به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز یکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸ - تماس با فالنیک : 8363-021

راه‌های شناسایی قطعات اورجینال سرور اچ پی

در بسیاری مواقع قطعات غیراورجینال تحت عنوان قطعه اصلی به فروش می رود و تنها راه تشخیص، داشتن اطلاعات فنی و مهارت در شناسایی قطعه اصلی و خرید از منابع معتبر است. در این مقاله قصد داریم راهنمایی که توسط شرکت اچ پی برای شناسایی هارد و حافظه (RAM) اصلی منتشر شده را ارایه دهیم.

قطعه غیراورجینال (یا به اصطلاح رایج OEM) چیست و چه مضراتی دارد؟

تولید قطعات سیستم‌های اچ پی در کارخانه‌ها، تحت استانداردهای تعیین شده اچ پی انجام می‌شود. کلیه قطعات تولید شده بایستی مراحل کنترل کیفیت و تست‌های متعدد اچ پی را بگذرانند. در صورتی که قطعه‌ای این تست‌ها را با موفقیت طی نکند، یک کد شناسایی (ID) به آن تعلق می‌گیرد تا نتواند به هیچ وجه وارد موجودی محصولات اچ‌پی شود. این قطعه‌ها و یا سایر قطعاتی که در این کارخانه‌ها تولید می‌شود ولی گواهی تأیید اچ پی را ندارند، تحت عنوان OEM به بازار وارد می شوند.

 

نکات کلیدی برای انتخاب هارد مناسب و قابل اطمینان
راحت‌ترین و ساده‌ترین راه، خرید قطعه و خدمات از یک مرکز معتبر است و بعد از پایان بازه گارانتی استوریج های خود آنها را جایگزین کرده و این قطعات را در جای دیگری استفاده کنیم...
بیشتر بخوانید

 

از طرفی قیمت این قطعات غیراورجینال نسبت به نوع اورجینال آن بسیار پایین‌تر است. این تفاوت قیمت چیزی حدود نصف قیمت نوع اورجینال آن است. لذا در مقایسه قیمت دو سرور با پیکربندی مشابه که در یکی کلیه قطعات، اورجینال بوده و در دیگری قطعات غیراورجینال استفاده شده باشد، تفاوت قیمت فاحشی مشاهده می­ شود.

در بسیاری مواقع این قطعات غیراورجینال تحت عنوان قطعه اصلی به فروش می‌رود و در این زمان تنها راه تشخیص، داشتن اطلاعات فنی و مهارت در شناسایی قطعه اصلی و خرید از منابع معتبر است. در زیر راهنمایی که توسط شرکت اچ پی برای شناسایی هارد و حافظه (RAM) اصلی منتشر شده ارایه می‌دهیم.

باید این نکته را در نظر داشته باشید که استفاده از این قطعات علاوه بر زیان‌های مالی که به همراه دارد مضرات دیگری نیز برای کل تجهیزات و کسب‌وکار شما دارد. از این خسارات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • افزایش مدت Downtime سرور و توقف کار
  • از دست دادن داده ها
  • عدم سازگاری با سایر قطعات سرور
  • وارد کردن آسیب به سایر قطعات و تجهیزات سرور
  • تحمیل هزینه‌های جایگزینی قطعات و تست، بازیابی اطلاعات، اجرت و ایاب و ذهاب و …

چندین عامل مهم برای شناسایی هاردهای اصلی اچ پی

۱- برچسب پلمپ روی درب بسته‌بندی: این برچسب دارای ویژگی‌های امنیتی مشابه برچسب امنیتی روی محصول است. جنس این برچسب از مواد تجزیه‌پذیری است که اجازه نمی‌دهد بدون آسیب رسیدن به پلمپ از روی جعبه جدا شود و هنگام باز کردن جعبه‌ی دستگاه پاره می­‌شود. اگر بسته‌ای برچسب پلمپ نداشته باشد و یا دستکاری شده باشد، اعتبار آن زیر سوأل می‌رود.

شناسایی قطعات اورجینال سرور اچ پی

۲- برچسب روی بسته‌بندی: برچسبی که روی سطح بیرونی بسته‌بندی قرار می‌گیرد و حاوی اطلاعات شناسایی محصول، مبدأ آن و جزئیات ضروری برای ردیابی محصول توسط اچ پی یا کارخانه سازنده آن است.

شناسایی قطعات اورجینال سرور اچ پی

۳- بسته‌بندی بین المللی: بسته‌بندی محصولات اچ پی به طور کامل ایمن و محافظت شده است. بسته‌بندی هاردهای اچ پی شامل نگهدارنده حرارتی، فوم نگهدارنده و بسته‌بندی آنتی­ استاتیک است.

شناسایی قطعات اورجینال سرور اچ پی

۴- برچسب روی هارد: این برچسب روی هاردهای اچ پی ممکن است با اشکال مختلف باشد، که دربردارنده لوگوی اچ پی یا کارخانه سازنده آن بوده و حاوی اطلاعات محتویات و جزئیات مربوط به ردیابی محصول است. همه هارد درایوهای اچ پی دارای برچسب امنیتی اچ پی هستند که زمان تولید قطعه در کارخانه روی آن نصب می‌شود.

شناسایی قطعات اورجینال سرور اچ پی

۵- برچسب امنیتی اچ پی: اچ پی برای اعتبارسنجی محصولات خود برچسب‌های امنیتی مختلفی را به کار می‌برد. این برچسب‌ها دارای لایه‌های امنیتی آشکار و پنهانی هستند تا از جعل شدن آنها جلوگیری شود. چند ویژگی از این لایه‌های امنیتی به شرح زیر است:

لیبل جدید اچ پی، در ماه سپتامبر ۲۰۱۶ ارایه شد. نوار امنیتی در این سری از لیبل‌های اچ پی در واقع هولوگرام‌های فلورسنتی است. اگر لیبل را به سمت چپ و راست حرکت دهیم، نوشته HPE در جهت مخالف حرکت می‌کند. اگر لیبل را به سمت بالا و پایین حرکت دهیم، نوشته HPE در جهت مخالف حرکت می‌کند.

در ادامه این ویژگی را در تصویر می‌بینیم:

شناسایی قطعات اورجینال سرور اچ پی

در لیبل اچ پی، که در ماه جولای ۲۰۱۵ ارایه شده است، لوگوی HP در وسط قرار دارد و تعدادی کلمه OK و علامت “تیک” نیز در اطراف آن قرار گرفته است.

شناسایی قطعات اورجینال سرور اچ پی

شناسایی قطعات اورجینال سرور اچ پی

  1. اگر لیبل را در جهت بالا و پایین حرکت دهید، کلمه OK و علامت “تیک” در خلاف جهت یکدیگر و حول لوگوی مرکزی حرکت می‌کنند.
  2. اگر لیبل را به سمت چپ و راست حرکت دهید، کلمه OK و علامت “تیک” هم جهت با هم و حول لوگوی مرکزی حرکت می‌کنند.

لیبل های اچ پی از سال ۲۰۱۵ تا قبل از جولای ۲۰۱۵، به صورت زیر ارایه می شد:

الف) نوار امنیتی که دارای دایره هولوگرافیکی است که از HP به OK و حالت بی نور تغییر می‌کند.

ب) سه خط متن با سایزهای متفاوت OK که روشن و خاموش می‌شود. بزرگترین فونت سایز آن با دایره هولوگرافیک به طور متناوب تغییر می‌کند.

ج) نوار رنگی که در نورهای مختلف، بین سبز و ارغوانی روشن تغییر رنگ می‌دهد.

شناسایی قطعات اورجینال سرور اچ پی

  1. شماره سریال: روی هر بسته هارد اچ پی یک شماره سریال وجود دارد که با کد امنیتی (S/C) و یا کد پیگیری (CT) چاپ شده روی برچسب محصول مرتبط است. به منظور جلوگیری از تقلب رایج بازار که از شماره سریال‌های روی محصولات اصلی اچ پی برای محصولات تقلبی استفاده می­‌شود، این شماره سریال روی برچسب محصول چاپ نمی‌شود بلکه با کد امنیتی و یا کد پیگیری چاپ شده بر روی برچسب آن مرتبط است. برای سنجش اعتبار شماره سریال آن باید با ایمیل Hardware.counterfeitvalidation@hp.com مکاتبه نمایید.

شناسایی قطعات اورجینال سرور اچ پی

عوامل مهم برای شناسایی حافظه و رم های اصلی اچ پی

بسته‌بندی: در صورتی که حافظه اچ پی را خریداری می­ کنید بایستی دارای بسته‌­بندی طلقی تاشو باشد که عایق حرارتی و آنتی استاتیک است. در غیر اینصورت (سایر بسته‌بندی‌ها) کالا غیراورجینال است. در صورتی که حافظه‌­ی بدون بسته‌بندی (Pack Tray) خریداری می‌کنید، بایستی از منبع خرید خود مطمئن باشید و به برچسب امنیتی روی خود حافظه دقت کنید.

شناسایی قطعات اورجینال سرور اچ پی

برچسب امنیتی: این برچسب امنیتی دارای ویژگی‌هایی مشابه برچسب‌های امنیتی هاردهاست که در بالا آورده شد. این برچسب، هم روی لبه بالای بسته‌بندی در بخش تاشو آن نصب می‌شود و هم بر روی خود حافظه (RAM) قرار می‌گیرد. امکان ندارد که بتوان بدون آسیب رساندن به برچسب، آن را از روی بسته‌بندی برداشت و موقع بازکردن بسته‌بندی نیز به راحتی پاره می­‌شود. لذا درصورتی که بسته‌بندی برچسب امنیتی ندارد و یا دستکاری شده است باید به اورجینال بودن کالا شک کنید.

جهت مشاهده و دانلود فایل PDF راهنما ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید.

 


نویسنده :

9
دیدگاه تان را بنویسید

avatar
6 نظرات
3 تعداد پاسخها
0 دنبال کنندگان
 
پربازدیدترین کامنت
پرامتیاز ترین کامنت
3 نویسندگان نظرات
مریم فقیهیتیم تحریریه فالنیکkhموسی موسویرضا صلواتی نظرات اخیر
  اشتراک  
اطلاع رسانی
علی کرمی
مهمان
علی کرمی

مرسی از اطلاعات مفیدتون. تو این بازار واقعاً شناسایی هارد اصل از تقلبی کار سختیه

سهیلا آقایی
مهمان
سهیلا آقایی

نکته ای که راجع به لیبل جدید ۲۰۱۶ گفتین، خیلی کارآمده. اولین بار بود که راجع بهش مطلب میدیدم. شاید کمکی کنه تا همه بتونن قطعات اصل رو از تقلبی تمیز بدن.

امین رضایی
مهمان
امین رضایی

این روش هایی که تو این مقاله گفتین واقعا الان کاربرد داره و تو شناسایی جنس اصلی یا اورجینال و تقلبی کمک می کنه؟

تیم تحریریه فالنیک
مدیریت
تیم تحریریه فالنیک

بله. فایل گیف که ارایه شده، می‌تونه در این زمینه راهنمایی تون کنه.در بقیه موارد هم هر کدوم به نوبه خود، در تشخیص رم و هارد اورجینال و تقلبی مفید هستن.

مریم فقیهی
مدیریت
مریم فقیهی

کاربرد که داره ولی راه های تقلب زیاده

رضا صلواتی
مهمان
رضا صلواتی

خیلی ممنون که این جور مقالات رو آپدیت میکنید. خیلی مورد نیازم بود هولوگرامهای جدید اچ پی

موسی موسوی
مهمان
موسی موسوی

سلام،متشکرم از مقاله جامع و کاربردیتون؛ در صورت امکان فایل پی دی افی که زیر مقاله گذاشتید رو هم به روز کنید.

ممنون

تیم تحریریه فالنیک
مدیریت
تیم تحریریه فالنیک

دوست عزیز

این فایل هم همزمان با آپدیت مقاله، آپدیت شده است.

kh
مهمان
kh

با تشکر از مطالب ارائه شده و زحمتی که کشیده اید.خدا شما را شاد کند

استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.