به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹ - تماس با فالنیک : 8363-021

انواع کلود: ابر خصوصی، ابر عمومی، ابر ترکیبی

انواع کلود چیست؟

پابلیک کلودی یا ابر عمومی چیست؟

در این روش، مالکیت زیرساخت و منابع محاسباتی در اختیار یک شرکت است و از طریق شبکه عمومی، خدمات خود را ارایه می‌کند. در این نوع ابر، برنامه‌های مشتریان مختلف در سرورها و سیستم‌های ذخیره‌ ساز و شبکه ابری باهم قرار دارند.

انواع کلود چیست؟

پابلیک کلود، مدل کلاسیک رایانش ابری است که کاربران می‌توانند به قدرت پردازشی بزرگی بر روی اینترنت دسترسی یابند و فرقی نمی‌کند که IaaS باشد یا PaaS و یا SaaS. یکی از مهمترین مزایای آن این است که به سرعت می‌تواند سرویس را ارتقا دهد. تامین‌کنندگان رایانش ابری، قدرت پردازشی فراوانی دارند که بین چندین مشتری به اشتراک می‌گذارد و از معماری Multi-Tenant استفاده می‌کنند. وسعت منابع باعث می‌شود همیشه به میزان کافی، ظرفیت اضافی وجود داشته باشد که در مواقع لزوم در اختیار مشتریان قرار گیرد. این ظرفیت اضافی اصولا برای اپلیکیشن‌های کم اهمیت‌تر استفاده می‌شود که مقادیر متفاوتی از منابع را استفاده می‌کنند.

بسیاری از سرویس‌هایی که با مدل پابلیک کلود ارایه می‌شود، رایگان یا دارای هزینه کمی هستند مانند سرویس‌هایی که شرکت‌های گوگل و آمازون و مایکروسافت Azure ارایه می‌دهند. اما مواردی مانند پاک شدن داده‌ها، هک شدن و از این قبیل، بر عهده فرد است.

انواع کلود چیست؟

آمازون با مدرن‌سازی دیتاسنتر خود نقش مهمی در گسترش رایانش ابری ایفا کرد. آن‌ها با تغییر دیتاسنترهای خود به معماری ابر بازده داخلی خود را بهبود بخشیدند زیرا مانند اغلب شبکه‌های کامپیوتری، در بیشتر اوقات تنها از ۱۰٪ ظرفیت آن استفاده می‌شد و مابقی ظرفیت برای دوره‌های کوتاه اوج مصرف در نظر گرفته شده بود. آمازون از سال ۲۰۰۶ امکان دسترسی به سامانه خود از طریق وب سرویس‌های آمازون را بر پایه ابری ارایه کرد. در سال ۲۰۰۷، گوگل و آی بی ام به همراه چند دانشگاه، پروژه‌ای تحقیقاتی در مقیاسی بزرگ را در زمینه رایانش ابری آغاز کردند. در سال ۲۰۱۷، بالغ بر ۱۲۸ میلیارد دلار بر روی پابلیک کلود هزینه شده است.

انواع کلود

 ابر خصوصی (Private Cloud) چیست؟

سازمان‌ها با پرایوت کلود می‌توانند از برخی مزایای پابلیک کلود استفاده کنند اما دیگر نگرانی برای از دست دادن کنترل بر روی داده‌ها و سرویس‌ها وجود ندارد زیرا فایروال از آنها محافظت می‌کند. خدمات و زیرساخت‌های ابر خصوصی در یک شبکه خصوصی نگهداری می‌شود.

از آنجا که سازمان‌ها می‌توانند ابر خصوصی مختص به خود داشته باشند، در نتیجه مدیریت آن به طور کامل با خود سازمان است. از جمله چنین سازمان‌هایی می‌توان از سیسکو نام برد. زیرساخت ابر خصوصی در داخل یک سازمان قرار دارد و در دسترس عموم نیست. به بیان دیگر، ابر خصوصی به معنی طراحی یک زیرساخت محاسباتی با اضافه کردن مجازی‌سازی و واسط‌های مشابه ابر است. این ساختار به کاربران اجازه می‌دهد تا با دیتاسنتر‌های محلی خود تعامل داشته باشند. در واقع ابر خصوصی، دیتاسنترهای مجازی شده داخل فایروال شرکت هستند. در این مدل، اغلب مصرف‌کننده و فراهم‌کننده ابر یکی هستند؛ البته ممکن است این فضا در دیتاسنتر شرکت دیگری باشد که به آن ابرخصوصی برون سازمانی می‌گویند.

انواع کلود

شرکت‌ها کنترل دقیقی بر روی اطلاعاتشان دارند که در کجا قرار گرفته‌اند یا زیرساختی را بسازند که می‌خواهند خصوصا برای پروژه‌های IaaS و PaaS تا توسعه‌دهندگان به قدرت پردازشی بسیار بالایی برسند که در مواقع مورد نیاز قابل ارتقا باشد و از امنیت لازم نیز برخوردار باشد. هر چند که این امنیت اضافه شده، نیازمند صرف هزینه است و برای شرکت‌هایی که با این امنیت احتیاج دارند، ابر خصوصی گزینه مناسبی است تا آنها بتوانند قبل از اینکه به ابر عمومی منتقل شود، سرویس‌های کلود را درک کرده باشند، یا اپلیکیشن‌های داخلی را برای کلود دوباره بسازند.

 

انواع کلود: ابر عمومی، ابر خصوصی و ابر ترکیبی


هیبرید کلود یا ابر ترکیبی چیست؟

در واقع ترکیبی از دو مدل قبلی است یعنی سازمانی که ابری خصوصی دارد برای تامین برخی منابع خود از منابع عمومی استفاده کند. و البته که با استفاده از تکنولوژی این ابرها به یکدیگر متصل می‌شوند که امکان به اشتراک گذاشتن داده‌ها و اپلیکیشن‌ها بین آن‌ها فراهم می‌شود. هیبرید کلود موجب انعطاف‌پذیری بیشتر کسب‌وکارها می‌شود و امکانات گسترده‌تری را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.

به عنوان مثال ممکن است سازمانی برای نیازهای اصلی خود مانند سرور اصلی وب‌سایت از ابر خصوصی استفاده کند ولی برای برخی کاربردها مانند کار با فایل‌های چندرسانه‌ای با ترافیک بالا از ابر عمومی استفاده کند. یک هیبرید کلود، متشکل از چندین فراهم‌کننده ابر است. این ارایه‌دهندگان به صورت مؤسسات مجزا هستند ولی به واسطه‌ی فناوری استاندارد که امکان جابجایی و انتقال داده و برنامه را فراهم می‌کند، اتصالات محدودی دارند.

هیبرید کلود زمانی استفاده می‌شود که Cloud Burst پیش می‌آید یعنی منابع آنقدر محدود شده و امکان توسعه وجود ندارد که باید با ایجاد اتصال بین ابر خصوصی سازمان و ابر عمومی از منابع عمومی استفاده شود. اپلیکیشن‌هایی که حساسیت بیشتری دارند روی ابر خصوصی قرار می‌گیرند و مابقی روی ابر عمومی قرار داده می‌شود که منجر به تعدیل هزینه‌هاست.

انواع کلود

همچنین از تامین‌کنندگان متفاوت و سطوح متفاوتی از حجم استفاده از کلود می‌توان بهره برد. بر اساس تخقیقات TechRepublic، دلیل اصلی شرکت‌ها برای استفاده از هیبرید کلود، استفاده از برنامه Disaster Recovery و تمایل به کاهش هزینه‌های سخت‌افزاری در هنگام توسعه دیتاسنترهایشان است.

مشاوره و خرید سرور در فالنیک
فالنیک با دارا بودن سبد کاملی از سرورهای اچ پی و تنها دارنده گارانتی رسمی و معتبر سرور اچ پی در ایران، آماده خدمت‌رسانی جهت مشاوره، فروش و پشتیبانی به مشتریان است. شما می‌توانید قبل از خرید، از کارشناسان فالنیک، مشاوره بگیرید.
مشاوره و خرید سرور

 


نویسنده :

 • Avatar نیلوفر امجدیان گفت:

  سرویس های ابر عمومی چقدر هزینه دارد؟

  • Avatar ندا ایزدی گفت:

   سلام

   بسیاری از سرویس‌هایی که با مدل پابلیک کلود ارایه می‌شود، رایگان یا دارای هزینه کمی هستند مانند سرویس‌هایی که شرکت‌های گوگل و آمازون و مایکروسافت Azure ارایه می‌دهند. اما مواردی مانند پاک شدن داده‌ها، هک شدن و از این قبیل، بر عهده فرد است.

 • Avatar حسین کرمی نیا گفت:

  هیبرید کلود چه زمانی کاربرد دارد؟

  • امیر حسین لاسانی امیر حسین لاسانی گفت:

   هیبرید کلود زمانی استفاده می‌شود که Cloud Burst پیش می‌آید یعنی منابع آنقدر محدود شده و امکان توسعه وجود ندارد که باید با ایجاد اتصال بین ابر خصوصی سازمان و ابر عمومی از منابع عمومی استفاده شود.

 • Avatar مریم دریابی گفت:

  آیا در مدل پابلیک کلود امکان از بین رفتن اطلاعات هست؟

 • Avatar امیر نوروزیان گفت:

  تو لینک های بالا تونستم درباره رایانش ابری اطلاعاتی کسب کنم ولی مطلبی هم دارید که بطور خلاصه من رو با وضعیت سرورهای اچ پی تو این فضا آشنا کنه؟

 • مطالب مرتبط با سرور HP

  استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.
  >
  عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

  عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

  با عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی) اولین نفری باشید که مقالات و محتواهای ناب و تخصصی را دریافت می کنید.

  تبریک، شما با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.

  .swin-sc-title.style-2 .title span:after