به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱ - تماس با فالنیک : 8363-021

آموزش رایگان Cloud+؛ ابر عمومی، خصوصی، انجمنی و ترکیبی چه مفاهیمی هستند؟

آموزش رایگان Cloud+؛ ابر عمومی، خصوصی، انجمنی و ترکیبی چه مفاهیمی هستند؟

زیرساخت‌های رایانش ابری مدل‌های محاسباتی مختلفی را ارائه می‌کنند که هریک قابلیت‌های خاص خود را دارند. با این‌حال، تمامی مدل‌هایی که در مقالات پیش به آن‌ها اشاره کردیم بر مبنای چهار مدل اصلی ابر عمومی، خصوصی، انجمنی و ترکیبی در دسترس کاربران قرار می‌گیرند که هریک تعاریف خاص خود را دارند. در ادامه این مدل‌ها را معرفی می‌کنیم. با فالنیک همراه باشید.

پلتفرم به عنوان یک سرویس (Platform as a Service)

مدل رایانشی پلتفرم به عنوان سرویس (PaaS) حد فاصل مدل‌های IaaS و SaaS قرار دارد و از نظر مفهومی احتمالا درک آن کمی سخت است زیرا تصویر دقیق و روشنی از مرکز داده ارائه نمی‌کند. به‌طور کلی، PaaS یک محیط محاسباتیِ از قبل پیکربندی شده در اختیار کاربر قرار می‌دهد تا نرم‌افزار مورد نظر خود را نصب و اجرا کنید.

مشاوره و طراحی شبکه در فالنیک (ایران اچ پی)
مشاوره و طراحی شبکه در فالنیک (ایران اچ پی) فالنیک با تکیه بر دانش، تخصص و تجربه متخصصین خود، نیازهای مشتریان خصوصی و دولتی خود را بررسی و تحلیل می‌کند. با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۹۲۴ تماس بگیرید تا از خدمات فالنیک در زمینه مشاوره، طراحی، پیاده‌سازی، نظارت و پشتیبانی شبکه‌های کامپیوتری استفاده کنید.
دریافت مشاوره طراحی شبکه

در این حالت، کنترل کمی بر پیکربندی سیستم‌عامل و ماشین‌های مجازی که برنامه شما روی آن‌ها اجرا می‌شود، در اختیار دارید. NIST مدل فوق را این‌گونه توصیف می‌کند: «مدلی است که به مصرف‌کننده اجازه می‌دهد از برنامه‌های نصب شده روی زیرساخت ابری استفاده کند. این برنامه‌ها می‌توانند زبان‌های برنامه‌نویسی و ابزارهایی باشند که توسط ارائه‌دهنده، خدمات نصب شده و پشتیبانی می‌شوند. در معماری فوق، قرار نیست کاربر زیرساخت ابری و مولفه‌هایی مثل شبکه، سرورها، سیستم عامل‌ها یا فضای ذخیره‌سازی را مدیریت یا کنترل کند، اما بر عملکرد برنامه‌های کاربردیِ مستقر شده، و احتمالاً تنظیمات محیط میزبانی برنامه، کنترل دارد.»

بد نیست بدانید که مدل رایانش PaaS می‌تواند یک سیستم‌عامل را به عنوان سرویس در اختیار کاربران قرار دهد تا مشتریان بتوانند برنامه‌های خود را روی آن نصب کنند، همان‌طور که در شکل زیر نشان داده شده است.

مدل رایانش paas
مدل رایانش paas

ارائه‌دهنده ابر مسئولیت نظارت بر سیستم‌عامل را که شامل سخت‌افزارها و منابع مجازی است بر عهده می‌گیرد.

جای تعجب نیست که PaaS یک مدل محبوب نزد توسعه‌دهندگان نرم‌افزار است، زیرا آن‌ها می‌توانند برنامه‌های خود را به سرعت و بدون نیاز به پیکربندی ماشین‌های مجازی و نگه‌داری از سیستم‌عامل توسعه دهند.

پیشنهاد مطالعه

ارتباطات به عنوان یک سرویس (Communications as a Service)

ارتباطات به عنوان یک سرویس (CaaS) یک نمونه خاص از مدل رایانشی SaaS است که شامل صدای میزبانی شده، ویدئو کنفرانس، پیام‌رسانی فوری، ایمیل، قابلیت همکاری و سایر خدمات ارتباطی است که در فضای ابری میزبانی می‌شوند. این خدمات ارتباطی شرکتی برون سپاری شده می‌توانند از کاربران سازمانی یا سیار برای دسترسی به برنامه‌های کاربردی میزبانی شده در فضای ابری پشتیبانی کنند.

مدل CaaS حتی به کسب و کارهای کوچک تا متوسط ​​اجازه می‌دهد تا فناوری‌های پیشرفته را با هزینه معقول و مقرون به صرفه پیاده‌سازی کنند. از آن‌جایی که ارائه‌دهنده ابر CaaS مسئولیت نظارت بر زیرساخت را بر عهده می‌گیرد، نیازی به متخصصان فناوری اطلاعات برای مدیریت این خدمات ارتباطی نیست. یکی دیگر از اصطلاحات رایج برای توصیف این سرویس، ارتباطات یکپارچه به عنوان یک سرویس (UCaaS) مخفف Unified Communications as a Service است.

پایگاه داده به عنوان یک سرویس (Database as a Service)

پایگاه داده به عنوان سرویس (DBaaS) جلوه‌ای دیگر از مدل رایانشی SaaS است که در آن ارائه‌دهنده ابر یک سیستم مدیریت پایگاه داده در اختیار شما قرار می‌دهد که می‌توانید پایگاه داده‌ی خود را روی آن ایجاد کنید. در این مدل، ارائه‌دهنده مسئولیت نظارت بر سخت‌افزار و زیرساخت مجازی، سیستم‌عامل و خود نرم‌افزار پایگاه داده را بر عهده دارد. در نتیجه، مسئولیت شما نظارت بر پایگاه داده‌هایی است که ایجاد می‌کنید.

دسکتاپ به عنوان یک سرویس (Desktop as a Service)

مدل دسکتاپ به عنوان سرویس (DaaS)، دسکتاپ‌های مجازی ارائه می‌دهد که مصرف‌کنندگان می‌توانند از راه دور و از طریق کامپیوترهای دسکتاپ، لپ تاپ، دستگاه‌های تلفن همراه یا تین کلاینت‌ها به آن‌ها دسترسی داشته باشند. این راه‌حل گاهی اوقات زیرساخت دسکتاپ مجازی (VDI) مخفف virtual desktop infrastructure نامیده می‌شود. در مدل فوق، همه برنامه‌های دسکتاپ در فضای ابری میزبانی می‌شوند و می‌توانند از هر نوع برنامه‌ای مانند صفحات گسترده، واژه‌پردازها و ‌برنامه‌های رایج پشتیبانی کنند. در مدل فوق، شما انتخاب می‌کنید که چه نرم‌افزاری نصب شود. ارائه‌دهنده DaaS تمام وظایف مربوط به تعمیر، نگهداری، پیکربندی‌ها و همچنین مجوزها و به‌روزرسانی‌های نسخه را مدیریت می‌کند. DaaS نمونه‌ای از مدل رایانشی PaaS است.

فرآیند کسب و کار به عنوان یک سرویس (Business Process as a Service)

فرآیند کسب و کار به عنوان یک سرویس (BPaaS) یک حوزه تخصصی است که بسیاری از عملیات روزانه یک شرکت مانند موجودی، حمل و نقل، زنجیره تامین، امور مالی و بسیاری از خدمات دیگر را روی بستر ابر میزبانی می‌کند. رویکرد فوق به کسب و کارهای کوچک و متوسط ​​اجازه می‌دهد به برنامه‌های کاربردی گران قیمت با قیمتی مقرون به صرفه و از طریق مدل رایانشی BPaaS دسترسی داشته باشند، منابع خود را تجمیع کنند و به شکل ساده‌تری به گسترش‌پذیری سرویس‌هایی بپردازند که به آن‌ها نیاز دارند. BPaaS شکل دیگری از مدل رایانشی PaaS است.

هر چیزی به عنوان سرویس (Anything as a Service)

هر چیزی به عنوان یک سرویس (XaaS) به مفهومی اشاره دارد که تمام سرویس‌های فناوری اطلاعات را به عنوان یک بسته توصیف کرده و در اختیار کاربران قرار می‌دهد. XaaS ترکیبی از خدماتی است که پیش‌تر به آن‌ها اشاره کردیم. XaaS یک اصطلاحی‌ست که به طیف بسیار گسترده‌ای از خدمات فناوری اطلاعات اشاره دارد.

طرح‌های مرجع ابری و مدل‌های تحویل (Cloud Reference Designs and Delivery Models)

صنعت رایانش ابری طرح‌های مرجع و مدل‌های تحویل را برای کمک به متمایز کردن سرویس‌های ابری پیشنهاد داده است. با درک عملکرد و خدماتی که انواع مختلف مدل‌ها ارائه می‌کنند، می‌توانید تصویری کلی از رایانش ابری به دست آورید. چهار مدل اصلی تحویل خدمات رایانش ابری به شرح زیر هستند:

 1. عمومی (Public)
 2. خصوصی (Private)
 3. انجمنی (Community)
 4. ترکیبی (Hybrid)

ابر عمومی (Public Cloud)

 تمرکز اصلی گواهینامه Cloud+ بر ابر عمومی است که رایج‌ترین مدل مورد استفاده است و برای استفاده عموم طراحی شده است. این مدل سودآوری زیادی برای کاربران و مصرف‌کنندگان دارد. شکل زیر یک مدل استقرار ابر عمومی را نشان می‌دهد که همه کاربران قادر به استفاده از آن هستند.

ابر عمومی
ابر عمومی
پیشنهاد مطالعه

ابر خصوصی (Private Cloud)

یک ابر خصوصی برای استفاده انحصاری یک سازمان توسعه پیدا می‌کند، اما ممکن است توسط شعب یا نمایندگی‌های یک سازمان مورد استفاده قرار گیرد. شکل زیر فرآیند استقرار یک ابر خصوصی ساده را نشان می‌دهد.

ابر خصوصی

برخی افراد اصطلاح ابر خصوصی و مرکز داده را مترادف و یکسان با یکدیگر در نظر می‌گیرند که اشتباه است. برای این‌که یک ابر حالت خصوصی داشته باشد، باید همان امکانات و قابلیت‌هایی که ابر عمومی ارائه می‌کند مثل خودکارسازی و سلف سرویس بودن (self-service) را ارائه کند، قابلیت‌هایی که یک مرکز داده سنتی ارائه نمی‌کند.

ابر انجمنی (Community Cloud)

ابرهای انجمنی برای یک جامعه خاص توسعه پیدا می‌کنند و توسط شرکت‌هایی با الزامات مشابه برای انطباق با مقررات، امنیت یا خط‌مشی به اشتراک قرار می‌گیرند. از مثال‌های رایج در این زمینه می‌توان به ابرهای طراحی شده برای سازمان‌های پزشکی، مالی یا دولتی اشاره کرد که همگی موارد استفاده مشترک دارند یا به معماری‌های استاندارد نیاز دارند. شکل زیر نمونه‌ای از استقرار ابر انجمنی را نشان می‌دهد.

ابر انجمنی Community Cloud

ابر ترکیبی (Hybrid Cloud)

ابر ترکیبی ماهیتی است که از طریق اتصال چند زیرساخت ابری که ممکن است از یک نوع یا نوع‌های مختلف باشند، (عمومی، خصوصی یا جامعه) پدید می‌آید. به عنوان مثال، یک مطب دندانپزشکی ممکن است از ابر عمومی برای ارسال و دریافت ایمیل و برنامه‌های اداری خود استفاده کند، اما به یک ابر انجمنی که توسط دندانپزشکان دیگر به اشتراک گذاشته شده متصل شود تا به اطلاعات ذخیره‌شده بیماران دسترسی پیدا کنند. شکل زیر تصویری از ابر ترکیبی را نشان می‌دهد.

ابر ترکیبی hybrid cloud

هنگامی که از سرویس‌های ارائه‌دهندگان مختلف خدمات ابری با هدف دستیابی به افزونگی استفاده می‌کنید، این حالت استقرار چند ابری (multicloud deployment) نامیده می‌شود. معمولاً سازمان‌ها با هدف مقابله با بروز مشکلات ناخواسته و پیشگیری از توقف ارائه خدمات ابری ترجیح می‌دهند از مکانیزم استقرار چند ابری استفاده کنند. ابر ترکیبی به اتصال منابع ابرمحور به یک مرکز داده یا شعبه یک شرکت نیز اشاره دارد. اگرچه از نظر فنی حالت فوق را نباید یک ابر ترکیبی بدانیم، اما بیشتر کارشناسان هنگام استفاده از این معماری، از اصطلاح ابر ترکیبی استفاده می‌کنند.

خرید سرور با بهترین قیمت و گارانتی طلایی فالنیک
فالنیک با دارا بودن سبد کاملی از سرورهای اچ پی و تنها دارنده گارانتی رسمی و معتبر سرور اچ پی در ایران، خرید سرور را با گارانتی طلایی، سرویس دوره ای و مشاوره خرید رایگان ارائه می‌کند. شماره تماس مشاوره و اطلاع از قیمت سرور: ۰۲۱۵۴۵۹۱۹۱۴
خرید سرور


نویسنده :

۱ دیدگاه

 • اشکان گفت:

  بسیار عالی و ساده و روان نوشته بودید. ممنونم از زحمات شما

 • ارسال دیدگاه  خرید سرور hp
  شارژ کارتریج
  نصب و راه اندازی شبکه
  خرید استوریج
  پادکست
  ایبوک فالنیک
  تک تاک
  نویسنده مهمان فالنیک
  سوئیچ شبکه
  استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.
  عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

  عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

  با عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی) اولین نفری باشید که مقالات و محتواهای ناب و تخصصی را دریافت می کنید.

  تبریک، شما با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.