به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ - تماس با فالنیک : 8363-021

معرفی نرم‌افزار SolarWinds؛ نرم افزارهای مانیتورینگ شبکه

یکی از دشوارترین وظایف محول شده به سرپرستان شبکه، مدیریت بی وقفه زیرساخت‌های ارتباطی یک سازمان است. شرح وظایف سرپرستان شبکه بسته به سازمانی که در آن مشغول به کار هستند متفاوت است، با این‌حال برخی از وظایف مشترک هستند که از آن جمله می‌توان به نظارت بر کارکرد درست شبکه، نظارت بر پهنای باند مصرفی کلاینت‌ها (با هدف شناسایی ترافیک‌های مشکوک)، شناسایی مشکلاتی که باعث ایجاد گلوگاه شده‌اند و نمونه‌های مشابه اشاره کرد. سرپرستان شبکه برای انجام درست وظایف خود دو راهکار در اختیار دارند. اول آن‌که به شکل دستی و بدون وقفه همه چیز را زیر نظر بگیرند تا هرگونه خرابی در کوتاه‌ترین زمان شناسایی شود. راهکار دوم به‌کارگیری فناوری‌ها و ابزارهای هوشمندی است که می‌توانند به شکل خودکار همه چیز را زیر نظر گرفته و با شناسایی هرگونه مشکلی گزارش کاملی در اختیار سرپرستان شبکه قرار دهند. این راهکار همان مانیتورینگ است، در مقاله مانیتورینگ شبکه چیست در این زمینه به صورت کامل توضیح داده ایم. نرم‌افزار SolarWinds از جمله راه‌کارهای جامع برای پاسخ‌گویی به این نیاز سرپرستان شبکه است. که در این مقاله به بررسی آن می پردازیم.

چرا به یک نرم‌افزار نظارت بر عملکرد شبکه نیاز داریم؟

نظارت و رسیدگی به حل مشکلات شبکه به تنهایی کافی نیست و لازم است گزارش‌هایی درباره عملکرد شبکه، مشکلات به وجود آمده و تغییرات انجام شده با هدف حل مشکلات مکتوب شود تا فرآیند پیگیری تغییرات در آینده به سادگی امکان‌پذیر باشد. ابزارهای زیادی با هدف نظارت بر پهنای باند، حصول اطمینان از صحت سلامت شبکه و تجهیزات تحت شبکه طراحی شده‌اند. شرکت SolarWinds با سابقه درخشان در زمینه ساخت نرم‌افزارهای نظارتی موفق به ساخت ابزارهای مهمی شده که از آن جمله می‌توان به نرم‌افزار مانیتورینگ عملکرد شبکه، نرم‌افزار مانیتورینگ برنامه‌های کاربردی و سرور، نرم‌افزار تحلیل‌گر ترافیک جریان شبکه، نرم‌افزار مدیریت پیکربندی‌ها و…. اشاره کرد. در این مطلب قصد داریم ویژگی‌های فنی نرم‌افزار Network Performance Monitor نگارش ۱۲ ساخت این شرکت را به‌طور اجمالی بررسی کنیم. نرم‌افزاری که با ارائه راه‌حلی جامع توانسته نسبت به رقبای خود برتری قابل ملاحظه‌ای داشته باشد. آمارها نشان می‌دهند اغلب سرپرستان و مدیران شبکه به دلیل قابلیت‌های نظارتی کارآمدی که نرم‌افزارهای Solarwinds ارائه می‌کنند، ابزارهای ساخت این شرکت را نسبت به رقبای دیگرش ترجیح می‌دهند. قابلیت‌هایی که اجازه می‌دهند به شیوه‌ای ساخت‌یافته و مدیریت شده فرآیند نظارت‌، عیب‌یابی، مصورسازی و نقشه‌برداری از شبکه را انجام دهید.

قابلیت های نرم افزار مانیتورینگ شبکه Solarwinds

این نرم افزار می تواند میزان پهنای باند مورد نیاز شبکه را بر اساس رفتار فعلی شبکه شما تخمین بزند

Solarwinds می تواند میزان پهنای باند مورد نیاز شما را در آینده بر اساس نحوه مصرف فعلی شما تخمین بزند

اینترفیس بسیار ساده و قابل فهم این نرم افزار کاربری آسانی را فراهم کره است.

Solarwinds با ارائه کنسول مدیریتی تحت وب، امکان کنترل از هر مکانی را برای ادمین فراهم کرده است.

یکی از ویژگی های مناسب این نرم افزار مدیریت کاربران،دسترسی ها و مجوزهای آنهاست

Solarwinds هرگونه اختلالی را در شبکه شما، حتی اختلالات محیطی را به شما با هشدار و اخطار اعلام می کند.

این نرم افزار این قابلیت را دارد که تجهیزات متصل به شبکه شما را به صورت خودکار شناسایی کند و همچنین از تمامی دستگاه ها و برندهای تولید کننده تجهیزات شبکه پشتیبانی می کند.

این نرم افزار مدیریت خوبی روی پهنای باند و میزان پهنای باند مصرفی کاربر را دارد.

 

مشاوره و طراحی شبکه در فالنیک (ایران اچ پی)
فالنیک با تکیه بر دانش، تخصص و تجربه متخصصین خود، نیازهای مشتریان خصوصی و دولتی خود را بررسی و تحلیل می‌کند و خدمات خود را در زمینه مشاوره، طراحی، پیاده‌سازی، نظارت و پشتیبانی شبکه‌های کامپیوتری ارایه می‌دهد.
دریافت مشاوره طراحی شبکه

 

ویژگی‌های کاربردی SolarWinds

 • NPM 12 یک نرم افزار مانیتورینگ شبکه متشکل از داشبورهای وب‌محور قابل تنظیم، نمودارهای تجمیع شده در یک مکان و نمایه‌های مختلف است. نرم‌افزار فوق اجازه می‌دهد تمام داده‌های مربوط به عملکرد شبکه در یک قالب ساده و قابل فهم در اختیار مدیران شبکه قرار گیرد. البته طراحی NPM به گونه‌ای است که به سرپرستان شبکه اجازه می‌دهد متناسب با نیازهای کاری، هم‌بندی (توپولوژی) شبکه و ظرافت‌های خاصی که شبکه بر مبنای آن ساخته شده، پیکربندی‌های نرم‌افزار را تغییر دهند.
 • در تنظیمات سنتی مدیریتی، شناسایی دستگاه‌های تحت شبکه و نقشه‌برداری مبتنی بر هم‌بندی به کار گرفته شده، فرآیندی وقت‌گیر و دشوار است که به ساعت‌های متمادی صرف وقت با هدف جمع‌آوری داده‌هایی که قرار است به عنوان ورودی در اختیار نرم‌افزارهای تخصصی قرار گیرد نیاز دارد. NPM از SNMP برای خودکارسازی فرآیند کشف دستگاه‌های تحت شبکه و خودکارسازی فرآیند ترسیم نقشه شبکه منطبق با هم‌بندی که شبکه بر مبنای آن طراحی شده استفاده می‌کند تا روند ارزیابی وضعیت دستگاه‌ها، خرابی آن‌ها، دسترس‌پذیری و معیارهای عملکردی به شکل دقیقی انجام شود. لازم به توضیح است، ابزار فوق از SNMP برای بررسی وضعیت عملکردی و سلامت هر یک از گره‌های متصل به شبکه نیز استفاده می‌کند.
 • نقشه‌برداری شبکه فرآیند مهمی است که همواره دردسرهای فراوانی را برای سرپرستان شبکه به همراه دارد، زیرا فناوری‌ها و ملزومات سخت‌افزاری شبکه‌ها دائما در حال تغییر هستند و سرپرستان شبکه مجبور هستند برای حصول اطمینان از کارکرد درست شبکه دائما تغییرات پیرامون شبکه‌ها که شامل تعویض تجهیزات، اضافه کردن بخش‌های کاملاً جدید به شبکه می‌شود و پیگیری تغییرات اعمال شده را زیر نظر بگیرند. ابزار NPM با ارائه راهکاری جامع در زمینه پیگیری خودکار این تغییرات، ثبت تغییرات، ساخت نقشه‌ها و نمودارهای اندازه‌گیری به این سردرد بی پایان خاتمه می‌دهد.
 • NPM می‌تواند به‌طور خودکار ارتباطات میان تجهیزات مستقر در شبکه‌های L2 و L3 را کشف کند. لازم به توضیح است که نگارش ۱۲ نسبت به اسلاف خود تغییراتی پیدا کرده تا عملکردش در این زمینه بهبود پیدا کند.
 • ویژگی تجسم‌‌سازی/مصورسازی NPM به شما امکان می‌دهد هنگام تصمیم‌گیری در مورد اینکه کدام بخش از شبکه به دستگاه‌های بیشتری نیاز دارد و در مقابل چه بخش‌هایی با دستگاه‌های کمتر یا هزینه کمتر قادر به سرویس‌دهی مطلوب هستند از یک نمای بصری که برخواسته از ارتباط میان گره‌های شبکه است استفاده کنید. آگاهی از این نکته که چه بخشی از شبکه نیازمند به‌کارگیری تجهیزات گران‌قیمت نیست به میزان قابل توجهی صرفه‌جویی در هزینه‌ها را به همراه داشته و به شما امکان می‌دهد تجهیزاتی متناسب با نیاز کاری خریداری کنید.
 • درست است که به لحاظ سنتی ما نیازمند ایستگاه‌های کاری‌، سرورها و سایر تجهیزاتی هستیم که بر مبنای کابل‌های بعضا ضخیم کار می‌کنند، با این‌حال در نمونه‌های مدرن‌تر از شبکه‌های بی‌سیم یا شبکه‌های ترکیبی استفاده می‌کنیم. تجهیزات شبکه بی‌سیم یک لایه اضافی به شبکه سیمی فعلی اضافه کرده و تعداد دستگاه‌های موجود در شبکه را به سرعت افزایش می‌دهند. این مورد نه تنها شامل دستگاه‌های بی سیم به کار گرفته شده از سوی کارمندان می‌شود، بلکه اکسس‌پوینت‌ها، سوئیچ‌ها، کنترل‌کننده‌های دسترسی به اکسس‌پوینت‌ها و روترهای اضافی که برای مدیریت بار کاری استفاده می‌شوند را به همراه دارد. در تمامی این موارد، نرم‌افزار NPM قادر به ترسیم هر دو الگوی شبکه‌های سیمی و بی‌سیم است تا روند ارتباط میان تجهیزات و شبکه‌های مختلف به بهترین شکل مصورسازی شود.
 • نگارش ۱۲ نرم‌افزار NPM در ارتباط با نظارت و ترسیم شبکه‌های ابر ترکیبی نیز پیشرفت‌های قابل توجهی داشته است.
 • با رشد انفجار سرویس‌های ابری، بیشتر سازمان‌ها به الگوی به‌کارگیری شبکه‌های ترکیبی و به‌کارگیری سرویس‌های ابری همچون آفیس ۳۶۵ مایکروسافت و سرویس‌های ابری گوگل روی آورده‌اند. به همین دلیل مهم است که وضعیت سرویس‌های اجاره شده و تعامل آن‌ها با زیرساخت‌های شبکه فعلی به دقت بررسی شوند. از این پس می‌توانید ضمن نظارت بر شبکه سیمی و بی‌سیم، وضعیت اتصال ابری و محیط ترکیبی را به دقت زیر نظر داشته باشید.
 • NPM به بهترین شکل با نرم‌افزار NetPath ادغام شده و به شما امکان می‌دهد به سرعت مشکل قطعی یا از کار افتادن تجهیزات را شناسایی کرده و برای حل مشکل با متصدی مربوطه تماس برقرار کنید. همچنین قادر است سرویس‌های پر کاربرد را شناسایی کرده و به سرپرستان شبکه اجازه دهد از این اطلاعات برای هدایت کارآمدتر ترافیک و پیشگیری از بروز مشکل تنگنا یا هدر رفت پهنای باند استفاده کنند.

حداقل ملزومات موردنیاز

برای آن‌که بتوانید از NPM استفاده کنید لازم است به حداقل ملزومات سخت‌افزاری به شرح زیر دقت کنید:

حداقل ۲۰ گیگابایت فضای هارددیسک

حداقل ۳ گیگابایت حافظه اصلی

حداقل یک پردازنده دو هسته‌ای با فرکانس کاری ۳ گیگاهرتز

سیستم‌عامل

 • Microsoft Windows Server® ۲۰۰۸ R2 SP1
 • Microsoft Windows Server® ۲۰۱۲
 • Microsoft Windows Server® ۲۰۱۲ R2

NPM با تمامی نسخه‌های نرم‌افزارهای بانک اطلاعاتی SQL Express، SQL Standard و SQL enterprise به شرح زیر قابل استفاده است:

 • MS SQL Server 2008, 2008 SP1, 2008 SP2, 2008 SP3, or 2008 SP4
 • MS SQL Server 2008 R2, 2008 R2 SP1, 2008 R2 SP2, or 2008 R2 SP3
 • MS SQL Server 2012, 2012 SP1, 2012 SP2, or 2012 SP3
 • MS SQL Server 2014, or 2014 SP1
 • MS SQL Server 2016

دانلود نرم افزار SolarWinds:

با کلیک روی لینک دمو نرم افزار solarwinds می توانید دمو این نرم افزار را از نزدیک مشاهده کنید.

همچنین می توانید ورژن رایگان نرم افزار را از آدرس زیر دانلود کنید:

دانلود نرم افزار مانیتورینگ شبکه solarwinds


نویسنده :

استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.
>
.swin-sc-title.style-2 .title span:after