به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۹ - تماس با فالنیک : 8363-021

کدام کارت گرافیک؟ NVIDIA Quadro یا NVIDIA GeForce؟؛ پادکست

کارت گرافیک مناسب

کارت گرافیک های NVIDIA در سیستم‌های حرفه‌ای استفاده می‌شوند و به طور کلی سه دسته هستند: NVIDIA Quadro و NVIDIA GeForce و Nvidia Tesla. کاربرد آنها در گیمینگ، انیمیشن، شبیه سازی و طراحی‌های ۳D و صنعتی است. از بین این سه دسته، انویدیا تسلا مخصوص سرورها و دیتاسنترهاست و در ورک استیشن ها هم به کار می‌روند. یکی از سوالاتی که هنگام کانفیگ پی سی و ورک استیشن با آن روبه‌رو می‌شویم، این است که کدام کارت گرافیک انویدیا بهتر است؟ جی فورس یا کوآدرو؟ هر یک برای چه کاربردی مناسب است؟ در ادامه به بررسی نقاط قوت و ضعف هر یک از این کارت گرافیک ها می‌پردازیم.

 

podcast

پادکست با موضوع تفاوت کارت های گرافیک کوآدرو و جی فورس 

یکی از دغدغه‌های ما هنگام خرید سخت افزارها این است که از بین این همه تنوع در مدل، کدام یک را انتخاب کنم و کدام یک برای من مناسب‌تر است؟پادکستی که با عنوان تفاوت کارت های گرافیک کوآدرو و جی فورس در ادامه ارایه می‌دهیم حاوی نکاتی است که در انتخاب و خرید کارت گرافیک مناسب به شما هنگام بستن سیستم‌های PC و Workstation، کمک خواهد کرد. نکاتی که بتوانید مدل مناسب را بر اساس نیازهای خود، انتخاب کنید.

در این پادکست به موارد زیر پرداخته می‌شود:

  • بررسی انواع کارت گرافیک NVIDIA (انویدیا)
  • بررسی کارت گرافیک کوآدرو (Quadro GPU)
  • بررسی کارت گرافیک جی فورس (Geforce GPU)
  • بررسی کارت گرافیک تسلا (Tesla GPU)
  • مقایسه کارت گرافیک جی فورس و کوآدرو
  • هر نوع کارت گرافیک مناسب چه کسانی است؟

 

این پادکست ۲۳ مگابایت حجم و ۱۷ دقیقه زمان دارد.

 

دانلود

 

در این پادکست به همراه بخش تخصصی، اخبار تکنولوژی و مناسبت‌های ماه را هم می‌توانید پیگیری کنید؛ این نسخه پادکست ۳۱ مگابایت حجم و  ۳۴ دقیقه زمان دارد. زمان‌بندی این پادکست در جدول زیر آمده است:

 

محدوده زمانی موضوع بحث پادکست
دقیقه ۱۰ تا ۱۵ بررسی انواع کارت گرافیک NVIDIA (انویدیا)
دقیقه ۱۵ تا ۲۰ بررسی کارت گرافیک کوآدرو (Quadro GPU)
دقیقه ۱۵ تا ۲۰ بررسی کارت گرافیک جی فورس (Geforce GPU)
دقیقه ۱۵ تا ۲۰ مقایسه کارت گرافیک جی فورس و کوآدرو

 

دانلود

 

End Podcast

تاریخچه انویدیا و انواع کارت گرافیک NVIDIA

NVIDIA شرکتی آمریکایی است که در سال ۱۹۹۳ تأسیس شد و در تولید تکنولوژی‌های کارت‌های ویدئویی، گرافیکی، ورک استیشن، رایانه‌های شخصی، دستگاه‌های پورتابل در سرتاسر جهان فعال است. NVIDIA یکی از فروشنده‌های اصلی کارت و پردازنده‌های گرافیکی (GPU) و رقیب AMD است.

تمام NVIDIA GPU ها از GPGPU یا General Purpose GPU پشتیبانی می‌کنند اما تمام انواع کارت گرافیک NVIDIA، کارایی و ویژگی‌های یکسانی ندارند. برخی ویژگی‌ها هم فقط در کارت گرافیک‌های حرفه‌ای Tesla و Quadro وجود دارد.

محصولات NVIDIA به طور کلی به سه دسته تقسیم می‌شوند:

  1. Quadro
  2. Geforce
  3. Tesla

NVIDIA Quadro

محصولات گرافیکی حرفه‌ای کوادرو (Quadro)، کارایی و قابلیت های حرفه‌ای زیادی در زمینه مهندسی، پزشکی، معماری و رسانه‌ای و … فراهم می‌آورد. این محصولات بر پایه قدرت پردازش سریع و معماری کپلر ساخته شده‌اند.

کارت‌های گرافیکی سری Quadro به دو مجموعه کاملاً مجزا تقسیم می‌شوند. مجموعه اول کارت‌های سری Quadro FX هستند که شامل پردازنده‌های گرافیکی با کارایی بالا برای اجرای نرم‌افزارهای طراحی صنعتی هستند و دسته دوم کارت‌های سری Quadro NVS هستند که در زمینه CAD/CAM و سیستم‌هایی که به چندین خروجی نمایشگر به هم پیوسته نیاز دارند طراحی شده‌اند. نام‌گذاری مدل‌های مختلف سری Quadro نسبت به کارت‌های گرافیکی مخصوص سیستم‌های خانگی، متفاوت است.  این دسته از محصولات بیشتر در Workstation (ورک استیشن) ها استفاده می‌شوند.

کارت گرافیک مناسب

NVIDIA Geforce

این دسته کارت گرافیک بر اساس معماری کپلر (Kepler) طراحی شده‌اند و از GPGPU پشتیبانی می‌کنند که باعث بالا بودن کارایی در آنها می‌شود. اولین دسته از محصولات جی فورس در سال ۱۹۹۹ عرضه شد و جدیدترین کارت گرافیک های Geforce در قالب سری ۲۰ و سری ۱۶ به ترتیب در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ وارد بازار شد. تا به حال ۱۶ سری مختلف از جی فورس ها به مشتریان ارایه شده است.

معرفی کارت گرافیک NVIDIA Tesla K80

NVIDIA Tesla

کارت گرافیک های Tesla در زمینه دیتاسنتر حرف اول را می‌زنند زیرا توان عملیاتی، کارایی و Uptime را به حداکثر می‌رسانند. NVIDIA، آن را برای مصارف پیشرفته و انترپرایزی ارایه داده و از جمله کاربردهای آن در محاسبات سنگین گرافیکی، انیمیشن و رندرینگ، تحقیقات آنالیز علمی، پیاده‌سازی VDI، سرورها و سیستم‌های HPC و بیگ دیتا، به بازار معرفی کرده است. Tesla Tesla K40 و Tesla K80 از جمله مدل‌های این دسته کارت گرافیک های انویدیا است.

کارت گرافیک مناسب

نقاط قوت کارت گرافیک انویدیا جی فورس (NVIDIA GeForce GPU)

سرعت کلاک (clock Speed) سریع‌تر: کارت گرافیک های Geforce معمولا ۱۰ تا ۲۰ درصد، gPU Clock Speed سریع‌تری دارند. مثلا سرعت کلاک درGeforce GTX 1070  برابر با ۱۶۸۳ مگاهرتز است در حالی که در Quadro P2000 که کمی گران‌تر هم هست، ۱۴۷۰ مگاهرتز است. چنین سرعتی، کارایی کلی سیستم را بهتر می‌کند.

تنوع و ارزشمندی: سرعت کلاک بیشتر در کنارِ داشتن هسته‌های cuda و vram بیشتر که کار پردازش را سریع‌تر می‌کنند، باعث می‌شود Geforce ها برای اغلب سیستم‌ها مناسب باشند. با بودجه متوسط می‌توانید Geforce بسیار خوبی بخرید.

 

پادکست ۲۱: تفاوت کارت های گرافیک Quadro و Geforce
یکی از دغدغه‌های ما هنگام خرید سخت افزارها این است که از بین این همه تنوع در مدل، کدام یک را انتخاب کنم و کدام یک برای من مناسب‌تر است؟ در این پرونده به نکاتی پرداخته‌ایم که ما را در مسیر این انتخاب، همراهی و راهنمایی می‌کند.
در ادامه بشنوید

 

پشتیبانی از چند مانیتور و صفحه نمایش: گیمرها و کسانی که Multi Tasking انجام می‌دهند، اغلب از ۳ یا ۴ یا حتی ۸ مانیتور استفاده می‌کنند. کارت گرافیک های Geforce بهترین راهکار را دارند. کارت گرافیک های سری ۲۰، از مدل RTX 2060 به بعد از ۴ مانیتور پشتیبانی می‌کنند و با استفاده از کارت گرافیک دوم، این تعداد، دو برابر می‌شود. بسیاری کارت گرافیک های Quadro (البته بدون در نظر گرفتن سری nvs و سری‌های بسیار پیشرفته)، حداکثر دو صفحه نمایش را پشتیبانی می‌کنند و برای تعداد بیشتر باید آداپتور و اسپیلیتر استفاده کرد.

GeForce برای چه کسانی بهترین کارت گرافیک است؟ گیمینگ و بازی، CAD معمولی، جاهایی که نیاز به چندین مانیتور داریم و ادیت ویدئو در حد معمولی.

کارت گرافیک مناسب

نقاط قوت کارت گرافیک انویدیا کوآدرو (NVIDIA Quadro GPU)

کارهای خاص رندر کردن: کارت گرافیک های Qudaro برای کارهای خیلی خاصی در رندرینگ، طراحی شده‌اند مانند طراحی CAD و رندرینگ حرفه‌ای ویدئو. واضح است که در این موارد Quadro بهترین انتخاب است و با فاصله بسیار با GeForce قرار می‌گیرد.

قدرت بسیار بالا: کارت گرافیک های Geforce، گزینه‌های قدرتمندی مثل RTX 2080 Ti را دارد اما برای داشتن حداکثر کارایی، رقیبی برای Quadro وجود ندارد. مثلا Quadro P6000 دارای ۲۴ گیگابایت GDDR5X VRAM و هسته‌های۳۸۴۰ CUDA  است در نتیجه قدرت ۱۲ TFlops را فراهم می‌کند و Quadro حتی نزدیک آن هم نمی‌رسد. البته که این قدرت، بودجه بیشتری هم می‌طلبد اما اگر در بودجه محدودیتی ندارید، Quadro GPU سلطان این عرصه است.

کارت گرافیک های Quadro را می‌توان به کارت گرافیک های انویدیا تسلا (NVIDIA Tesla) وصل کرد که در این صورت رندرینگ و مجازی سازی همزمان پشتیبانی می‌شود و همچنین کارایی بسیار بسیار بالایی خواهیم داشت. NVIDIA Tesla سیستمی است که به عنوان NVIDIA Maximus هم می‌نامند.

پردازش‌های بسیار دقیق و حساس: برای پردازش‌های بسیار دقیق و پیچیده مانند محاسبات علمی و ریاضی، کارت گرافیک های Quadro مناسب هستند. کوآدرو نسبت به همتای Geforce آن، کارایی بالاتری دارد. این مورد، مورد خاصی است اما اگر با آن سروکار داشته باشید، اهمیت آن را می‌دانید.

طول عمر: کارت گرافیک های Quadro مشابه پردازنده‌های زئون، با هدف طول عمر و دوام بالا طراحی شده‌اند.

کوآدرو، برای چه کسانی بهترین کارت گرافیک است؟ محاسبات دیتا و علمی، بورس، CAD Rendering، تولید حرفه‌ای ویدئو، تولیدات سه بعدی.

کارت گرافیک مناسب

مقایسه انواع کارت گرافیک های NVIDIA Quadro و NVIDIA GeForce

پردازش موازی از مهمترین ویژگی‌های کارت گرافیک های انویدیا کوآدرو است که سرعت و کارایی بالایی برای مدل سازی و انیمیشن و طراحی صنعتی فراهم می‌کند اما برای گیمینگ، کم‌تر مناسب است و حتی در برابر کارت گرافیک های معمولی که در پردازش پیکسل توانا هستند، کارایی کم‌تری در این زمینه دارند چون بخش اعظمی از فعالیت آنها مربوط به پردازش‌های سنگین است. با این توضیحات Geforce GPU برای گیمینگ مناسب‌تر است. مثلا کارت گرافیک Quadro FX 1800 بسیار نزدیک به Geforce GT 9600 است اما هر یک کاربردهای مختلفی دارند یکی برای کار با نرم افزارهای حرفه‌ای و دیگری برای بازی.

کارت گرافیک هایی که برای مصارف حرفه‌ای کاربرد دارند، قیمت بالاتری هم نسبت به کارت گرافیک های معمولی دارند. اما قیمت بالاتر و مخاطب حرفه‌ای و خاص آنها باعث نشده این محصولات، تنوع کمی داشته باشند.

کارت گرافیک مناسب

کدام کارت گرافیک؟ NVIDIA Quadro یا NVIDIA GeForce؟

حالا رسیدیم به این که واقعا کدام کارت گرافیک برای PC و Workstation و یا سرور شما مناسب است و کدام را باید انتخاب کنید. ابتدا باید کاربرد مورد نظرتان را از کارت گرافیک مشخص کنید و در مرحله بعد بودجه مطرح می‌شود. برای بودجه‌های کم تا متوسط، همواره کارت گرافیک NVIDIA GeForce پیشنهاد می‌شود چون ارزشمندی خرید و تنوع دارد و برای گیمینگ و مصارف عمومی مناسب هستند اما اگر به صورت حرفه‌ای با CAD و ویدئو کار می‌کنید و کارایی بسیار بالا در رندرینگ لازم دارید، کارت گرافیک NVIDIA Quadro برای شما مناسب است که دارای دو سری FX و NVS است. البته نوع نرم افزار مورد استفاده شما هم می‌تواند تعیین کننده نوع کارت گرافیک مورد نیاز شما باشد. برخی نرم افزارها با جی فورس و برخی با کوآدرو سازگارند.

معرفی بهترین کارت گرافیک های دسکتاپی و عمومی NVIDIA در سال ۲۰۱۹

۱٫ Nvidia GeForce RTX 2080 Ti

۲٫ Nvidia GeForce RTX 2080 super

۳٫ Nvidia GeForce RTX 2070 Super

۴٫ Nvidia Geforce RTX 2060 Super

۵٫ Nvidia GeForce GTX 1660 Ti 6G

۶٫ Nvidia GeForce GTX 1660 6G

۷٫ Nvidia Quadro RTX 6000

۸٫ Nvidia GeForce RTX 2080 Super

۹٫ Nvidia GeForce GTX 1060 6GB

برای آشنایی بیشتر و خرید کارت گرافیک های حرفه‌‌ای Tesla K40 و Tesla K80 برروی لینک زیر کلیک کنید.

کارت گرافیک خود را از فالنیک بخواهید


نویسنده :

8
دیدگاه تان را بنویسید

avatar
3 نظرات
5 تعداد پاسخها
1 دنبال کنندگان
 
پربازدیدترین کامنت
پرامتیاز ترین کامنت
4 نویسندگان نظرات
ندا ایزدیکامبیزAhmad aziziمحمد نظرات اخیر
  اشتراک  
اطلاع رسانی
محمد
مهمان
محمد

سلام
ممنون از توضیحتون
به نظر شما بین k5100m و gtx1060 کدوم برای کار با نرم افزار های ادوبی و ۳دی بهتره؟

ندا ایزدی
مدیریت
ندا ایزدی

سلام

Quadro K5100M: Mobile workstation, Kepler Architecture, 2013, 771MHZ, 8GB GDDR5, 115 GB/sec, 512KB L2 cache, 100W,
GTX 1060: Performance graphic card, Pascal Architecture, 2016, 1594 MHz, 6GB GDDR5, 192GB/s, 2048 KB L2 cache, 120w, VGA HDMI DVI DIsplay port

سلام. دومی کارت گرافیکی همه منظورست. و از نظر کارایی از همه جهات دومی قوی تر است.

Ahmad azizi
مهمان
Ahmad azizi

سلام … وقت بخیر .. ممنونم ازمطالب مفیدتون ،اینقد درمورد کارت گرافیک وسی پی یو خوندم که قاطی کردم … آقا من میخام ۳الی۴تومن هزینه کنم واسه لپ تاپ .. نرم افزار خاصی رو کار نمیکنم ولی یهو میزنه سرم ۳dmax یافتوشاپ کارمیکنم .. ازیه طرفم اصلا کارنمیکنم .. میخام یه لپ تاپی بگیرم که نه خیلی کاراییش پایین باشه نه خیلی حرفه ای که نتونم پولشو بدم ..ممنون میشم اگه کسی کمکم کنه در این بازاری که برادر به برادر رحم نمیکنه 😆😆

ندا ایزدی
مدیریت
ندا ایزدی

سلام

در این زمینه نگران نباشید. اگر قصد خرید لپ تاپ دارید، می توانید با کارشناسان فروش ما مشاوره کنید.

شماره تماس: ۰۲۱۸۳۶۳ داخلی ۲۳۰

کامبیز
مهمان
کامبیز

ممنونم فقط عنوان رو تصحیح کنید طول مدت فایل ۱۷ دقیق هست نه ۳۴ دقیقه!

ندا ایزدی
مدیریت
ندا ایزدی

سلام

ممنون از بازخورد شما، مورد اصلاح شذ

کامبیز
مهمان
کامبیز

ممنون – لطفا راهنمایی میکنید برای کار انیمیشن کدام یک بهتر هست ؟
Nvidia Quadro RTX 4000
و
Nvidia GeForce RTX 2060

ندا ایزدی
مدیریت
ندا ایزدی

سلام

اگر در سطح حرفه ای نیاز دارید، کارت گرافیک Nvidia Quadro RTX 4000 بهتر است.

استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.
عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

با عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی) اولین نفری باشید که مقالات و محتواهای ناب و تخصصی را دریافت می کنید.

تبریک، شما با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.