به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸ - تماس با فالنیک : 8363-021

ابزار SMART چیست و چه نقشی در امنیت اطلاعات دارد؟

ابزار SMART چیست؟

ابزار SMART برنامه ای روی هارد دیسک است که وظیفه آن، بررسی سکتورهای هارد دیسک است تا سالم بودن یا خراب بودن آن را تشخیص دهد. یعنی اگر سکتوری در آستانه بدسکتور شدن قرار داشته باشد و یا زمان دسترسی به آن کوتاه شود، در داخل این برنامه به عنوان سکتوری معیوب شناسایی می‌شود.

SMART سیستم هوشمندی برای تامین امنیت ذخیره شدن اطلاعات بر روی هارد دیسک است.

ابزار SMART دارای لیستی از از بدسکتورهای هارد دیسک است و سکتور خراب را در این لیست می‌نویسد در نتیجه هنگام ذخیره اطلاعات بر روی هارد دیسک، بر روی این بدسکتورها چیزی نمی‌نویسد.

این لیست بدسکتورها نسبت به حجم هارد دیسک، محدودیتی دارد و هر چقدر این لیست، بدسکتور بیشتری را نوشته باشد، درصد سلامت هارد دیسک، کمتر و کمتر می‌شود و به مرور زمان خواهید دید که LED هارد سرور اچ پی شما، زرد و نارنجی و یا قرمز شده است. اشتباهی که در این مورد رایج است این است که از آن به عنوان Smart Fail یاد می‌شود در صورتی که این ابزار SMART است و معمولا با فشردن کلید F1 از آن رد شده و توجهی به آن نمی‌شود.

در واقع زمانی که SMART فعال می‌شود و شروع به پیغام دادن می‌کند، یعنی دیگر هارد دیسک شما در شرایط مطلوبی نیست. یعنی بدسکتورها به حدی رسیده‌اند که ممکن است اطلاعات از بین برود.

ابزار SMART قابل Clear شدن است که البته ابزارهای گران قیمتی لازم است و فروشندگان متقلب معمولا از همان منبعی این هاردها را تهیه می‌کنند می‌خواهند تا هاردها را Clear شده به آنها تحویل دهد.

مرکز تخصصی بازیابی اطلاعات فالنیک (ایران اچ پی)
نرم‌افزارهای بازیابی اطلاعات، یا توانایی بازیابی داده‌های شما را ندارند یا نمی توانند تمامی اطلاعات را بازیابی کنند. استفاده از آن‌ها کاربازیابی و احتمال بازگرداندن را کاهش می‌دهند. پس بهتر است کار را به کارشناسان فالنیک بسپارید. جهت ثبت درخواست، کلیک کنید:
ثبت تیکت

بهترین نوع تشخیص، سال تولید و زمان دسترسی سکتور است. با برنامه Sentinel قسمتی وجود دارد که می‌توان Allocation Time سکتور را چک کنید. اگر این زمان بالای ۱۰۰ یا ۱۵۰ میلی ثانیه باشد، هارد مورد نظر قطعا مورد اطمینان نیست. یعنی این هارد دیسک دست دوم است.

اگر ابزار SMART را Clear نکرده باشند، می‌توان به وسیله گزارشی که ارایه می‌دهد، تعداد دفعات روشن و خاموش شدن هارد، تعداد ساعات کارکرد هارد، و در صورت وجود آسیب، تخمین اینکه این هارد چه مدت زمان دیگری کار می‌کند را مشاهده کرد. علاوه بر این گزارش ماژول‌های مختلف هارد دیسک و وضعیت Allocation در سکتورهای هارد را هم برای شما فراهم می‌کند.

اگر ابزار SMART را Clear کرده باشند، ابزارهایی در اختیار متخصصین وجود دارد که بیت به بیت وضعیت هارد را بررسی می‌کنند و البته چون این هارد قبلا استفاده شده، احتمال وجود هر دیتایی در زیر این هارد دیسک وجود دارد.

 

 

شما می‌توانید جهت خرید قطعات جانبی سرور و تجهیزات شبکه خود، با کارشناسان ما در ارتباط باشید. جهت مشاوره و خرید، به لینک زیر مراجعه کنید:

خرید قطعات سرور

 

 

 

 

 


نویسنده :

دیدگاه تان را بنویسید

avatar
  اشتراک  
اطلاع رسانی
استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.