صورت‌حساب ماهانه است.

در ارتباط با مرکز داده و رایانش ابری، دو اصطلاح تخصصی وجود دارد:

  1. میزبانی داخلی یا درون سازمانی (On-premises) که به حالتی اشاره دارد که سازمان سخت‌افزار خود را میزبانی می‌کند، چه در یک مرکز داده یا یک کولو.
  2. میزبانی برون سازمانی (Off-premises) اشاره به رایانش ابری و میزبانی خارج از محل دارد، زیرا منابع سخت‌افزاری توسط سازمانی که از آن‌ها استفاده می‌کند تهیه نشده و کنترلی روی آن‌ها ندارد.

برای آن‌که دو اصطلاح فوق را به خاطر بسپارید، کافی است on-prem را معادل مرکز داده و off-prem را معادل ابر در نظر بگیرید.

رایانش ابری

رایانش ابری (Cloud Computing) به معنای میزبانی تجهیزات فناوری اطلاعات و ارائه خدمات میزبانی شده از طریق اینترنت است.

رایانش ابری، مدلی است که دسترسی ساده و بر اساس تقاضا به شبکه را از طریق مجموعه‌ای اشتراکی از منابع محاسباتی قابل تنظیم مانند شبکه‌ها، سرورها، ذخیره‌سازی، برنامه‌ها و سرویس‌ها، فراهم می‌کند. به طوری که دسترسی به سرویس‌های مورد نیاز در کوتاه‌ترین زمان و با کمترین مدیریت انجام شود. به بیان دقیق‌تر، رایانش ابری سعی می‌کند تا حد امکان همه چیز را به سمت خودکارسازی سوق دهد. برخلاف یک مرکز داده سنتی یا تسهیلات اجاره‌ای، برای بهره‌مندی از خدماتی که رایانش ابری ارائه می‌کند به هیچ مرکز داده، نصب سرور یا کابل‌کشی نیازی ندارید و کافی‌ست از طریق اینترنت شرکت مورد نظر خود را مشخص کنید، پنل‌هایی که ارائه می‌دهند را بررسی کنید و گزینه‌ای متناسب با نیازهای کاری را خریداری کنید. جالب آن‌که، تمامی ارائه‌دهندگان خدمات ابری بزرگ، یک داشبورد مدیریتی متمرکز و واحد در اختیار مشتریان قرار می‌دهند تا نظارت دقیقی بر سرویس‌هایی که از آن‌ها استفاده می‌کنند، اعمال کنند. اگر با دقت بیشتری به این مفهوم دقت کنیم، متوجه می‌شویم که ارائه‌دهندگان خدمات ابری در واقع تنها خدمات مدیریت شده مبتنی بر خودکارسازی را در اختیار مشتریان قرار می‌دهند.

الگوی استفاده از رایانش ابری چندان عجیب نیست و شما در دنیای واقعی مشابه آن را مشاهده کرده‌اید. به خدماتی مثل آب، برق، گاز و تلفن که در خانه خود از آن‌ها استفاده می‌کنید، فکر کنید. به احتمال زیاد هیچ‌گاه درگیر جزئیات فنی سرویس‌هایی که از آن‌ها استفاده می‌کنید، نمی‌شوید و کاری که انجام می‌دهید این است که شیر آب را باز و بسته می‌کنید و فقط برای چیزی که استفاده می‌کنید پول می‌پردازید. رایانش ابری نیز از همین اصل پیروی می‌کند و شما تنها برای چیزی که از آن استفاده می‌کنید، هزینه می‌کنید.

دنیای محاسبات سنتی از این مدل پیروی نمی‌کند. به طوری که یک سازمان باید تمام سخت‌افزار و نرم‌افزارهای لازم را برای رفع نیازهای خود خریداری کند. علاوه بر این هزینه، آن‌ها برای راه‌اندازی و نگهداری از سیستم‌ها به کارکنان و مهندسانی نیاز دارند و هرچه حوزه فعالیت‌های تجاری سازمان بیشتر می‌شود، به همان نسبت باید تجهیزات بیشتری خریداری کنند. در این حالت، سازمان باید به گونه‌ای هزینه‌ها را مدیریت کند تا بازگشت سرمایه سریعی داشته باشد. علاوه بر این، تجهیزات مستقر در سازمان به منابع انرژی و تجهیزات سرمایشی نیاز دارند که هزینه‌های جانبی بیشتری به سازمان تحمیل می‌کنند.

رایانش ابری از یک مدل پرداختی پیروی می‌کند که در آن یک ارائه‌دهنده منابع محاسباتی بر اساس نیاز شما اقدام به محاسبه هزینه‌ها می‌کند، درست مشابه قبوض انرژی که پایان هر ماه دریافت می‌کنید. مزیتی که روش فوق برای سازمان‌های بزرگ دارد این است که تنها برای آن‌چه استفاده می‌کنند هزینه می‌کنند.

بازار رایانش ابری رشد انفجاری داشته است و تنها در یک دهه گذشته، رایانش ابری از یک مفهوم جدید به یک موقعیت غالب بازار تبدیل شده است. اگرچه آمارهای زیادی در این زمینه وجود دارد، اما شرکت‌های تحقیقاتی بزرگی مثل مکنزی و گارتنر بر این باور هستند که بازار رایانش ابری حداقل سالانه ۱۵ درصد در سراسر جهان رشد می‌کند. پیش‌بینی‌های کنونی تخمین می‌زند که کل بازار ابر در سراسر جهان تا سال ۲۰۲۵ به ارزش بیش از ۸۰۰ میلیارد دلار خواهد رسید. مزیت‌های اقتصادی و تجاری رایانش ابری، شرکت‌ها را متقاعد می‌کند تا برنامه‌های کاربردی بیشتری را به ابر منتقل کنند و به رشد بیشتر فضای ابری دامن بزنند.

پیشنهاد مطالعه

سه مزیت بزرگ رایانش ابری

مهاجرت به فضای ابری مزایای زیادی دارد، اما سه مزیت بزرگ زیر، سازمان‌ها را متقاعد کرده تا فعالیت‌های تجاری و بارهای کاری خود را از مدل درون سازمانی به ابر انتقال دهند:

  1. در گذشته زمانی که منابع محاسباتی مورد نیاز بود، دسترسی به منابع محاسباتی با تاخیر زیاد انجام می‌شد، زیرا فرآیند نصب و پیکربندی تمام تجهیزات برای میزبانی یک برنامه کاربردی بزرگ به زمان زیادی نیاز داشت و گاهی اوقات هزینه تمام شده دسترسی به سرویس‌ها زیاد بود. رایانش ابری یک زیرساخت فناوری اطلاعات کامل را در اختیار سازمان‌ها قرار داد، به طوری که سازمان‌ها به یک سرور آماده استفاده به شکل لحظه‌ای دسترسی پیدا کردند. در این حالت تنها کاری که سازمان‌ها باید انجام می‌دادند نصب نرم‌افزارها و برنامه‌های کاربردی روی این سرور مجازی بود.
  2. از منظر مالی، مخارج سرمایه‌ای یک شرکت به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرد، زیرا رایانش ابری هزینه‌های اولیه خرید تجهیزات محاسباتی مورد نیاز و هزینه‌های پشتیبانی مداوم مرتبط با نگهداری از تجهیزات را حذف کرد. رایانش ابری با مدل صورت‌حساب پرداختی خود، باعث شد تا جریان نقدی شرکت در اختیار فرآیندهای تجاری مهم‌تر قرار بگیرد.
  3. هر زمان نیازهای محاسباتی یا ذخیره‌سازی افزایش پیدا کند، این امکان وجود دارد تا مدل رایانش ابری را به سرعت گسترش داد. این مدل را با یک مرکز داده سنتی مقایسه کنید که در آن باید تجهیزات یا نرم‌افزارهای جدید را تهیه، نصب و پیکربندی کرد. رویکردی که گاهی یک هفته طول می‌کشد.
خرید سرور با بهترین قیمت و گارانتی طلایی فالنیک
فالنیک با دارا بودن سبد کاملی از سرورهای اچ پی و تنها دارنده گارانتی رسمی و معتبر سرور اچ پی در ایران، خرید سرور را با گارانتی طلایی، سرویس دوره ای و مشاوره خرید رایگان ارائه می‌کند. شماره تماس مشاوره و اطلاع از قیمت سرور: ۰۲۱۵۴۵۹۱۹۱۴
خرید سرور


نویسنده :

ارسال دیدگاهخرید سرور hp
شارژ کارتریج
نصب و راه اندازی شبکه
خرید استوریج
پادکست
ایبوک فالنیک
تک تاک
نویسنده مهمان فالنیک
سوئیچ شبکه
استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.