به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
تماس با فالنیک : 8363-021
کامپیوتر و لپ تاپ

حل مشکل خطای صفحه آبی (Blue Screen)

Blue screen of Death
به نمایش صفحه آبی روی نمایشگر مرگ ویندوز هم می‌گویند.

 

یادداشت ویراستار: اصل این مطلب در دی 95 نوشته شده بود و در خرداد 00 دوباره بررسی و به‌روز شده است.

در حال کار کردن با سیستم هستید ناگهان صفحه نمایش آبی می‌شود ویندوز شما دچار مرگ ناگهانی شده است. به این حالت BSOD هم گفته می‌شود با فالنیک همراه شوید تا در مورد دلیل صفحه آبی ویندوز و راهکارهای رفع آن صحبت کنیم. برای اطلاع از قیمت لپ تاپ و قیمت کامپیوتر و دیدن مدل‌های متنوع آنها می‌توانید از طریق بخش فروشگاه فالنیک اقدام کنید.


خرید و قیمت لپ تاپ در فالنیک
برای اطلاع از قیمت لپ تاپ و خرید لپ تاپ با مشاوره تخصصی رایگان و گارانتی معتبر 18 ماهه از فروشگاه فالنیک دیدن کنید.
قیمت لپ تاپ

صفحه آبی هنگام بالا آمدن ویندوز 7 و 10

در سیستم عامل ویندوز نسخه 10،8،7 صفحه آبی هنگام رخ دادن یک خطای اساسی نمایش داده می‌شود که در این حالت دیگر سیستم قادر به پردازش یا ترمیم خودکار سیستم عامل نیست. نمایش صفحه آبی هنگام بالا آمدن ویندوز به یکی از دلایل زیر است:

 • ناسازگاری قطعات سخت افزاری با سیستم
 • مشکل در RAM
 • خنک کنندگی نامناسب قطعات
 • مشکل در تنظیمات BIOS
 • خطاهای هارد درایو
 • مشکل در منبع تغذیه سیستم
 • سنگین بودن پردازش برنامه یا بازی در حال اجرا
 • ویروسی بودن ویندوز
 • حذف فایل‌های موقت ویندوز
پیشنهاد مطالعه

رفع مشکل صفحه آبی مرگ ویندوز 7 و 10

راهکارهای مختلفی برای حل مشکل صفحه آبی ویندوز 7 و 10 وجود دارد، زمان ظاهر شدن صفحه آبی به سیستم دست نزنید، ابتدا توجه کنید که در حال انجام چه عملیاتی بودید یا چه قطعه‌ای آخرین بار تغییرات داشته است به این ترتیب دلیل اصلی مرگ ویندوز را متوجه می‌شوید.

با توجه به دلیل این اتفاق از راه حل مناسب برای رفع خطای صفحه آبی در ویندوز 10 و 7 استفاده کنید. نکته مهم دیگری که وجود دارد این است که زمانی که صفحه آبی نمایش داده می‌شود کاربر دیگر به محیط ویندوز برای عیب یابی سیستم دسترسی ندارد پس بهتر است از محیط Safe Mode برای دسترسی به محیط ویندوز استفاده کنید. برای ورود به محیط Safe Mode روش زیر را دنبال کنید:

 • از منو Start به قسمت Restart ویندوز مراجعه کنید.
 • دکمه Shift را نگه دارید و روی ری استارت ویندوز کلیک کنید.
 • در صفحه ظاهر شده گزینه Advanced Options را انتخاب کنید.
 • گزینه Start-UP Setting را انتخاب کنید.
 • سیستم را راه اندازی مجدد کنید.
 • با بالا آمدن سیستم یک صفحه ظاهر می‌شود، کلید F4 را بزنید و وارد محیط Safe Mode شوید.

حالا با ورود به محیط Safe Mode می‌توانید سیستم را عیب یابی و مشکل صفحه آبی را حل کنید، در ادامه به بررسی دلایل نمایش صفحه آبی و راهکار رفع آن پرداخته ایم.

1. ناسازگاری قطعات سخت افزاری با سیستم

مشکلات مربوط به سخت افزار با پیغام “IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL نمایش داده می‌شوند. این خطا یعنی یکی از قطعات با سایر اجزا سازگار نیست.

2. برای رفع مشکل خنک گنندگی نامناسب قطعات

داغ کردن قطعات و عدم تهویه و خنک کنندگی مناسب دلیل دیگر صفحه آبی است. بهتر است به سیستم، فن اضافه کنید.

3. برای رفع مشکل در RAM

نمایش خطای “BAD-POOL-HEADER به دلیل اشکال در اتصالات رم است. اتصالات را چک کنید رم در جای خود درست نصب شده است.

4. برای رفع مشکل در تنظیمات BIOS

از حساس‌ترین قسمت‌های سیستم تنظیمات BIOS است این تنظیمات را تغییر ندهید مگر در شرایطی که دقیقا بدانید می‌خواهید چه کاری انجام دهید. در صورتی که بعد از انجام تغییرات صفحه آبی را مشاهده کردید. تنظیمات را ریست کنید.

5. برای رفع مشکل خطاهای هارد درایو

ممکن است خرابی اجزا داخلی هارد و یا کابل اتصال هارد به مادربرد موجب بروز صفحه مرگ شود. سلامت هارد و کابل اتصال آن را بررسی کنید.

6. برای رفع مشکل در منبع تغذیه سیستم

کافی نبودن منبع تغذیه یا خراب بودن آن نیز موجب نمایش صفحه آبی می‌شود باید پاور دستگاه یا باتری آن را تعویض کرد.

7. برای رفع مشکل سنگین بودن پردازش برنامه یا بازی در حال اجرا

اگر هنگام بازی یا کار با نرم افزاری دچار مشکل صفحه آبی شدید بدانید که بازی یا برنامه برای سیستم شما سنگین و امکان استفاده از آن را ندارید.

پیشنهاد مطالعه

8. برای رفع مشکل ویروسی بودن ویندوز

ویروسی بودن ویندوز می‌تواند باعث نمایش صفحه آبی شود، ویروسی شدن بخش BIOS بیشتر باعث بروز صفحه مرگ می‌شود. با نصب آنتی ویروس قوی این مشکل حل خواهد شد.

9. حذف فایل‌های موقت ویندوز

این روش حساسیت بیشتری نسبت به سایر روش‌ها دارد اگر در حال انجام عملیات یا پروژه مهمی هستید از این روش استفاده نکنید در غیر اینصورت از مسیر زیر فایل‌های موقت ویندوز را پاک کنید:

C: \ Users\(YourPcName)\AppData\Local\Temp

تمام 9 روشی که گفته شد در اکثر موارد راه حل رفع مشکل صفحه آبی هستند ولی اگر این روش‌ها را امتحان کردید و مشکل رفع نشد می‌توانید سیستم عامل ویندوز و درایورهای آن را آپدیت کنید، آخرین برنامه‌ای که نصب کردید را حذف کنید یا شاید نیاز باشد ویندوز را به آخرین آپدیت قبل از وقوع مشکل برگردانید در بدترین حالت اگر هیچ کدام از روش‌های مذکور مشکل را حل نکرد مجددا ویندوز نصب کنید.

صفحه آبی ویندوز یک کد توقف دارد.
انتهای صفحه دلیل نمایش صفحه آبی نوشته شده است برای عیب‌یابی سیستم به آن توجه کنید.

 

کدهای صفحه آبی مرگ

گاهی ممکن است صفحه آبی ویندوز در نمایشگر ظاهر شود و کد توقفی را ببینید. شاید ابتدا فکر کنید کدی بی معنی است ولی این کد که شامل حروف و عدد است، ابزاری برای تعیین علت از کار افتادن ویندوز است.

فهمیدن معنی کدهای صفحه مرگ ویندوز اهمیت بسیار زیادی برای عیب‌یابی سیستم و رفع مشکل آن دارد. در ادامه مطلب به بررسی چند کد از مجموعه کدهای توقف در صفحه آبی ویندوز می‌پردازیم.

0x0000000A

 

ویندوز شما یا یک درایور راه انداز یکی  از قطعات شما دچار مشکل شده است.

 

0x0000000B

 

قطعه‌ای که به صورت دستی به سیستم اضافه شده است پشتیبانی نمی‌شود.
0x0000000C

 

حافظه رم بیش از ظرفیت پر شده است.

 

0x0000000F

 

خطا در مورد سخت افزار نصب شده جدید و یا درایو آن رخ داده است.

 

0x00000021

 

هارد یا سیستم عامل شما خراب شده است.

 

حل ارور 0x0000000A

گاهی ممکن است صفحه آبی ویندوز در نمایشگر ظاهر شود و کد توقف 0x0000000A را ببینید. اگر درایور مشخصی باعث توقف شود، در خط‌های بعدی این کد توقف نمایش داده می‌شود: IRQL-NOT-LESS-OR-EQUAL با کد خطای 0x0000000A.

در اکثر مواقع دلیل این ناسازگاری و نصب نادرست قطعات سخت افزاری است که اخیرا نصب شده‌اند. آخرین قطعه یا لوازم جانبی نصب شده را بررسی کنید.

خطای سخت‌افزار   IRQL-NOT-LESS-OR-EQUAL(0x0000000A)
علت خطای 0x0000000A، ناسازگاری و نصب نادرست قطعات سخت افزاری است.

 

پیشنهاد مطالعه

صفحه آبی خالی هنگام بالا آمدن ویندوز

گاهی صفحه آبی مرگ ویندوز نمایش داده می‌شود ولی هیچ کد توقفی در آن وجود ندارد و تصمیم گیری برای استفاده از راهکارهای متفاوت رفع صفحه آبی خالی سخت می‌شود. در صورت عدم نمایش کد توقف در این صفحه سه دلیل اصلی وجود دارد.:

 1. مشکل اتصال با صفحه نمایش سیستم
 2. آپدیت درایورهای سیستم
 3. مشکل مربوط به بروزرسانی‌های اخیر سیستم

اگر با عکس صفحه آبی خالی روبرو شدید ابتدا بررسی کنید کدام یک از این سه دلیل موجب توقف ویندوز شده اند اگر نتیجه نگرفتید دلایل و راهکارهایی که در همین مقاله در عنوان رفع مشکل صفحه آبی مرگ ویندوز 7 و 10 آمده را مطالعه کنید.

دانلود نرم افزار blue screen view

ویندوز که دچار مرگ می‌شود صفحه آبی چند ثانیه ظاهر می‌شود و کد توقف نمایش داده می‌شود. سپس سیستم ریست می‌شود. ممکن است در این فرصت کم کاربر نتواند خطا را شناسایی کند برای رفع این مشکل از نرم افزار blue screen view استفاده می‌کنیم. این نرم افزار با خواندن فایل با فرمت DMP از صفحه آبی ویندوز، علت بروز خطا را اعلام می‌کند.

این نرم افزار نوع خطا را با مشخصات کامل و زمان وقوع آن ارائه می‌کند.

نرم افزار blue screen view
نرم افزار blue screen view برای نمایش خطای صفحه آبی ویندوز کاربرد دارد.

 

با خرید all in one یا خرید کامپیوتر نیز ممکن است صفحه آبی ویندوز را مشاهده کنید، مهم‌ترین بخش یادگیری رفع این مشکل یا استفاده از مشاوره کارشناسان فنی است.

واحد خدمات لپ تاپ، کامپیوتر و بورد فالنیک
تعمیرات لپ تاپ، تبلت، کامپیوتر، All-in-One، بورد (Board) و تعویض انواع پورت (Port) و چیپست (Chipset) خود را به صورت تخصصی با تجهیزات پیشرفته، به فالیک بسپارید. برای ثبت تیکت تعمیر، کلیک کنید.
درخواست تعمیر کامپیوتر و لپ تاپ

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

‫9 دیدگاه ها

 1. با سلام ، من با لپ تاپم داشتم کار میکردم که یهو رستارت شد و صفحه مرگ اومد حالا نمیدونم چیکار کنم خطاشم اینه Naccessible Boot Dvice
  و
  Diagnosing
  و این آدرسم داده
  Logfiles\srt\srtTrial.txt
  لطفاً راهنمایی کنید

 2. با سلام من یک بار ویندوزم پرید و درستش کردم اما هر وقت میدیا پلیر رو باز میکنم صفحه آبی مرگ رو میاره باید چه کار کنم ؟؟؟

 3. سلام خدمت شما من این بلو اسکرین برام اومد اما هیچ کد خطایی نداشت و حتی با برنامه بلو اسکرین ویو هم دیدم هیچی نیاورد علت میتونه ویروسی شدن باشه ؟

 4. سلام وقت بخیر من داشتم با فوکسید ریدر تکالیفم را انجام می‌دادم یهو صفحه ی مرگ اومدم بعدم ریستارت و بعدم آپدیت شد کامپیوترم هم ویندوز ۱۰ هست ممکنه بخاطر همون فوکسید ریدر باشه ؟آخه من هر سری میرم تو کلا برنامه هنگ میکنه بعدم اخطار میده مجبورم برم بیرون دوباره برم تو مشکلش بخاطر حجم بالاشه یا ویروسی شده؟

 5. با سلام. من یک لپتاپ ایسوس ویووبوک 17 با ویندوز 10 دارم و امروز با ارور بلو اسکرین مواجه شدم و ویندوز شروع به ریستارت شدن کرد. بعد از رسیدن درصد ریستارت به 100 دیگر اتفاقی نیوفتاد و مجبور شدم با نگه داشتن دکمه پاور لپتاپ را خاموش کنم. پس از این کار لپتاپ دیگر روشن یا ریستارت و فقط چراغ bulb led کنار روشن است. واقعا نمی دونم چیکار باید بکنم تا درست شود. من یک دانشجو هستم و به شدت کارهایم وابسته به لپتاپ است. ممنون می شوم من را راهنمایی کنید. با سپاس

  1. مهیار عزیز
   روشن نشدن لپ تاپ به این صورت، می‌تونه دلایل مختلفی داشته باشه. بهترین و مطمئن‌ترین راه برای رفع این مشکل استفاده از یک سرویس خدمات تعمیر لپتاپه.
   از طریق شماره زیر می‌تونی از کارشناسان ما در فالنیک راهنمایی و مشاوره بگیری.

   021-54591920

 6. سلام لپ تاپ من دو روزیه که موقعی که روشن میکنم صفحه آبی میاد که نوشته تعمیر اتوماتیک من نمیدونم باید چه کاری انجام بدم لطفا راهنمایی کنید

دکمه بازگشت به بالا

همراهان عزیز فالنیک؛

به اطلاع می‌رسانیم آخرین روز فروش فالنیک، چهارشنبه 24 اسفند است.

همچنین سفارش‌های ثبت شده بعد از ساعت 14 روز چهارشنبه 24 اسفند، برای تهران در هفته دوم فروردین و برای شهرستان در اولین روز کاری شرکت‌های حمل و نقل ارسال خواهد شد.

گفتنیست ما در تاریخ 5 تا 9 فروردین، از ساعت 8:30 تا 17:30 در بخش‌های فروش و خدمات پس از فروش آماده خدمت‌رسانی به شما عزیزان هستیم.

از شکیبایی شما متشکریم.