به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ - تماس با فالنیک : 8363-021

آموزش رایگان ccna Enterprise؛ آدرس‌دهی در پروتکل TCP/IP چگونه انجام می‌شود؟

در این قسمت از سلسله مقالات آموزش ccna به انواع کلاس‌های IP پرداخته و مواردی مانند قواعد تعریف کلاس‌ها، آدرس loopback، آدرس خصوصی، آدرس APIPA، طرح‌های آدرس‌دهی و… را بررسی می‌کنیم. با فالنیک همراه باشید.

آدرس‌دهی در TCP/IP چگونه است؟

اجازه دهید شروع این بخش را با نمایش دودویی یک آدرس آی‌پی آغاز کنیم تا مطمئن شویم قبل از رفتن به مطالب پیشرفته‌تر که مبتنی بر تبدیل مقادیر باینری به کلاس‌های اعشاری هستند آمادگی اولیه را پیدا کرده‌اید.

مشاوره و طراحی شبکه در فالنیک (ایران اچ پی)
مشاوره و طراحی شبکه در فالنیک (ایران اچ پی) فالنیک با تکیه بر دانش، تخصص و تجربه متخصصین خود، نیازهای مشتریان خصوصی و دولتی خود را بررسی و تحلیل می‌کند. با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۹۲۴ تماس بگیرید تا از خدمات فالنیک در زمینه مشاوره، طراحی، پیاده‌سازی، نظارت و پشتیبانی شبکه‌های کامپیوتری استفاده کنید.
دریافت مشاوره طراحی شبکه

درک سیستم دودویی (باینری)

از مطالب شماره قبل می‌دانیم که آدرس IP یک آدرس ۳۲ بیتی است که به چهار گروه هشت بیتی تقسیم می‌شود. چهار اکتت معمولاً به عنوان مقادیر اعشاری نمایش داده می‌شوند، اما امکان نمایش آن‌ها به شکل دودویی مشابه حالت زیر وجود دارد:

۱۱۰۰۰۰۰۰        10101000        00000001        00001111

توجه داشته باشید که چهار مجموعه هشت بیتی (یک یا صفر) وجود دارد که در مجموع ۳۲ بیت (هشت × چهار مجموعه) می‌شوند و یک آدرس IP را تشکیل می‌دهند. اکنون اجازه دهید به نحوه نمایش دودویی یک اکتت اشاره کنیم.

مقادیر هشت بیت در هر اکتت در جدول زیر نشان داده شده است. مشاهده می‌کنید که بیت اول در یک اکتت (سمت راست) دارای مقدار اعشاری یک است، بیت دوم دارای مقدار اعشاری دو، بیت سوم دارای مقدار اعشاری چهار است و مقادیر با هر بیت اضافی دو برابر می‌شوند. همچنین، می‌توانید مشاهده کنید که بیت هشتم دارای اعشار ۱۲۸ است.

آدرس‌دهی TCP/IP
آدرس‌دهی TCP/IP

نکته: بیت اول به عنوان بیت کم اهمیت یا بیت مرتبه پایین شناخته می‌شود، در حالی که بیت هشتم به عنوان بیت مهم یا بیت مرتبه بالا شناخته می‌شود.

برای محاسبه مقدار باینری یک اکتت با یک عدد اعشاری مانند ۱۹۲، باید بیت‌هایی را فعال یا در اصطلاح تخصصی «روشن» کنیم تا به عدد ۱۹۲ برسیم. همان‌گونه که در جدول زیر نشان داده شده است.

محاسبه مقدار باینری در آدرس‌دهی TCP/IP
محاسبه مقدار باینری در آدرس‌دهی TCP/IP

در جدول، توجه داشته باشید که بیت هشت و بیت هفت برای ارائه مقدار ۱۲۸ + ۶۴ روشن هستند که برابر با ۱۹۲ است. بیتی که حالت روشن دارد ۱ و حالت خاموش ۰ می‌گیرد. بنابراین ترکیب هشت بیت برای ساخت عدد ۱۹۲ برابر با ۱۱۰۰۰۰۰۰ نیاز است.

پیشنهاد مطالعه

اکنون که می‌دانید چگونه یک مقدار اعشاری را به باینری و یک مقدار باینری را به اعشاری تبدیل کنید، تمرینات زیر را به عنوان کار کلاسی انجام دهید.

تمرین، تبدیل مقادیر اعشاری به باینری را با پر کردن جدول زیر تمرین می‌کنید:

تبدیل مقادیر اعشاری به باینری
تبدیل مقادیر اعشاری به باینری

در تمرین زیر، مقادیر باینری را به مقادیر اعشاری تبدیل کنید.

تبدیل مقادیر باینری به اعشاری
تبدیل مقادیر باینری به اعشاری

آدرس کلاس‌ها در پروتکل IP

هر آدرس IP به یک کلاس آدرس مجزا و مخصوص به خود تعلق دارد. جامعه اینترنتی این کلاس‌ها را برای قرار دادن شبکه‌هایی با اندازه‌های مختلف تعریف کرده است. کلاسی که آدرس IP را توصیف می‌کند، ابتدا شناسه شبکه و بخش‌های شناسه میزبان آدرس، همراه با تعداد میزبان‌هایی را که در آن شبکه پشتیبانی می‌شوند، تعیین می‌کند. آدرس‌های کلاس مختلف عبارتند از کلاس A، کلاس B، کلاس C، کلاس D و کلاس E.

جدول زیر ویژگی‌های مهم کلاس‌های آدرس را که باید در آزمون CCNA در مورد آن‌ها اطلاعات داشته باشید نشان می‌دهد. در ادامه توضیحات کامل‌تری در ارتباط با هر یک از این کلاس‌ها مشاهده می‌کنیم.

آدرس کلاس‌ها

آدرس‌های کلاس A

یک آدرس کلاس A دارای یک ماسک زیر شبکه پیش‌فرض ۲۵۵.۰.۰.۰ است، به این معنی که اکتت اول شناسه شبکه است و سه اکتت آخر نشان‌دهنده بخش شناسه میزبان آدرس است. هر اکتت می‌تواند شامل ۲۵۶ مقدار ممکن (۰-۲۵۵) باشد، بنابراین یک آدرس کلاس A از ۱۶,۷۷۷,۲۱۶ میزبان در شبکه (۲۵۶ × ۲۵۶ × ۲۵۶ ) پشتیبانی می‌کند. در واقع، تنها ۱۶۷۷۷۲۱۴ آدرس معتبر برای استفاده در سیستم‌ها وجود دارد، زیرا دو آدرس در هر شبکه IP وجود دارد که شما مجاز به اختصاص آن‌ها به سیستم‌ها نیستید، زیرا رزرو شده‌اند. این‌ها آدرس‌هایی هستند که همه بیت‌های میزبان روی «صفر» (شناسه شبکه) و همه بیت‌های میزبان روی «یک» (آدرس پخش) را تنظیم کرده و نشان می‌دهند. بنابراین با یک آدرس کلاس A، نمی‌توانید n.0.0.0 یا n.255.255.255 (که n شناسه شبکه شما است) را به هیچ میزبانی در شبکه اختصاص دهید.

نکته امتحانی: شما باید بدانید که چگونه آدرس‌های کلاس A را برای آزمون شناسایی کنید. آدرس‌های کلاس A دارای یک آدرس IP هستند که در آن اکتت اول بین ۱ تا ۱۲۷ و دارای یک ماسک زیر شبکه پیش‌فرض ۲۵۵.۰.۰.۰ هستند. شما همیشه می‌توانید یک آدرس کلاس A را شناسایی کنید، زیرا مقدار اکتت اول بین اعداد «یک» و ۱۲۷ قرار می‌گیرد. اگرچه آدرسی که با ۱۲۷ شروع می‌شود از نظر فنی یک آدرس کلاس A است، اما شما مجاز به استفاده از آدرسی نیستید که با ۱۲۷ شروع می‌شود، زیرا برای آدرس loopback رزرو شده است. نمونه‌ای از آدرس‌های کلاس A آدرس آی‌پی ۱۲.۵۶.۸۷.۳۴ است: اولین اکتت ۱۲ است که در محدوده ۱-۱۲۷ قرار دارد.

آدرس‌های کلاس B

آدرس‌های کلاس B دارای ماسک زیر شبکه پیش‌فرض ۲۵۵.۲۵۵.۰.۰ هستند، به این معنی که دو اکتت اول شناسه شبکه و دو اکتت آخر بخش شناسه میزبان آدرس هستند. این بدان معنا است که ما می‌توانیم ۶۵۵۳۶ میزبان (۲۵۶ × ۲۵۶) در شبکه داشته باشیم. با این‌حال، صبر کنید! فراموش نکنید که دو آدرس رزرو شده را حذف کنید. بنابراین به تعداد ۶۵۵۳۴ آدرس در اختیار ما قرار دارد که قادر به اختصاص به میزبان‌های شبکه هستیم. شما می‌توانید یک آدرس کلاس B را بدون مشکل شناسایی کنید، زیرا اکتت اول با عددی شروع می‌شود که بین ۱۲۸ و ۱۹۱ قرار می‌گیرد. به دلیل تعداد میزبان‌هایی که در یک آدرس کلاس B پشتیبانی می‌شوند، شرکت‌های با ابعاد متوسط ​​از آدرس کلاس B استفاده می‌کنند.

نکته امتحانی: شما باید بدانید که چگونه آدرس‌های کلاس B را شناسایی کنید. آدرس‌های کلاس B دارای یک آدرس آی‌پی هستند که در آن مقدار اکتت اول بین ۱۲۸ و ۱۹۱ است. به یاد داشته باشید که آدرس‌های کلاس B دارای یک ماسک زیر شبکه پیش‌فرض ۲۵۵.۲۵۵.۰.۰ هستند.

آدرس‌های کلاس C

آدرس‌های کلاس C دارای ماسک زیر شبکه ۲۵۵.۲۵۵.۲۵۵.۰ هستند، به این معنی که سه اکتت اول شناسه شبکه و اکتت آخر شناسه میزبان است. داشتن تنها یک اکتت به عنوان شناسه میزبان به این معنی است که یک آدرس کلاس C می‌تواند تنها از ۲۵۴ میزبان (۲۵۶ – ۲) در شبکه پشتیبانی کند.

در یک آدرس کلاس C مقدار اکتت اول در بازه ۱۹۲ و ۲۲۳ قرار دارد. به‌طور مثال، آدرس آی‌پی ۲۰۲.۴۵.۸.۶ یک آدرس کلاس C است، زیرا ۲۰۲ بین ۱۹۲ و ۲۲۳ قرار دارد. ماسک زیر شبکه این کلاس ۲۵۵.۲۵۵.۲۵۵.۰ است.

نکته امتحانی: در آزمون CCNA پرسش‌هایی در ارتباط با آدرس‌های کلاس C مطرح می‌شوند، بنابراین باید قادر به شناسایی آدرس‌ها باشید. آدرس‌های کلاس C دارای یک آدرس آی‌پی هستند که مقدار اکتت اول آن در بازه ۱۹۲ و ۲۲۳ قرار دارد. علاوه بر این، به یاد داشته باشید که آدرس‌های کلاس C دارای یک ماسک زیر شبکه پیش‌فرض ۲۵۵.۲۵۵.۲۵۵.۰ هستند.

پیشنهاد مطالعه

آدرس‌های کلاس D

آدرس‌های کلاس D برای انواع خاصی از برنامه‌های کاربردی در شبکه مثل برنامه‌های چندپخشی (Multicasting) استفاده می‌شود. برنامه‌های Multicasting این توانایی را دارند تا داده‌ها را به‌طور همزمان برای آدرس‌های مختلفی ارسال کنند. از آن‌جایی که آدرس‌های کلاس D برای آدرس‌های چندپخشی استفاده می‌شوند، شما آن‌ها را به‌طور خاص به میزبان‌های شبکه برای ارتباطات عادی شبکه اختصاص نمی‌دهید.

آدرس‌های کلاس D دارای مقداری در اکتت اول هستند که از ۲۲۴ تا ۲۳۹ متغیر است. با این محدوده‌ها، کلاس D دارای پتانسیل ۲۶۸,۴۳۵,۴۵۶ گروه چندپخشی منحصر به فرد است که کاربران می‌توانند از یک برنامه چندپخشی عضو این گروه‌ها شوند.

آدرس‌های کلاس E

نکته خنده‌دار در مورد آدرس‌های کلاس E این است که آن‌ها فقط برای اهداف آزمایشی طراحی شده‌اند، بنابراین شما هرگز آدرس کلاس E را در شبکه نخواهید دید. آدرس‌های کلاس E دارای یک اکتت اول با مقدار بین ۲۴۰ و ۲۴۷ هستند.

نکته امتحانی: با اطمینان خاطر به شما می‌گوییم در آزمون CCNA چندین سوال در ارتباط با شناسایی آدرس کلاس‌های A، B و C مشاهده می‌کنید. از این‌رو، مطمئن شوید که ویژگی‌های هر کلاس مانند محدوده آدرس‌های آن کلاس، تعداد میزبان پشتیبانی شده و ماسک زیر شبکه پیش‌فرض را می‌دانید.

برای این‌که دانش خود در ارتباط با کلاس‌ها و نحوه شناسایی آن‌ها را محک بزنید، در تصویر زیر کلاس‌های متعلق به آدرس‌های IP مختلف و زیرشبکه‌های مرتبط با آن‌ها را مشخص کنید.

شناسایی آدرس ها و کلاس ها
شناسایی آدرس ها و کلاس ها

خرید سرور با بهترین قیمت و گارانتی طلایی فالنیک
فالنیک با دارا بودن سبد کاملی از سرورهای اچ پی و تنها دارنده گارانتی رسمی و معتبر سرور اچ پی در ایران، خرید سرور را با گارانتی طلایی، سرویس دوره ای و مشاوره خرید رایگان ارائه می‌کند. شماره تماس مشاوره و اطلاع از قیمت سرور: ۰۲۱۵۴۵۹۱۹۱۴
خرید سرور


نویسنده :

ارسال دیدگاهخرید سرور hp
شارژ کارتریج
نصب و راه اندازی شبکه
خرید استوریج
پادکست
ایبوک فالنیک
تک تاک
نویسنده مهمان فالنیک
سوئیچ شبکه
استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.