به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
تماس با فالنیک : 8363-021
سرور و شبکهمقالات سرور HP

آموزش گام به گام raid بندی سرور hp؛ سری g9 و g8

رید بندی سرور hp

یادداشت ویراستار: اصل این مطلب در اسفند 95 نوشته شده بود و در اسفند 1402 دوباره بررسی و به‌روز شده‌است.

همان طور که می‌دانیم تکنولوژی RAID از جمله تکنولوژی‌های تامین امنیت اطلاعات است و جزو جدایی ناپذیر سرورهای امروزی است. در این مقاله فالنیک به طور جامع به آموزش قدم به قدم رید بندی سرور hp و به طور اختصاصی به رید بندی سرور g9 و g8 می‌پردازیم. نحوه انتخاب رید مناسب برای نیازهایتان خواهیم پرداخت.

با خواندن این مقاله پاسخ پرسش چگونه سرورهای نسل 8 و 9 اچ پی را RAID بندی کنیم؟ را پیدا می‌کنید و می‌توانید

 • بهترین نوع رید بندی سرور hp را انتخاب کنید.
 • ریدبندی را به درستی در سرور HP خود پیاده سازی کنید.
 • و مرحله تست و رید کردن هارد سرور hp را به راحتی انجام دهید.

در صورت وجود هر گونه سوال در مسیر خرید سرور hp و رید بندی کردن آن، متخصصین فالنیک در کنار شما هستند.

خرید سرور hp در فروشگاه فالنیک
فروش سرور hp در فالنیک با گارانتی معتبر و مشاوره رایگان تخصصی انجام می‌شود. برای اطلاع از قیمت سرور hp و خرید سرور hp از فروشگاه فالنیک دیدن کنید.
خرید سرور hpتماس تلفنی

آموزش رید بندی سرور g9

یکی از روش‌هایی که می‌توانیم برای پیکربندی raid در سرور hp استفاده کنیم، استفاده از Option ROM یعنی ORCA یا Option ROM Configuration for Arrays است. در مورد این روش مفصل در مقاله “آموزش raid بندی در hp سرور g7 و g6 و g5” صحبت شده و آموزش گام به گام آن ارائه شده‌است.

در سرورهای hp نسل G9 و G8 با وجود Intelligent Provisioning می‌توانید بدون استفاده از SPP DVD تنظیمات Raid Controller را انجام دهید. سه روش برای انجام تنظیمات مربوط به RAID و RAID Controller وجود دارد:

 1. با زدن دکمه F10 در مرحله بوت سرور، وارد قسمت HPE Intelligent Provisioning می‌شوید و پس از آن با انتخاب گزینه Perform Maintenance می‌توانید وارد صفحه Maintenance شوید. با انتخاب گزینه Array Configuration Utility یا ACU به ACU GUI دسترسی خواهید یافت.
 2. با زدن دکمه F10 پس از Boot شدن سرور، در محیط Intelligent Provisioning ابتدا گزینه Perform Maintenance انتخاب و سپس گزینه HP Smart Storage Administrator یا SSA را انتخاب کنید.
 3. با زدن دکمه F9 در مرحله بوت سرور، وارد قسمت System Configuration شوید و در نهایت با ابزار SSA به کانفیگ و پیکربندی رید بپردازید.

اگر می‌خواهید در مورد کانفیگ و پیکربندی اولیه سرور hp بیشتر بدانید، کلیک کنید.

raid بندی سرور hp
در سرورهای hp نسل G9 و G8 با وجود Intelligent Provisioning می‌توانید بدون استفاده از SPP DVD تنظیمات Raid Controller را انجام دهید.

آموزش ريد كردن هارد سرور hp با System Utilities و System Configuration

 1. با زدن دکمه F9 در مرحله بوت سرور، وارد قسمت System Utilities و سپس System Configuration می‌شوید و پس از آن با انتخاب گزینه Embedded RAID وارد صفحه بعدی می‌شوید. سروری که ما با آن کار می‌کنیم، سرور HPE DL360 G9 است و Embedded RAID در آن، کنترلر Smart Array P440ar است.
رید بندی سرور g8
وارد شدن به قسمت System Utilities در بوت سرور با زدن دکمه F9

2. با انتخاب گزینه Array Exit and launch HP Smart Storage Administrator یا HPSSA ابزار HP Smart Storage Tool لود شده و صفحه HP Smart Storage Tool باز می‌شود.

نحوه رید بندی سرور hp
باز شدن صفحه HP Smart Storage Tool در ریدبندی سرور نسل 8 و 9 اچ پی

3. حال نوبت به آن رسیده که از سمت چپ پنجره SSA، کنترلر تعبیه شده که در اینجا Smart Array P440ar است را انتخاب کنیم. حال از قسمت Actions، گزینه Configure را می‌زنیم.

آموزش رید بندی سرور
انتخاب کنترلر در ریدبندی سرور نسل 8 و 9 اچ پی

4. از قسمت Actions، گزینه Clear Configuration را می‌زنیم تا دیتاها و پیکربندی آرایه موجود پاک شود. برای تکمیل این کار، دکمه Clear/Confirm و Finish زا بزنید. اگر در این قسمت گزینه Clear Configuration فعال نبود، با زدن دکمه Next به مرحله بعد بروید.

آموزش raid كردن هارد سرور
پاک کردن دیتاها و پیکربندی آرایه موجود در ریدبندی سرور نسل 8 و 9 اچ پی

5. از قسمت Actions، گزینه Create Array را می‌زنیم تا ایجاد آرایه شروع شود.

آموزش RAID بندی hp سرور G8 و G9
ایجاد آرایه جدید در ریدبندی سرور نسل 8 و 9 اچ پی

6. در پنجره Create Array که باز می‌شود، تمام هاردهایی که می‌خواهیم در آرایه RAID قرار گیرند را انتخاب می‌کنیم و دکمه Create Array را می‌زنیم.

آموزش RAID بندی سرور اچ پی
انتخاب هاردها در ریدبندی سرور نسل 8 و 9 اچ پی

7. در پنجره Create Logical Drive، نوع رید یا RAID Level و دیگر گزینه های مربوطه را مشخص کنید. برای ایجاد درایو منطقی یا لاجیکال درایو، دکمه Create Logical (Virtual) Drive را بزنید.

آموزش RAID بندی hp سرور G9
ایجاد درایو منطقی یا لاجیکال درایو در ریدبندی سرور نسل 8 و 9 اچ پی

چگونه Raid مناسب سرور hp را انتخاب کنیم؟

با استفاده از جدول زیر می‌توانید تشخیص raid سرور مناسب را براساس تعداد هاردهایی که روی سرور اچ پی نصب است، انتخاب کنید. اما برای انتخاب دقیق‌تر نوع رید بندی سرور hp پیشنهاد می‌کنیم مقاله raid چیست؟ را بخوانید.

آموزش RAID بندی hp سرور G8 و G9
جدول راهنمای انتخاب نوع RAID و تعداد هاردهای لازم

تعیین اندازه Stripe

اندازه استرایپ، در کارایی لاجیکال درایو موثر است. برای محیط‌های پیچیده اندازه های متنوعی را امتحان کنید تا اندازه‌ای که برای شرایط شما بهترین است، پیدا کنید.

 • اگر عملیات خواندن و نوشتن را توام دارید، اندازه پیش فرض استرایپ مناسب است
 • اگر عملیات خواندن بیشتر از نوشتن است، اندازه بزرگتر Stripe اغلب بهتر است.
 • در مواردی که عملیات نوشتن بیشتر از خواندن انجام می‌شود، اندازه بزرگتر Stripe و ریدهای 0 و 1 و 10 یا اندازه کوچکتر Stripe و ریدهای 5 و 6 پیشنهاد می‌شود.

تعیین Sectors/Track

این گزینه بیشتر برای سیستم‌عامل‌های قدیمی مثل ویندوز NT 4.0 مطرح است و وقتی پارتیشن بوت از 4 گیگابایت بیشتر است. اغلب سیستم عامل‌های جدید، بوت پارتیشن‌های بیشتر از 4 گیگابایت را مدیریت می‌کنند. پس به طور کلی نیازی به تغییر این گزینه نداریم. توجه داشته باشید که کارایی لاجیکال درایو با انتخاب 63 اغلب کم می‌شود.

8. در این مرحله سیستم پیغام “ایجاد موفق درایو لاجیکال” را نمایش می‌دهد.

تشخیص raid سرور
ایجاد درایو منطقی یا لاجیکال درایو در ریدبندی سرور نسل 8 و 9 اچ پی

9. با زدن دکمه Finish، می‌توانید از برنامه خارج شوید یا آرایه ساخته شده را پاک کرده و آرایه جدیدی طبق مراحل گذشته درست کنید. 

با انجام تنظیمات ریدبندی هاردها، سرور آماده نصب سیستم عامل و درایورهای لازم برای سیستم عامل و نرم افزارها می‌شود.

آموزش raid بندی سرور hp g8 مدل HP DL360P/DL380P

اگر روی سرورهای hp، بیش از یک هارد نصب شود، تنظیمات RAID به صورت پیش پیکربندی وجود دارد. برای اینکه Airlock روی وضعیت Mirroring RAID، مانیتور و نظارت کند، باید RAID را دوباره پیکربندی کنید که در ادامه به چگونگی پیکربندی سخت افزاری RAID می‌پردازیم. کنترلر سرور HPE DL360 G8 کنترلر RAID Controller P420i است که در ادامه با آن بیشتر آشنا می‌شویم.

RAID Controller P420i در رید بندی

RAID Controller P420i روی سرورهای پرولیانت HP به شما دو گزینه زیر را برای پیکربندی RAID می‌دهد:
1. برنامه تنظیمات پیکربندی که ” HP Array Configuration Utility ” نام دارد و از طریق فشردن کلید F5 در صفحه Controller BIOS Message قابل دسترس است.
2. تنظیمات ساده RAID که “Option ROM Configuration for Arrays Utility” نام دارد و از فشردن کلید F8 در صفحه Controller BIOS Message قابل دسترس است.
پیشنهاد ما استفاده از گزینه دوم است زیرا شروع به کار آن برای دیسک‌های منطقی تکی (single logical Disks) بسیار سریع‌تر و کار با آن نیز بسیار آسان است.

آموزش RAID بندی hp سرور G8
کنترلر P420 در ریدبندی سرور DL360 G8

چگونگی پیکربندی raid برای HP DL360P/DL380P G8

ادامه توضیحاتی برای ایجاد 2 درایو منطقی / فیزیکی ارائه می‌شود:

1- تمامی تنظیمات raid را حذف کنید. (Menu: Delete Logical Drive)
2- یک آرایه با دیسک اول بسازید. (RAID0)
3- یک آرایه با دیسک دوم بسازید. (RAID0)
4- گزینه “View Logical Drive” را برای دیدن تنظیمات جاری انتخاب کنید.

آموزش رید بندی hp سرور G8
چگونه سرور DL360 G8 را ریدبندی کنیم؟

5- حال از ابزار پیکربندی خارج شوید. پیغام “now 2 logical drives are detected” باید نمایش داده شود.
6- اکنون نرم افزار Airlock را با mirroring نصب کنید. پس از نصب موفق Airlock می‌توانید بر وضعیت پیکربندی RAID نظارت کنید. همچنین امکان مانیتور کردن وضعیت RAID فعال است.

آموزش رید بندی سرور اچ پی G8
لاجیکال درایو ها در ریدبندی سرور DL360 G8

اگر پیکربندی دیسک را باید از طریق برنامه “HP Array Configuration Utility” انجام دهید؛ از ایجاد لاجیکال درایوها پس از ایجاد آرایه ها اطمینان حاصل کنید وگرنه، RAID Controller یک آرایه می‌سازد و همه درایوها را در همان آرایه قرار می‌دهد، پس دوباره در صفحه RAID Controller BIOS Message، تنها یک درایو منطقی نمایش داده می‌شود.

پس از نصب موفق نرم افزار Airlock پیشنهاد می‌کنیم که درایور RAID Controller و HP CLI Utility را نیز به‌روزرسانی کنید.

 راهنمای به‌روز‌رسانی درایور و دیگر بسته‌ها در مقاله آموزش دانلود درایورهای سرورهای اچ پی بخوانید.

ویدیو/ روش تست و Raid بندی سرورهای hp

برای رید بندی سرور hp، تست سخت افزاری و … روی سرورهای پرولیانت اچ پی g8 و g9 و g10، دیگر خبری از SMART START نیست. به جای آن، این قابلیت ها در قسمت بایوس سیستم گنجانده شده‌است و شما کافیست با زدن دکمه‌ی F10 وارد این ویژگی شده و کارهای متناسب از جمله ریدبندی و تست سخت افزاری را انجام دهید.

در ویدیو آموزش رید بندی سرور اچ پی مراحل تست سخت افزاری و نحوه ريد كردن سرور hp در نسل‌های G8 و G9 و G10 انجام شده و شما می‌توانید با تماشای این ویدیو، به راحتی از تمام قطعات سرور تست گرفته و هاردهای خود را متناسب با کار خود RAID بندی کنید.

آنچه در آموزش نحوه رید بندی سرور hp گفتیم

در این مقاله فالنیک با روش‌های مختلف رید بندی سرور g9 و رید بندی سرور g8 به صورت مرحله به مرحله آشنا شدید. همچنین نحوه انتخاب رید مناسب را بیان کردیم. برای درک بهتر ريد كردن هارد سرور hp و نحوه تست آنها نیز دیدن ویدئو آموزشی Raid بندی سرورهای hp را پیشنهاد کردیم. با رید بندی سرور می‌توانید عملکرد سرورتان را افزایش دهید، از دسترس بودن دائمی اطلاعات‌تان اطمینان حاصل کنید و ظرفیت ذخیره یازی سرور‌تان را ارتقا دهید.

تعمیر سرور در اسرع وقت
تعمیرکار سرور فالنیک ایران اچ پی، انواع خدمات تعمیر سرور را در سریع‌ترین زمان ممکن انجام می‌دهد. در صورت نیاز می‌توانید یک سرور امانی از ما دریافت کنید. برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید.
تعمیر سرورتماس بگیرید

3.6/5 - (5 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

‫66 دیدگاه ها

 1. با سلام. لطفا در قسمت ریدبندی گزینه های advance controller setting رو توضیح بدین.

 2. با سلام

  سرور ML310 رو با 4 هارد رید بندی کردم ولی در زمان نصب ESXI لاجیکال درایو رو نمایش نمیده و 4 تا هارد رو به صورت مجزا نشون میده . مشکل از کجاست ؟ لطفا راهنمایی کنید .

 3. با عرض سلام
  اگه هاردهای یه سرور دل رو بدون دقت بیرون بیاریم و بعدش بفهمیم هاردا raid5 بودن راهی هست که بفهمیم هر هارد جاش کجا بوده بدون اینکه اطلاعات بپره؟

 4. ایا میتوان هارد را به سرور اضافه نمود و به صورت عادی از ان استفاده کرد ؟
  من دو هارد بر روی سیستم دیگری دارم که میخواهم انها را به سرور اضافه کنم و از ااطلاعات ان ها استفاده کنم بدون تغییرات در هارد

  1. سلام و وقت بخیر
   اگر منظور بدون استفاده از رید باشه روی درصد کمی از سرور های اچ پی این امکان وجود دارد.
   میتوانند برای این کار هر هارد را به صورت جداگانه رید 0 و استفاده کنید.

 5. سلام
  سرورg7با ۵تا هارد رید۵ دارم.دوتا هارد۳۰۰ اضافه کردم به همون یک آرایه موجود. حالا فضای unallocatedدرdevice manage اومده. چطور این فضا رو به درایو های قبلی اضافه کنم؟
  با یک نرم افزار پارتیشن بندی امتحان کردم گفت ریست کن با ریست شدن و بالا اومدن ویندوز هیچ اتفاقی نیفتاد.چرا؟!
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام و درود
   در خود ویندوز قیمت دیسک منیجمنت هم امتحان کنید.

 6. موضوع در مورد سرور hpdl380 G6 هست که با دو هارد 300g 10k sas, به صورت raid 1+0, بسته شده. سوال اینکه:
  آیا می شه به طریقی تنظیمات رید رو به هم زد و هارد ها رو یکی بعد از خراب شدن دیگری استفاده کرد؟ آیا در فرآیند به هم زدن رید دینا روی هارد ها محفوظ می مونه؟
  ۲- موقع تنظیم نمودن رید یا به هم زدن رید لازم هست که هارد ها توی سیستم موجود باشند؟
  ممنون از پاسخ شما

  1. با بر هم زدن رید، تمامی اطلاعات هاردها از بین می‌رود.
   باید حتما هاردها در سیستم موجود باشد.

 7. سیستم مورد بحث dl380 G6 هس، raid 1+0, تعداد ۲ هارد نصب شده، SA controller P410i direct attached storage,
  سوال: امکان داره رید رو حذف کرد و هر hdd را یکی یکی و به تنهایی استفاده کرد؟

  1. روی این مدل، بدون رید قابل استفاده نیست – راهکار اینکه هر هارد دیسک به صورت جداگانه رید صفر 0 شود.

  1. اگر n تعداد هارد ها باشد، n-1 هارد ظرفیتی است که برای ما فراهم می شود و یک هارد برای پریتی استفاده می شود.

 8. اگه روی یه تعداد هارد رید ببندم میتونم از روی یه سرور برشون دارم بذارمشون روی یه سرور دیگه و همون اطلاعات رو استفاده کنم؟

  1. بله به شرطی که کنترلر جدید هم نسل یا نسل بالاتر از کنترلر فعلی بوده و هاردها به ترتیب روی سرور جدید نصب شوند. همچنین در حالت خاموش این تغییرات صورت پذیرد.

 9. برای اینکه بخوایم هاردهای روی یک سرور رو رید 10 کنیم. چند هارد لازمه؟
  رید 5 مطمئن تره یا رید 10؟

  1. سلام

   برای رید 10 باید حداقل 4 عدد هارد داشته باشید. رید 10 تحمل خطای بالاتری دارد و قابلیت اطمینان آن از رید 5 بیشتر است.

  1. سلام

   برای استفاده از اسمارت کش اول اینکه درایو اس اس دی به حجم دلخواه روی دستگاه اضافه می کنید و لایسنس موبوط به اسمارت کش رو تهیه می کنید و به دستگاه اضافه می کنید.

 10. سلام روی سرور HP G6 دوتا Raid5 کانفیگ شده حالا من میخوام یکی از این Raidها را حذف کنم با این کار برای Raid دیگری مشکلی پیش نمیاد؟

  1. سلام و درود
   برای اینکه کار به بیراهه نرود پیشنهاد میکنم با متخصصین فنی فالنیک با شماره 0218363 داخلی 5541 تماس بگیرید.

 11. با سلام
  من یک سرور DL 380 G9 دارم که قبلا سه تا هارد رو رید 5 کردم و لان روش ESXI نصبه. الان فضا کم دارم برای ماشین های مجازی جدید و می خوام سه تا هارد جدید رو به همین رید اضافه کنم یا یک رید 5 جداگانه درست کنم و ماشین های جدید رو روی آن نصب کنم.
  کدام در این سرور امکانپذیر هست (دیتای قبلی مهم هستند و نباید پاک شوند) ممنون می شم راهنمایی کنید.

  1. ممنون از حسن توجه شما
   برای مشاوره با کارشناسان فنی سرور در فالنیک لطفا با شماره 0218363 داخلی 5541 تماس بگیرید.

  1. RAID 0 بر خلاف ریدهای دیگر، پریتی ندارد. در رید ۰ از تکنیک نواری بدون پریتی استفاده می شود که به معنای نداشتن افزونگی و Fault Tolerance است. پس اگر هاردی خراب شود، تمام دیتا های آن هارد از بین می‌رود.

  1. برای رید 5 حداقل 3 عدد هارد نیاز است. برای رید 10 حداقل 4 هارد نیاز است.

 12. لطفا راهنمایی کنید در چه قسمتی از راه اندازی سرور، میشه رید بندی رو انجام داد.

  1. لطفا مقاله را کامل مطالعه فرمایید، کامل و گام به گام توضیح داده شده است .با زدن دکمه F9 در مرحله بوت سرور، وارد قسمت System Configuration شوید و در نهایت با ابزار SSA به کانفیگ و پیکربندی رید بپردازید.

  1. برای استفاده از اسمارت کش اول اینکه درایو اس اس دی به حجم دلخواه روی دستگاه اضافه میکنید و ایمه لایسنس موبوط به اسمارت کش رو تهیه میکنید و به دستگاه اضافه میکنید.

 13. با توجه به اینکه کارت اسمارت ارری این دستگاه روی برد اصلی نصب شده است و قابلیت تعویض ندارد در صورت خرابی شما چه روشی پیشنهاد میکنید؟

  1. در صورت خراب شدن کارت اسمارت اری شما می توانید کارت نصب شده روی برد که P420i نامیده میشود را غیر فعال کنید و کارت اسمارت اری P420 PCI روی دستگاه نصب و کابل های انتقال دیتا را به پورت های مربوطه متصل کنید.

  1. در شرایط یکسان رید 5 سرعت رایت بالاتری را ارائه می دهد

 14. هارد های 300گیگابایت را با هاردهای 600گیگابایت می توان رید کرد؟

  1. می توانید RAID کنید اما ازهاردهای 600گیگ فقط 300گیگ می توانید استفاده کنید

 15. در صورت تهیه دستگاه از مجموعه شما در صورت اعمال رید بندی روی دستگاه هزینه ای دریافت میشود؟دستگاه dl380 gen9 رید 6را ساپورت میکند؟

  1. در صورت خرید سرور از مجموعه هیچگونه هزینه ای بابت رید از شما گرفته نخواهد شد.بله ساپورت می کند

 16. سرور اچ پی قابلیت اینکه یه هارد رو مثلا زاپاس قرار بدیم داره؟

  1. بله، این قابلیت با نام Spare شناخته می شود و بر روی سرورهای HPE قابل استفاده است

  1. حداقل تعداد هارد درایو لازم در RAID 5 سه هارد است و هیچ محدودیتی در حداکثر تعداد ندارد. یکی از هاردهای برای ذخیره پریتی استفاده می‌شود.

   خواندن مطلب “تعریف RAID و انواع آن” پیشنهاد ما به شماست:
   https://falnic.com/blog/what-is-raid.html

  2. در رید 5 تعداد هاردها حداقل باید 3 عدد باشد و تقریبا فضای مفیدی معادل تعداد هاردها منهای یک را به شما می دهد .

 17. خیلی هم عالی . برای سرور نسل 6 هم میشه ازین روش استفاده کرد ؟

 18. خیلی خوب توضیح دادید فقط قسمت اخر یهو گفتین airlock را با mirroring نصب کنید
  لطفا این قسمتو توضیح بدید من دقیقا همین کنترولر رو دارم

  ممنون

دکمه بازگشت به بالا