به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز پنج شنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - تماس با فالنیک : 8363-021

آموزش رایگان ccna Enterprise؛ قسمت ۱۶: آشنایی با نحوه کارکرد پروتکل arp

آشنایی با نحوه کارکرد پروتکل arp

همان‌گونه که در شماره قبل آموزش ccna اشاره کردیم، همه سیستم‌ها حافظه پنهان ARP را که شامل نگاشت آدرس IP به آدرس فیزیکی است، نگهداری می‌کنند. دقت کنید که کش ARP همیشه برای نگاشت آدرس آی‌پی به آدرس فیزیکی قبل از شروع یک فرآیند همه‌پخشی بررسی می‌شود؛ همان‌گونه که در شماره گذشته به آن اشاره کردیم. اکنون قصد داریم عملکرد ARP را به شکل دقیق‌تری بررسی کنیم. با فالنیک همراه باشید.

مشاوره و طراحی شبکه در فالنیک (ایران اچ پی)
مشاوره و طراحی شبکه در فالنیک (ایران اچ پی) فالنیک با تکیه بر دانش، تخصص و تجربه متخصصین خود، نیازهای مشتریان خصوصی و دولتی خود را بررسی و تحلیل می‌کند. با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۹۲۴ تماس بگیرید تا از خدمات فالنیک در زمینه مشاوره، طراحی، پیاده‌سازی، نظارت و پشتیبانی شبکه‌های کامپیوتری استفاده کنید.
دریافت مشاوره طراحی شبکه

Single-Segment ARP چیست؟

اجازه دهید بحث را با این موضوع آغاز کنیم که چگونه ARP در یک سگمنت منفرد در شبکه محلی که کلاینت‌های مختلفی در آن قرار دارند کار می‌کند. شکل زیر نحوه عملکرد ARP را نشان می‌دهد.

نحوه عملکرد Single-Segment ARP
نحوه عملکرد Single-Segment ARP

در مثال بالا، PC-A می‌خواهد اطلاعات را مستقیماً به PC-B ارسال کند. PC-A آدرس آی‌پی PC-B را می‌داند (یا سامانه نام دامنه (DNS) آن‌را به آدرس آی‌پی تبدیل می‌کند). با این‌حال، مک آدرس اترنت PC-B را نمی‌داند. برای تبدیل آدرس آی‌پی به مک آدرس، PC-A یک پیام درخواست ARP تولید می‌کند. در پیام درخواست ARP، آدرس آی‌پی مبدا ۱۰.۱.۱.۱ و آدرس آی‌پی مقصد ۲۵۵.۲۵۵.۲۵۵.۲۵۵ وجود دارد (در این حالت یک آدرس پخشی ارسال می‌شود، به این معنی که داده‌ها برای هر دستگاه موجود در شبکه ارسال می‌شود). PC-A آدرس آی‌پی PC-B در فیلد داده دیتاگرام ARP را می‌داند و آن‌را در فریم اترنت همراه با مک آدرس منبع ۰۰۰۰.۰CCC.1111 (مک آدرس PC-A) و مک آدرس مقصد FF:FF:FF:FF:FF:FF (آدرس پخشی محلی) و سگمنت اترنت کپسوله می‌کند. هر دو PC-B و PC-C این فریم را مشاهده می‌کنند، زیرا پیام برای همه سیستم‌ها (یک پیام پخشی) ارسال شده است.

کارت‌های رابط شبکه (NIC) هر دو دستگاه متوجه آدرس پخشی لایه پیوند داده می‌شوند و فرض می‌کنند که این فریم برای آن‌ها است، زیرا مک آدرس مقصد پخشی است، بنابراین فریم اترنت را حذف می‌کنند و دیتاگرام IP را با درخواست ARP ارسال می‌کنند. دومرتبه یک آدرس همه‌پخشی در فیلد آدرس آی‌پی مقصد قرار می‌گیرد، بنابراین پشته‌های TCP/IP هر دو دستگاه، بار داده را بررسی می‌کنند. PC-B متوجه می‌شود که این یک درخواست ARP است و این آدرس آی‌پی خودش در فرآیند پرس‌و‌جو است؛ بنابراین مستقیماً با مک آدرس PC-B به PC-A پاسخ می‌دهد. در همین زمان PC-C، یک درخواست ARP را مشاهده می‌کند که ارتباطی با مک آدرس او ندارد، بنابراین از پیام پخشی دیتاگرام صرف‌نظر می‌کند.

پیشنهاد مطالعه

نکته

یک کار مهم که PC-B و PC-C انجام می‌دهند این است که پس از دریافت پیام پخشی اولیه، مک آدرس PC-A را به جداول ARP محلی خود اضافه کنند. آن‌ها فرآیند فوق را به گونه‌ای انجام می‌دهند که اگر هر یک از دستگاه‌ها نیاز به برقراری ارتباط با PC-A داشته باشد، هیچ کدام مجبور نباشند درخواست ARP را مشابه با کاری که PC-A انجام داد، تکرار کنند. با این‌حال، به این نکته مهم دقت کنید که ورودی‌های جدول کش ARP پس از یک دوره عدم استفاده از مک آدرس حذف می‌شوند. این بازه زمانی به سیستم عامل مورد استفاده بستگی دارد، اما معمولاً توسط کاربر یا مدیر شبکه قابل تغییر است. همچنین، یک دستگاه می‌تواند یک ARP آزاد تولید کند. یک پاسخ ARP که بدون درخواست ARP مربوطه تولید می‌شود. رویکرد فوق معمولاً زمانی استفاده می‌شود که دستگاه ممکن است آدرس آی‌پی یا مک آدرس خود را تغییر دهد و می‌خواهد همه دستگاه‌های دیگر در سگمنت را در مورد تغییر آگاه سازد تا سایر دستگاه‌ها اطلاعات صحیح را در جداول ARP محلی خود داشته باشند.

Two-Segment ARP چیست؟

شکل زیر نحوه عملکرد ARP در شبکه‌های مختلف را نشان می‌دهد. لازم به توضیح است که درک عملکرد ARP برای آزمون CCNA اهمیت زیادی دارد. در این مثال، PC-A می‌خواهد با استفاده از آدرس آی‌پی به PC-B متصل شود. آدرس آی‌پی مبدا PC-A برابر با ۱.۱.۱.۱  و آدرس آی‌پی مقصد یا همان PC-B برابر با ۲.۲.۲.۲ است. از آن‌جایی که این دو دستگاه در شبکه‌های مختلف قرار دارند، از یک روتر برای ارتباط بین شبکه‌ها استفاده می‌شود. بنابراین، اگر PC-A بخواهد بسته‌ای را برای PC-B ارسال کند، باید از طریق روتر میانی این‌کار را انجام دهد. با این حال، این ارتباط در لایه شبکه با استفاده از آدرس آی‌پی انجام نمی‌شود. در عوض، این فرآیند در لایه پیوند داده انجام می‌شود.

عملکرد ARP در شبکه‌های مختلف
عملکرد ARP در شبکه‌های مختلف

اولین کاری که PC-A انجام می‌دهد این است که تعیین کند آیا آدرس آی‌پی مقصد در شبکه محلی است یا یک شبکه راه دور. در این مثال مشخص است که مقصد در یک شبکه راه دور است، بنابراین PC-A برای ارسال داده‌ها به روتر باید مک آدرس مسیریاب گیت‌وی پیش‌فرض را بداند. اگر مک آدرس روتر از قبل در حافظه نهان ARP محلی وجود نداشته باشد، PC-A یک درخواست ARP برای مک آدرس گیت‌وی پیش‌فرض ارسال می‌کند. این فرآیند در مرحله یک شکل بالا انجام می‌شود.

در مرحله دو، روتر با مک آدرس رابط اترنت متصل به PC-A پاسخ می‌دهد. در مرحله سه، PC-A یک بسته آی‌پی با آدرس‌های آی‌پی مبدا و مقصد ایجاد می‌کند (مبدا ۱.۱.۱.۱ و مقصد ۲.۲.۲.۲، PC-B) و آن‌را در یک فریم اترنت با مک آدرس مبدا PC-A و مک آدرس MAC مقصد روتر کپسوله می‌کند. سپس PC-A فریم اترنت را برای روتر ارسال می‌کند.

پیشنهاد مطالعه

هنگامی‌که روتر فریم اترنت را دریافت می‌کند، فریم را با مک آدرس خودش در رابط اترنت مقایسه می‌کند تا مطمئن شود که تطابق دارد یا خیر. در ادامه، فریم اترنت را حذف می‌کند و بر اساس آدرس مقصد ۲.۲.۲.۲ فرآیند مسیریابی را آغاز می‌کند. در این حالت، شبکه مستقیماً به رابط روتر دوم متصل می‌شود. در مرحله چهار، اگر روتر مک آدرس PC-B را در حافظه نهان ARP محلی خود نداشته باشد، روتر یک پیام ARP برای مک آدرسPC-B (2.2.2.2)  ارسال می‌کند که پاسخ مرحله پنج را دریافت می‌کند. در ادامه روتر بسته آی‌پی اصلی را در یک فریم اترنت جدید در مرحله شش کپسوله می‌کند و مک آدرس خودش را در آن قرار می‌دهد که شامل مک آدرس مبدا و مک آدرس PC-B در فیلد مقصد است. وقتی PC-B این فیلد را دریافت می‌کند، می‌داند که فریم برای خودش است (مطابق با مک آدرس مقصد) و PC-A بسته را برای او ارسال کرده است.

توجه داشته باشید که در این مثال آدرس آی‌پی اصلی در بسته توسط روتر تغییر نکرده است، اما از دو فریم اترنت برای رساندن بسته آی‌پی به مقصد استفاده می‌شود. همچنین، هر دستگاه مک آدرس‌ها را در یک حافظه نهان ARP محلی نگه می‌دارد، بنابراین دفعه بعد که PC-A نیاز دارد چیزی را به PC-B ارسال کند، دستگاه‌ها مجبور نخواهند شد دوباره یک پیام ARP برای دستگاه‌های میانی ارسال کنند.

نکته: ARP برای تعیین آدرس لایه دو برای برقراری ارتباط با دستگاهی در همان حوزه پخشی استفاده می‌شود. برای آزمون باید بدانید چه دستگاهی با دستگاه دیگری در لایه دو و لایه سه ارتباط برقرار می‌کند. پاسخ از طریق یک روتر بین مبدا و مقصد است. توجه داشته باشید که آدرس‌های لایه دو در هر مرحله از مسیر ارتباطی تغییر می‌کنند، اما منبع و آدرس‌های آی‌پی مقصد ثابت هستند.

مشاوره و خرید سرور در فالنیک
فالنیک با دارا بودن سبد کاملی از سرورهای اچ پی و تنها دارنده گارانتی رسمی و معتبر سرور اچ پی در ایران، آماده خدمت‌رسانی جهت مشاوره، فروش و پشتیبانی به مشتریان است. شما می‌توانید قبل از خرید، از کارشناسان فالنیک، مشاوره بگیرید.
مشاوره و خرید سرور


نویسنده :

ارسال دیدگاهخرید سرور hp
شارژ کارتریج
نصب و راه اندازی شبکه
خرید استوریج
پادکست
ایبوک فالنیک
تک تاک
نویسنده مهمان فالنیک
پیکربندی آنلاین سرور در فالنیک
استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.
عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

با عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی) اولین نفری باشید که مقالات و محتواهای ناب و تخصصی را دریافت می کنید.

تبریک، شما با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.