به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز پنج شنبه ۶ آذر ۱۳۹۹ - تماس با فالنیک : 8363-021

PCM، حافظه هایی ۱۰۰۰ برابر سریع‌تر از حافظه های امروزی

حافظه PCM

چیپ‌های حافظه سیلیکونی توانایی ذخیره داده در یک میلیاردم ثانیه را دارند، اما حافظه‌های Phase Change یا PCM، هزار بار سریعتر این کار را انجام می‌دهند و این در حالی است که انرژی و فضای کمتری استفاده می‌کنند. برای آشنایی با این تکنولوژی جدید با ما همراه باشید…

چیپ های حافظه سیلیکونی توانایی ذخیره داده در یک میلیاردم ثانیه را دارند، اما حافظه های Phase Change Memory یا PCM، هزار بار سریعتر این کار را انجام می دهند و این در حالی است که انرژی و فضای کمتری استفاده می کنند.

چیپ های حافظه سیلیکونی دو نوع هستند:  

۱. حافظه‌های غیرپایدار (Volatile) که با خاموش شدن سیستم، داده‌هایشان از بین می‌رود مانند RAMهای کامپیوتر.
۲. حافظه‌های پایدار (Nonvolatile) که اطلاعات را حتی بعد از خاموش شدن سیستم ذخیره می‌کند.

به طور کلی حافظه‌های غیر پایدار سریعتر از حافظه‌های پایدار هستند. به همین دلیل است که حافظه‌های پایدار برای ذخیره‌سازی ثابت استفاده می‌شوند که سرعت بالا اهمیت زیادی ندارد و RAMهای پرسرعت که با پردازنده‌ها کار می‌کنند و کار محاسبات را انجام می‌دهند، از نوع غیرپایدار هستند و سرعت عملیات آنها در حد نانو ثانیه و یا یک میلیاردم ثانیه است. بنابراین مهندسین در پی متعادل کردن نگهداشتن داده بعد از قطع انرژی و سرعت هستند. محققین استنفورد توانسته‌اند این دو دنیا را با هم ترکیب کنند. این کار باعث صرفه‌جویی انرژی نیز می‌شود. یافته‌های آنها ایده‌های جدیدی در زمینه حافظه‌های Phase Change ایجاد کرده است.

حافظه PCM
تغییر ساختار حافظه های PCM

تکنولوژی‌های رایج امروزی از سیلیکون استفاده می‌کنند که جریان الکتریکی را قطع و وصل کرده و تولید صفر و یک می‌کنند. اما محققین به دنبال مواد دیگری هستند که انرژی و فضای کمتری استفاده می‌کنند. حافظه‌های Phase Change تکنولوژی‌های نسل بعد هستند که ماده استفاده شده در آن دارای ساختارهای اتمی منعطف هستند و با تغییر ساختار آنها از Amorphose به Crystalline، صفر دیجیتالی به یک دیجیتالی تغییر می‌کند و مهمتر اینکه تا تغییر بعدی جریان برق، داده را حفظ می‌کنند. در نتیجه این حافظه‌ها مانند حافظه‌های فلش سیلیکونی در دسته حافظه‌های پایدار قرار می‌گیرند.

حافظه PCM
تغییر ساختار حافظه های PCM از Amorphose به Crystalline و تبدیل صفر دیجیتالی به یک دیجیتالی

رسیدن به سرعت بالا در حالی که از انرژی کمتر روی موادی استفاده می‌شود که اطلاعات بیشتری رادر فضای کمتری ذخیره می‌کنند، نتیجه مطلوب، حافظه‌های Phase Change است که قادر خواهد بود تحولی در ذخیره‌ سازی داده ایجاد کند، هرچند که اجرایی شدن این پروژه زمان می‌برد.

حافظه PCM
نحوه عملکرد حافظه های PCM

 

مشاوره و خرید سرور در فالنیک
فالنیک با دارا بودن سبد کاملی از سرورهای اچ پی و تنها دارنده گارانتی رسمی و معتبر سرور اچ پی در ایران، آماده خدمت‌رسانی جهت مشاوره، فروش و پشتیبانی به مشتریان است. شما می‌توانید قبل از خرید، از کارشناسان فالنیک، مشاوره بگیرید.
مشاوره و خرید سرور

منابع:
Stanford.com
Extremetech.com


نویسنده :

 • Avatar الناز گفت:

  منظور از رنگ بندی رم های سرورهای اچ پی چیست؟

 • استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.
  >
  عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

  عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

  با عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی) اولین نفری باشید که مقالات و محتواهای ناب و تخصصی را دریافت می کنید.

  تبریک، شما با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.

  .swin-sc-title.style-2 .title span:after