به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۹ - تماس با فالنیک : 8363-021

راهنمای انتخاب UPS مناسب؛ پادکست؛ ویدئو

انتخاب UPS مناسب

 

یادداشت ویراستار: اصل این مطلب در تیر ۹۷ نوشته شده بود و در تیر ۹۸ دوباره بررسی و به‌روز شده است.

در مقاله چه کسب‌و‌کار‌هایی به سیستم UPS (یو پی اس) نیاز دارند؟ اشاره کردیم که چه کسب‌و‌کار‌هایی یو پی اس را هنگام قطع برق، به عنوان بهترین راهکار مقابله با این مشکل انتخاب می‌کنند، در ادامه به نکات مهم در انتخاب UPS می‌پردازیم. همچنین با پادکست نکات مهم در انتخاب UPS و ویدئوی تک تاک با موضوع بررسی سیستم‌های UPS همراه شما هستیم.

در انتخاب UPS مناسب، باید به نکاتی توجه کرد و ویژگی‌های UPS از جمله شکل، ظرفیت و زمان پشتیبانی، و توان بار مصرفی را مد نظر قرار داد که در ادامه به آن پرداخته می‌شود.

 

podcast

پادکست با موضوع نکات مهم در انتخاب UPS مناسب

 

خصوصا با فرا رسیدن فصل گرما، امکان قطع شدن برق بیشتر می‌شود و نوسانات برق باعث آسیب به سیستم‌ها و دستگاه‌های برقی می‌شود. راهکار استفاده از UPS بسیار مفید است اما اگر یو پی اس مناسبی تهیه نکنید، ضررهای بیشتری متوجه شما خواهد شد. در این پادکست ۳۵ دقیقه‌ای با شما هستیم تا با شما نکات مهم در انتخاب یو پی اس مناسب را در میان بگذاریم.

در پرونده این پادکست به موارد زیر پرداخته می‌شود:

 • UPS برای چه کسب‌وکارهایی مفید است؟
 • چه شرایط فیزیکی باید برای UPS فراهم کرد؟
 • چگونه UPS مناسبی انتخاب کنیم؟
 • باتری‌ها را سریال ببندیم یا موازی؟

 

در این پادکست به همراه بخش تخصصی، اخبار تکنولوژی و مناسبت‌های ماه را هم می‌توانید پیگیری کنید؛ این نسخه پادکست ۳۲ مگابایت حجم و  ۳۴ دقیقه زمان دارد. زمان‌بندی این پادکست در جدول زیر آمده است:

 

محدوده زمانی موضوع بحث پادکست
دقیقه ۰۲:۲۰ تا ۰۶:۰۸ خبرهای ۳۰ روز گذشته دنیای تکنولوژی
دقیقه ۰۶:۵۵ تا ۲۴:۲۷ راهنمای انتخاب UPS مناسب
دقیقه ۲۵:۲۰ تا ۳۰:۱۳ منتخبی از مناسبت‌های ۳۰ روز آینده

 

 

 

دانلود

End Podcast

 

نکات مهم در انتخاب UPS مناسب

 1. انواع UPS توجه به تکنولوژی:
 • آنلاین، لاینتراکتیو یا آفلاین
 • تک فاز، سه فاز، یا سه به تک
 • ترانس بیس یا ترانس لس
 1. نوع و میزان مصرف دستگاه‌های متصل
 2. باتری:
 • تعیین حداکثر زمان قطع برق در منطقه
 • تعیین میزان مصرف در مصرف‌کننده‌های مختلف
 • استفاده از چند باتری بسته به اندازه باتری ها و فضای فیزیکی
 • بررسی پارامتر آمپر ساعت در برندهای مختلف
 1. محل نصب و نگهداری UPS
 • توجه به وزن و ابعاد دستگاه (Tower یا Rackmount)
 • توجه به استانداردهای محل قرارگیری UPS
  • مشخصات فیزیکی
  • مساحت محیط
  • مسیر عبور برای سرویس‌دهی UPS
  • گرد و غبار، دما، رطوبت و تهویه
 1. رعایت استانداردهای کابل کشی و تابلو مانند نبود نول مشترک و …
 2. سابقه شرکت و برندی که UPS را آن می‌خریم.

گفتگوی TechTalk: بررسی سیستم های UPS

بررسی سیستم های UPS

کارشناسان فالنیک در گفتگوی تخصصی TechTalk، با موضوعات به‌روز تخصصی و فنی، برای ارتقای دانش تخصصی شما به گپ و گفت می‌پردازند و محصولات و تکنولوژی‌های جدید در دنیای سرور و تجهیزات شبکه را بررسی می‌کنند. این ویدیو، دوازدهمین دوره از گفتگوهای تخصصی TechTalk است.

در این قسمت، کارشناسان ما مهندس مریم فقیهی، مهمان زهرا چگینی است تا به موضوع بررسی سیستم های UPS بپردازند. پس از اینکه توان مصرفی دستگاه‌های برقی خود را تخمین زدید، می‌‌توانید UPS مناسبی انتخاب کنید، در این ویدئو با انواع یو پی اس و مزایای آن‌ها آشنا می‌شوید.

عناوین مهمی که در این ویدئوی ۱۱ دقیقه‌ای می‌بینید در ادامه آمده است:

عناوین مورد بررسی:

 • بررسی مشکلات و راهکارهای قطعی برق
 • UPS چیست؟
 • اجزای سیستم یو پی اس
 • انواع  UPS
 • انواع کسب‌و‌کار‌‎ها که به UPS احتیاج دارند.

 

سه ویژگی‌ مهم در انتخاب یو پی اس

       در انتخاب سیستم‌های یو پی اس به سه نکته باید توجه کنید:

۱٫ شکل

شکل عمومی و اندازه UPS در انتخاب آن یک عامل مهم است. ظرفیت باتری ‌UPS‌ ها در ابعاد کلی این سیستم نقش بسزایی دارد، به نحوی که هر چه باتری ‌UPS ها بزرگ و ظرفیت آن‌ها بیشتر باشد، سایز آن بزرگتر است و مشتری متناسب با ظرفیت مورد نیاز خود، سایز یو پی اس را انتخاب می‌کنند.

UPS‌ ها از نظر شکل به دو دسته Tower و Rackmount تقسیم می‌شوند:

 • UPS Tower درون قابی قرار گرفته‌ و برای اینکه در مجاورت وسیله‌ای که پشتیبانی می‌کند، قرار گیرد، روی زمین گذاشته می‌شود.
 • UPS‌ Rackmount در رک قرار می‌گیرد و برای پشتیبانی از سرور، سخت افزار‌های شبکه و دیگر تجهیزات است. این شکل UPS ها مزایایی دارند که توجه صنایع و کسب‌و‌کار‌ها را به خود جلب کرده است: مثلا ارتفاع این نوع یو پی اس قابل افزایش است، باعث صرفه‌جویی در فضا می‌شوند و اجزای سیستم یو پی اس در مجاورت همدیگر قرار می‌گیرند.

۲٫ ظرفیت و زمان پشتیبانی

ظرفیت و زمان دو عامل مرتبط به هم هستند، زیرا یو پی اس، با توجه به ظرفیت و انرژی خود، مدت زمان مشخصی دستگاه‌های تحت پوشش خود را پشتیبانی می‌کند. زمان مورد پشتیبانی یک یو پی اس، زمانی است که UPS می‌تواند در هنگام قطعی برق شهری، برق لازم برای فعالیت دستگاه‌های الکترونیکی را تامین کند. طبیعی است که هر چه تعداد دستگاه‌هایی که برق آن‌ها باید تامین شود بیشتر باشد، UPS باید زمان پشتیبانی بیشتری را تامین کند.

 • محاسبه زمان پشتیبانی یا بکاپ:

زمانی که UPS قادر است دستگاه‌های متصل به آن را روشن نگه دارد از فرمول زیر محاسبه می‌شود. یعنی با تقسیم حاصل ضرب ولتاژ باتری در تعداد باتری در آمپرساعت باتری در ضریب توان بر توان ظاهری به دست می‌آید:

راهنمای انتخاب UPS مناسب
 • ظرفیت باتری:

ظرفیت باتری به دما، تعداد، زمان و عمق سیکل‌های دشارژ و نحوه حفاظت بستگی دارد.

دو روش برای بیان ظرفیت باتری استفاده می‌شود:

 1. آمپر ساعت
 2. وات ساعت

با دانستن زمان بکاپ، توان مصرفی و ولتاژ باتری، آمپر ساعت باتری را به دست می‌آوریم: ضرب توان در زمان، تقسیم بر ولتاژ باتری.

راهنمای انتخاب UPS مناسب

۳٫ توان بار مصرفی

توان تجهیزات الکتریکی بر حسب ولت-آمپر تعیین می‌شود که حاصل ضرب ولتاژ نامی در جریان دستگاه است . ولتاژ و جریان دستگاه‌ها روی برچسب مشخصات دستگاه و با علامت اختصاری V یعنی ولت برای ولتاژ و A یعنی آمپر برای جریان نوشته شده است. جریان بر اساس استفاده از حداکثر کارایی دستگاه‌ها و در بدترین شرایط ولتاژی نوشته می‌شود پس میزان محاسبه شده غالباً بیشتر از مقدار واقعی مصرف خواهد بود.

توان تمام دستگاه‌هایی که یو پی اس باید از آن‌ها حفاظت و پشتیبانی کند را محاسبه کرده و با هم جمع کنید. توصیه می‌شود توان متصل به UPS، بیشتر از ۷۰% توان اسمی یو پی اس بیشتر نباشد.

 • توان اسمی یو پی اس (S):

از حاصل ضرب ولتاژ (V) در جریان (I) به دست می‌آید.  در بازار توان UPS با توان اسمی آن شناخته می شود. توان اسمی UPS، بر حسب KVA محاسبه می‌شود.

 • توان حقیقی یو پی اس (P):

از حاصل ضرب توان اسمی یو پی اس (S) در ضریب توان (Power Factory) به دست می‌آید. ضریب توان در واقع اختلاف فاز بین ولتاژ و جریان است و معمولا عددی بین ۰٫۷ تا ۰٫۹ است. واحد سنجش توان حقیقی یو پی اس، KW است.

 • محاسبه توان تجهیزات:

برای انتخاب UPS مناسب، باید توان دستگاه‌هایی که می‌خواهیم به آن وصل باشند را محاسبه کنیم و سپس یو پی اس با توانی بیشتر از توان محاسبه شده، انتخاب کنیم. در این حالت، توان یو پی اس باید ۳۰ درصد بالاتر در نظر گرفته شود یا به عبارت دیگر باید ۷۰ درصد توان مصرفی را در نظر بگیریم. مثلا اگر قرار است ۳ دستگاه با توان ۴۸۰ وات و در مجموع ۱۴۴۰ وات به UPS وصل شود، با احتساب ۳۰ درصد توان بیشتر، باید ۱۸۷۲ وات را در نظر بگیریم. با ضرب پاور فکتوری در توان ظاهری، توان حقیقی را به دست می‌آوریم. در مثال فوق، UPS ای با ۳kv مناسب خواهد بود.

توصیه می‌شود، توان متصل به UPS از ۷۰ درصد توان اسمی آن بیشتر نباشد.

هنگامی که باتری به خروجی پشتیبان یو پی اس وصل است، UPS بیش از اندازه انرژی مصرف می‌کند و باعث می‌شود از استاندارد ظرفیتش کاسته شود.

نکته مهم در انتخاب مناسب UPS این است که اگر بتوانید یو پی اس مناسب مصرفتان را بخرید، هم در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌کنید و هم بهترین بازدهی را از آن خواهید گرفت.

انتخاب UPS مناسب

افزودن تعداد باتری در UPS

سوال مهم درباره تعداد باتری این است که آیا امکان افزودن تعداد باتری در UPS وجود دارد یا نه؟

امکان افزودن تعداد باتری در UPS به دو مورد بستگی دارد:

 1. تعداد باتری قابل پشتیبانی توسط UPS
 2. اتصال باتری ها به هم موازی است یا سری

در صورت اتصال موازی امکان افرایش تعداد باتری وجود دارد چون در این حالت ولتاژ ثابت می‌ماند و جریان و آمپر باتری ها با هم جمع می‌شود. اما اگر باتری ها به صورت سری به هم وصل باشند، امکان افرایش تعداد باتری وجود ندارد چون در این حالت آمپر باتری ها ثابت می‌ماند و ولتاژ آن‌ها با هم جمع می‌شود.

نکته قابل توجه در این زمینه این است که مبدل UPS با ولتاژ DC مشخصی کار می‌کند پس سری کردن تعداد زیادی باتری باعث می‌شود ولتاژ مجموع به مبدل صدمه بزند. اما می‌توان تعدادی باتری را به صورت موازی به هم وصل کرد البته باید به ولتاژ مجموع و نهایی توجه شود.

عدم استفاده از UPS برای دستگاه‌های تکثیر و پرینترهای لیزری

دستگاه‌های تکثیر و پرینترهای لیزری، برای پایدار کردن تونر روی کاغذ نیاز به یک سیکل گرمایی دارند. توان لازم برای تامین این سیکل ممکن است بیش از توان اسمی یو پی اس باشد. اگر مجبور به استفاده از یو پی اس برای چنین تجهیزاتی هستید، حتماُ به حداکثر توان ورودی آن‌ها و قدرت خروجی یو پی اس توجه کنید.

 از یو پی اس برای راه اندازی پرینتر لیزری و دستگاه تکثیر استفاده نکنید!

جمع‌بندی

در هنگام قطعی برق، UPS ها، می‌توانند کل برق را تامین کنند و به راحتی می‌توانید از آنها به عنوان راهکاری اضطراری برای خاموش کردن سیستم و برنامه‌ها استفاده کنید در این صورت خطر‌هایی مانند از بین رفتن داده و برنامه و همچنین فایل‌های ناقص در زمان قطعی برق کاهش پیدا می‌کند.

 • پلاک دستگاه خود را بررسی کنید.
 • به اعلان مبنی بر حساس بودن دستگاه به نوسانات برق توجه کنید.
 • میزان حیاتی بودن دستگاه خود را در نظر بگیرید و طبق مصرف حداکثری دستگاه خود، توان UPS مورد نظر را تعیین کنید.
 • بر اساس مصرف عادی دستگاه و میزان ساعت روشن بودن دستگاه UPS خود را انتخاب کنید.
 • بهتر است ظرفیت UPS کمی بیشتر از مقدار مورد نیاز باشد.
 • مانیتوری به UPS وصل باشد تا از ذخیره و نگهداری اطلاعات خود، هنگام قطع برق شهری مطمئن شد.
 • توانایی UPS به طراحی و سطح کیفی آن بستگی دارد.

 

خرید یو پی اس مناسب
کسب و کار و اطلاعات تان را به دست نوسانات برق نسپارید. با خرید UPS مناسب از ضررهای ناشی از قطع برق، جلوگیری کنید. برای مشاوره و دریافت خدمات از شرکت ایران اچ پی (فالنیک)، به لینک زیر مراجعه کنید:
مشاوره و خرید

 


نویسنده :

6
دیدگاه تان را بنویسید

avatar
3 نظرات
3 تعداد پاسخها
0 دنبال کنندگان
 
پربازدیدترین کامنت
پرامتیاز ترین کامنت
6 نویسندگان نظرات
امیر حسین لاسانیمحمد شریفیندا ایزدیحامدمریم فقیهی نظرات اخیر
  اشتراک  
اطلاع رسانی
محمد
مهمان
محمد

اگه مجبور باشیم پرینتر رو به یو پی اس وصل کنیم، اشکالی به وجود میاد؟

حامد
مهمان
حامد

با درود و وقت بخیر
می خواستم بدونم UPS پیشنهادی شما برای یک سرور با ۲۵ کامپیوتر متصل به شبکه و حجم تبادل اطلاعات بالا با زمان بک آپ ۱۰ دقیقه چیست؟
با سپاس بیکران

ندا ایزدی
مدیریت
ندا ایزدی

سلام

شما می توانید برای مشاوره و خرید UPS با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.

۰۲۱۸۳۶۳ داخلی ۵۵۴۰

محمد شریفی
مهمان
محمد شریفی

برندups هایی که می فروشید چیه؟

امیر حسین لاسانی
ویرایشگر
امیر حسین لاسانی

برنups هایی که به فروش میرسانیم هوگون نام دارند.

استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.
عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

با عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی) اولین نفری باشید که مقالات و محتواهای ناب و تخصصی را دریافت می کنید.

تبریک، شما با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.