به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - تماس با فالنیک : 8363-021

بررسی تکنولوژی کارت شبکه: FlexFabric و FlexibleLOM و NIC Partitioning

شبکه سازی با سرورهای نسل 9 اچ پی

جدیدترین تکنولوژی ارایه شده در سرورهای پرولیانت نسل ۹ اچ پی، ادمین های شبکه را از پیچیدگی زیرساخت های سنتی شبکه بی‌نیاز و مدیریت سرورها و شبکه را بسیار ساده‌تر می‌کند.

در گذشته پهنای باند و سرعت محدود، استفاده همزمان از اترنت و شبکه همگرا را مقدور نمی‌ساخت. آخرین تکنولوژی کارت های شبکه برای سرورهای نسل ۹ اچ پی، چند پورته بودن آن هاست که سرعت ۱۰G و ۲۰G را پشتیبانی می‌کند. در این تکنولوژی هر پورت می‌تواند پروتکل های مختلف را پشتیبانی کند و داده‌های LAN ، SAN و داده‌های مدیریتی را حمل کند.

شبکه سازی با سرورهای نسل 9 اچ پی

توپولوژی معمول اترنت با کارت های FlexFabric ساده‌تر شده‌اند. مزایای قابل توجه آن عبارتند از:

 1. کاهش مصرف سخت افزار
 2. آسان شدن مدیریت
 3. افزایش کیفیت سرویس (QoS)

تکنولوژی‌هایی است که این رده از کارت های شبکه به ارمغان می‌آورند، به شرح زیر است:

 1. Flex10/Flex20
 2. FlexFabric
 3. (RDMA over Converged Ethernet (RoCE
 4. Tunnel offload
 5. TCP/IP offload Engine (ToE)
 6. Receive-side Scaling (RSS)
 7. iSCSI Acceleration
 8. iSCSI boot for linux
 9. Single Root-I/O Virtualization (SR-IOV)

Flex10/Flex20

کارت های Flex10 و Flex20 و FlexFabric، امکان استفاده تا ۸ کارت شبکه مجازی را می دهند که به عنوان FlexNIC نیز معرفی می شود. این نوع کارت ها برای انواع خاصی از ترافیک مثل استوریج ها، مدیریت آنها، جا به جایی و ترافیک VM ها بسیار مناسب هستند. به هرکدام از FlexNIC ها پهنای باندی تخصیص داده می شود که باعث افزایش کارایی و استفاده کمتر از سخت افزار می شود.

FlexFabric

ترکیبی از Flex10 و Flex20 و FCoE و iSCSI است. این نوع کارت ها فضای شبکه بدون خطایی را برای ذخیره سازها فراهم می کنند و پروتکل استوریج را با بهینه‌ترین بارکاری پشتیبانی می کند. (به صورت offload) و این خود باعث کارایی بهتر CPU و استوریج می شود.

HPE FlexibleLOM technology

تکنولوژی (LOM (LAN on motherboard خروجی شبکه را بدون استفاده از شیارهای توسعه سرور، فراهم می کرد اما با اینکه امکان افزودن کارت های شبکه دیگر روی شیارهای توسعه را می داد محدودیت هایی را نیز روی شبکه ایجاد می کرد. HP با طراحی و عرضه FlexibleLOM، این تکنولوژی را بهینه کرد. FlexibleLOM ها در جایگاه ویژه ای از مادربورد قرار گرفته و مانند یک LOM عمل می کنند، با این تفاوت که شما امکان انتخاب نوع اتصال در هر لحظه را دارید.

NIC Partitioning

NIC Partitioning امکانی را ایجاد می کند که هر یک پورت از یک کارت شبکه ۱۰G، به سیستم عامل به عنوان ۴ پارتیشن شبکه معرفی شود. (NPar)
هر NPar مثل یک کارت شبکه PCIe عمل می کند و به ROM، سیستم عامل و یا سیستم عامل مجازی ساز به صورت یک پورت فیزیکی واقعی با تمام نرم افزارها و درایورهایش نمایانده می شود و به عنوان یک کارت شبکه مستقل NIC ، iSCSI و یا FCoE قابل استفاده است. به این معنا که یک کارت شبکه ۱۰G دو پورت می تواند به عنوان ۸ عدد NPar تعریف شود.

شبکه سازی با سرورهای نسل 9 اچ پی

NIC Partitioning این امکان را فراهم می سازد که پهنای باند مناسبی را به هر NPar تخصیص دهید و وزن مناسبی از پهنای باند را برای هر کدام تعریف کنید. هر ماشین مجازی که به یک NPar منسوب شده است می تواند هر میزان پهنای باند آزادی را که در دسترس باشد، استفاده کند و همچنین پهنای باند اضافه را برای مصرف به مابقی ماشین ها آزاد کند.

مزایای NIC partitioning نسبت به شبکه های معمولی:

 1. کاهش پراکندگی شبکه
 2. افزایش مقیاس پذیری
 3. تخصیص بهینه منابع
 4. بهبود مصرف CPU
 5. مدیریت آسان‌تر

در جدول زیر انواع کارتهای شبکه قابل پشتیبانی بر روی سرورهای نسل ۹ اچ پی با شرح جزییات ارائه شده است:

تکنولوژی کارت شبکه

منبع: فالنیک (ایران اچ پی)


نویسنده :

دیدگاه تان را بنویسید

avatar
  اشتراک  
اطلاع رسانی
استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.