به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - تماس با فالنیک : 8363-021

چگونه استوریج مناسب کسب و کار خود را انتخاب کنیم؟؛ پادکست

انتخاب استوریج مناسب

بر اساس آمار، میانگین حجم اطلاعات روی کره زمین تا سال ۲۰۲۰ چیزی حدود ۴۰٫۰۰۰ اگزابایت (EB) خواهد شد و اگر آن را به طور مساوی بین ساکنین زمین تقسیم کنیم، سهم هر فرد حدوداً ۵٫۲ ترابایت است. روشن است که این حجم عظیم اطلاعات نیاز به حجم عظیم‌تری از دستگاه‌ها برای ذخیره سازی به وجود می آورد. دقیقاً به همین علت، انتخاب راهکاری مناسب برای ذخیره سازی اطلاعات یک سازمان از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است.

 

podcast

پادکست با موضوع بررسی راهکارهای انتخاب استوریج مناسب

 

موضوع پرونده‌ی این پادکست، بررسی راهکارهای انتخاب استوریج مناسب است. شاید این سوال برای شما مطرح باشد که استوریج مناسب را چگونه باید انتخاب کرد و یا چه نکاتی در این انتخاب مهم و حساس باید در نظر گرفته شود.

در پرونده این پادکست به موارد زیر پرداخته می‌شود:

 • معرفی انواع ذخیره سازی: DAS و NAS و SAN و Tape و کلود
 • بررسی نیازهای روزافزون به ذخیره سازی مناسب
 • بررسی ۵ نکته در انتخاب استوریج مناسب
 • ارایه راهکار و راهنمای انتخاب استوریج مناسب

 

در این پادکست به همراه بخش تخصصی، اخبار تکنولوژی و مناسبت‌های ماه را هم می‌توانید پیگیری کنید؛ این نسخه پادکست ۳۱ مگابایت حجم و  ۳۳ دقیقه زمان دارد. زمان‌بندی این پادکست در جدول زیر آمده است:

 

محدوده زمانی موضوع بحث پادکست
دقیقه ۰۳:۱۴ تا ۰۷:۳۲ خبرهای ۳۰ روز گذشته دنیای تکنولوژی
دقیقه ۰۸:۵۶ تا ۲۳:۴۹ بررسی راهکارهای انتخاب استوریج مناسب
دقیقه ۲۴:۵۹ تا ۳۰:۳۴ منتخبی از مناسبت‌های ۳۰ روز آینده

 

 

دانلود

End Podcast

بررسی راهکارهای ذخیره سازی

طبق قانون مور هر دو سال یکبار تعداد ترانزیستورهای موجود در هر قطعه سخت‌افزاری دو برابر می شود. در واقع می‌توان چنین نتیجه گرفت که قدرت پردازشی کامپیوترها افزایش چشم گیری دارد و به تبع آن با افزایش حجم اطلاعاتی که نیاز به ذخیره سازی دارند اتفاقی مشابه برای دستگاه‌های ذخیره ساز اطلاعات هم در حال وقوع است.

آیا بر این تصور هستید که ابزارهای ذخیره‌ سازی صرفاً یکی دیگر از اقلامی هستند که در هنگام خرید سرور باید سفارش دهید؟ اگر چنین است دو دلیل خوب وجود دارد تا دراین‌ باره بیشتر بیندیشید: عذاب و فایده. اگر شما وضعیت فعلی و نیازهای آتی خود درباره ذخیره‌ سازی را به دقت تحلیل کنید، می توانید از پیش آمدن نیاز به یک ارتقای هزینه‌ بر و زمان‌ بر و عذاب و دردسرهای آن جلوگیری کنید.

همچنین می‌توانید سرورهای مختص انبار کردن فایل‌ها (File Servers) را یکپارچه کنید، Workgroup (منظور از Workgroup گروهی از کامپیوترهای داخل یک شبکه است که در یک دسته یا طبقه‌‌بندی خاص جای گرفته‌اند) و ابزارهای ذخیره‌ سازی که در دفتر راه‌ دور یا Remote-Office خود دارید را ساده و خلاصه کنید، و قابلیت‌هایی هم چون “حفاظت از داده‌ها” و “سرعت بالا در سرویس‌‌دهی” را با کم‌ترین هزینه در اختیار کاربرانتان قرار دهید. ذخیره‌ ساز نوع SATA یا Serial ATA، ذخیره‌ ساز Network Attached Storage) NAS) و حتی سیستم‌های iSCSl SAN همگی در دسترس شما هستند. ما در ادامه مقاله، برخی از ملاحظاتی را که باید برای انتخاب صحیح قطعات و اجزای مورد نیاز سیستم‌تان مد نظر قرار دهید، ترسیم خواهیم نمود.

بدترین اشتباهی که ممکن است هنگام خریدن یک ابزار ذخیره‌ سازی مرتکب شوید این است که به اندازه کافی نخرید و یا یک سیستم‌ قابل گسترش نخرید. خریدن یک ذخیره‌ ساز خیلی کم‌ ظرفیت، دست برنامه‌های کاربردی و سرویس‌های شبکه‌ای شما را برای دسترسی به منابع سیستم خواهد بست. اگر قصد دارید بعداً هارد دیسک‌های داخلی سرور خود را ارتقا دهید، پول اضافه‌ای که برای گرفتن نسخه پشتیبان یا بکاپ از داده‌ها، اضافه کردن هارد دیسک‌های جدید و بازیابی داده‌ها به منظور ارتقاء ابزارهای ذخیره‌ سازی سیستم صرف خواهید کرد، خیلی بیشتر از میزان هزینه‌ای است که در ابتدا صرفه‌‌جویی کردید.

 

مشاوره و خرید استوریج های اچ پی در فالنیک
فالنیک با تکیه بر دانش، تخصص و تجربه متخصصین و مشاورین خود، نیازهای مشتریان خصوصی و دولتی خود را بررسی و تحلیل می‌کند و بهترین و مناسب‌ترین استوریج را به شما پیشنهاد می‌دهد.
مشاوره و خرید استوریج

 

اغلب کسب‌وکارهای کوچک و بسیاری از شرکت‌های متوسط تمایل یا مهارت فنی توسعه ابزارهای ذخیره‌ سازی سرورهای موجود خود را ندارند. در واقع قیمت ابزارهای ذخیره‌ سازی (نسبت به کارکردشان) خیلی پایین است. ولی هزینه نیروی انسانی مورد نیاز برای مدیریت این سیستم‌ها خیلی بالاست و در اغلب موارد اصولاً ارتقا دادن ابزار ذخیره‌ سازی داخل یک سرور قدیمی، کاری بی معنی و یا بیهوده به نظر می‌رسد.
توصیه به کسب‌وکارهای کوچک این است که سعی کنید تا حد ممکن کار را ساده برگزار کنید و بگذارید ابزارهای ذخیره‌ سازی نسبتاً ارزان قیمت برایتان کار کنند. اگر فکر می‌کنید به ۸۰ گیگابایت فضای ذخیره‌ سازی فایل نیاز دارید، مقداری بیشتر پول خرج کنید و یک هارد دیسک ۲۴۰ گیگابایتی بخرید. درایورهای IDE و SATA نسبتاً ارزانند و حتی قیمت درایورهای اسکازی، هنگامی که با هزینه و دستمزد ارتقا آتی آن مقایسه شوند، قابل قبول هستند.

به طور کل به ۵ شیوه مختلف می توان اطلاعات را در یک شبکه ذخیره سازی کرد:

 1. ذخیره سازی مستقیم (Direct Attached storage (DAS
 2. ذخیره سازی متصل به شبکه (Network Attached Storage (NAS
 3. شبکه ذخیره سازی (Storage Area Network (SAN
 4. ذخیره سازی مبتنی بر Tape
 5. ذخیره سازی فضای ابری رایانش ابری /Cloud Computing

ذخیره سازی مستقیم (Direct Attached storage (DAS

این دسته از دستگاه‌های ذخیره‌ساز مستقیم به سرور متصل می‌شود و می‌تواند از نوع درایوهای داخلی یا خارجی باشد. از انوع رایج این دستگاه می‌توان به هاردهای اینترنال و اکسترنال و انواع DVD ROM و CD ROM اشاره کرد.

انتخاب استوریج مناسب

مزایای DAS

۱٫ این نوع استوریج ها بسیار مقرون به صرفه هستند یعنی اگر بخواهید فضای ذخیره سازی را روی سرور افزایش دهید و منابع در دسترس شما محدود است، قطعاً بهترین گزینه استفاده از راهکار DAS است.
۲- در این نوع از دستگاه‌های ذخیره ساز امکان دسترسی به داده ها در سطح بلوک و فایل وجود دارد و حتی می توان اپلیکشین هایی مانند ایمیل و دیتابیس را نیز مستقیم از روی آن ها اجرا کرد.
۳- در صورتیکه بیشینه کاری را از دستگاه ذخیره ساز شبکه خود انتظار نداشته باشیم، بهترین گزینه موجود DAS خواهد بود.
۴- برخی از انواع DASها توسعه پذیر هستند و شما می توانید این کار را بدون خاموش کردن سرور به راحتی انجام دهید.

معایب DAS

۱٫ همانطور که از نام این استوریج ها بر می آید، استفاده از آن ها تنها برای سرورهای فیزیکی قابل انجام است و به طور مثال برای سیستم های ابری قابل استفاده و پیاده سازی نیستند.
۲- با اینکه امکان توسعه از لحاظ حجم در این دستگاه‌ها وجود دارد، اما در مقام مقایسه با سایر استوریج بسیار محدودتر هستند.
۳- در اکثر موارد در صورت Down شدن دستگاه مادر، امکان دسترسی به اطلاعات موجود روی دستگاه DAS هم از بین می رود البته استثنائاتی نیز وجود دارد.

ذخیره سازی متصل به شبکه (Network Attached Storage (NAS

یک دستگاه ذخیره ساز خارجی است که به طور فیزیکی به شبکه متصل شده و از طریق شبکه های LAN و WAN می توانند با سرور در ارتباط باشند. (بر خلاف DAS)
عموماً سیستم عامل، هارد و واسط مدیریتی این دسته از دستگاه‌ها بر روی آنها از پیش نصب شده است و حداقل برای انتقال سریعتر و بهینه اطلاعات چند پورت گیگ و یا با سرعت بالاتر بر روی آن ها تعبیه شده است.

انتخاب استوریج مناسب

مزایای NAS

۱٫ با توجه به این که درایورها، سیستم عامل، GUI و ما بقی متعلقات این دستگاه‌ها معمولاً به صورت پیش فرض روی آن ها وجود دارد، کار کردن و روش کنترل آن بسیار ساده است.
۲- با توجه به ماهیت NAS که مثل یک سرور امکان نصب روی شبکه را دارد، تقریباً می توان این دستگاه را بدون خاموشی (Down Time) در نظر گرفت که این خود یک مزیت بزرگ برای این نوع دستگاه است.
۳- برای سازمان هایی که قصد اشتراک گذاری فایل را تحت شبکه داشته و بیش از یک سرور در مجموعه دارند (یعنی ممکن است تعداد Connection زیادی را نیز به همراه داشته باشد) NAS گزینه کاملاً مناسبی است.

معایب NAS

۱- دستگاه‌های NAS از لحاظ کارایی محدود بوده و فقط مخصوص میزبانی فایل ها هستند.
۲- میزان کارایی دستگاه‌های NAS ارتباطی مستقیم به سرعت و محدودیت های شبکه ای قرار دارد که بر روی آن قرار می گیرد و به طور مثال اگر شبکه مادر محدودیت پهنای باند داشته باشد، می بایست در انتخاب راهکار NAS محتاط تر عمل کرد.

شبکه ذخیره سازی (Storage Area Network (SAN

SAN در واقع شبکه ای از دستگاه‌های ذخیره ساز است که به سرورها متصل می شود و داده ها را در سطح بلوک (Block-Level) ذخیره می کند تا مورد استفاده نرم افزارهای نصب شده روی سرورهای این شبکه قرار گیرند.
SAN برای نرم افزارهایی مانند پایگاه داده، امکانی را فراهم می سازد تا فارع از تنظیمات خاص روی آن ها و یا درگیر شدن با قوانین پیچیده اشتراک گذاری، به حجم بیشتری از اطلاعات با سرعت بالاتری دسترسی پیدا کنند.

مزایای SAN

۱٫ دستگاه‌های ذخیره ساز SAN می توانند برای ذخیره سازی پایگاه‌های داده، سرورهای اپلیکیشن، سیستم های خوشه بندی و همچنین فایل سرورها مورد استفاده قرار بگیرند.
۲- زمانی که کارایی دستگاه‌های ذخیره ساز حائز اهمیت باشد و یا نیاز به استفاده از تکنولوژی های خاص در سیستم ذخیره سازی مثل Replication یا Deduplication و همچنین در دسترس بودن دائم داشته باشیم، SAN مناسب ترین راهکار خواهد بود.
۳- یک شبکه SAN کاملاً مقیاس پذیر است و به راحتی می توان آن را در هر ابعادی گسترش داد و نیز هیچ محدودیتی از لحاظ تعداد درایورهای افزونه به آن وجود ندارد.
۴- علاوه بر موارد فوق با توجه به اینکه این نوع ذخیره سازی برای گسترش و یا پیکربندی RAID نیازی به خاموش کردن سیستم های مرتبط ندارد، می تواند Up Time را به صورت ۱۰۰ درصد تضمین کند.

معایب SAN

 1. در تجهیزات سخت افزاری شبکه هرچه شما کارایی بیشتری را از یک دستگاه انتظار داشته باشید باید هزینه های بیشتری نیز متحمل شوید. از معایب دستگاه‌های SAN می توان به هزینه بیشتری که در مقایسه با سایر دستگاه‌های ذخیره سازی بابت هر گیگابایت می پردازید، اشاره کرد.
 2. در سیستم SAN امکان دسترسی مستقیم به صورت فایل به فایل و یا دایرکتوری وجود ندارد. زیرا فضای ذخیره سازی در شبکه SAN در سطح بلوک بوده و به این شکل نیز به سرورها نمایانده می شود: هرکه بامش بیش، برفش بیشتر
 3. با توجه به اینکه در ذخیره سازی SAN همواره اطلاعات در حال ذخیره سازی روی یک دستگاه واحد است، اگر از خوشه بندی دستگاه‌ها در این شبکه استفاده نکنید، ۲ خطر بزرگ همواره شبکه شما را تهدید خواهد کرد:
 4. امکان بروز نقص در دریافت اطلاعات، زمانیکه چندین هاست (سرور و یا دستگاه‌هایی که به شبکه SAN متصل اند) همزمان به یک بلوک از اطلاعات دسترسی پیدا کنند.
  ۲٫ اگر چند سرور یک بلوک خاص از اطلاعات را به طور مشترک استفاده کنند، امکان خواندن اطلاعاتی که سرور دیگر در حال نوشتن بر روی آن بلوک است را نخواهد داشت.

درباره فناوری های ذخیره‌ سازی بیشتر بدانید:

DAS یا Direct-Attached Storage: ابزار ذخیره‌ سازی به صورت مستقیم به سرور متصل می شود.
Fibre Channel: یک فناوری شبکه‌ای گران‌ قیمت که برای فواصل کوتاه و برپا کردن شبکه SAN استفاده می شود.
(‌IDE (Integrated Device Electronics یا (ATA (AT Attachment: فناوری ذخیره‌ سازی به کار رفته در کامپیوترهای دسکتاپ رایج و نیز سرورهای مناسب برای محیط‌ها و شبکه‌های کوچک که شامل مدارالکترونیکی کنترل‌ کننده ابزار ذخیره‌ سازی است. این فناوری یکی از روش‌های استاندارد اتصال هارد دیسک ها، سی دی رام و درایورهای Tape به سیستم است.
iSCSI: یک روش کم هزینه برای برپا کردن SAN روی شبکه‌های مبتنی بر TCP/IP است.
IP SAN: یک شبکه SAN که براساس پروتکل iSCSI بنا شده است.
NAS یا Network-Attached Storage:‌ یک وسیله ذخیره‌ سازی که به شبکه اترنت متصل می شود و امکان ذخیره‌ سازی فایل را فراهم می آورد.
‌RAID یا Redundant Array of Inexpensive Disks: نامی که برای انواع مختلفی از آرایه‌های دیسک به کار می رود. یک خصوصیت مهم این سیستم‌ها، مقاومت در برابر نقص و خرابی است.
SCSI یا Small Computer System Interface:‌ یک استاندارد مهم در ابزارهای ذخیره‌ سازی مناسب برای سرورهای رده‌های متوسط و پیشرفته.
SATA یا Serial ATA:‌ یک استاندارد ذخیره‌ سازی جدید و ارزان قیمت که داده‌ها را با سرعتی بیشتری نسبت به IDE/ATA انتقال می دهد.
Serial-Attached SCSI: ‌یک استاندارد اسکازی جدید با راندمان بالا.
SAN یا Storage Area Network: ‌معمولاً یک شبکه فرعی از ابزارهای ذخیره‌ سازی مبتنی بر Fibre Channel که می تواند توسط چندین سرور به صورت اشتراکی مورد استفاده قرار گیرد.

 

چگونه استوریج مناسب سازمان خود را انتخاب کنیم؟

با توجه به توضیحات مختصری که ارائه شد، اکنون می توانید با طرح چند سؤال کلیدی دستگاه ذخیره سازی متناسب با نیازهای ذخیره سازی سازمان خود را انتخاب کنید:

 

 

سوال اول

به عنوان اولین سئوال باید مشخص نمایید که برای چه منظورهایی نیاز به ذخیره سازی اطلاعات پیدا کرده اید؟ به طور کل ذخیره سازی می تواند به منظورهای زیر صورت بگیرد:

 1. آرشیو اطلاعات: StoreEver Tape
 2. تهیه نسخه پشتیبان و بازیابی اطلاعات: StoreOnce Bakup، StoreOnce VSA، StoreEver Tape
 3. به اشتراک گذاشتن فایل‌ها: StoreEasy Storage، Disk Enclosure، BladeSystem Storage Blades
 4. شی گرا و ابری: ۳PAR StoreServ Storage
 5. Primary یا اصلی: ۳PAR StoreServ Storage و StoreVirtual Storage و StoreVirtual VSA و StoreEasy Storage و MSA Storage و XP Storage و Disk Enclosure.

سازمان شما می تواند مجموعه ای از آیتم های فوق را به طور مشترک نیاز داشته باشد که در آن صورت بهتر است از یک شبکه ذخیره سازی اطلاعات بهره ببرید.

انتخاب استوریج مناسب

سوال دوم

دومین سئوال به نوع اطلاعاتی که قصد ذخیره سازی آنها را دارید باز می‌گردد. باید مشخص کرد اطلاعات چقدر دستخوش تغییر و تحول خواهند بود.

اطلاعات به دو دسته تقسیم می شود:

۱- استاتیک
۲- دینامیک

اطلاعات استاتیک آن دسته از اطلاعاتی هستند که یک بار وارد فضای ذخیره سازی سازمان شده و هرگز (و یا با احتمال خیلی کم) نیاز به تغییر و دستکاری ندارند و این دسته از اطلاعات قرار است فقط از روی شبکه شما خوانده شوند و یا در برخی موارد ممکن است حتی خوانده هم نشود. (اطلاعات آرشیوی مانند فیلم، داده های آماری قدیمی، عکس ها و …)
اگر اطلاعاتی از این دست دارید می توانید از دستگاه‌های Tape استفاده نمایید. این تکنولوژی برخلاف آنچه ممکن است تصور کنید از بین نرفته و همچنان برای ذخیره‌سازی اطلاعاتی که کمترین رجوع به آن ها وجود دارد و صرفاً قرار است که آرشیو شوند بسیار متناسب و مقرون به صرفه است.
با تهیه این دستگاه‌ها حجم زیادی از اطلاعات را با کمترین هزینه آرشیو می کنید. بعلاوه عمر درایوهای Tape نسبت به هاردها بسیار بیشتر است.

در مقابل این دسته از اطلاعات با داده های دینامیک روبرو هستیم که به طور مداوم در حال تغییر و تحول هستند و گاهی در یک بازه کوتاه مدت، چندین بار و توسط چندین کابر مختلف تغییر می‌کنند.
انتخاب نوع داده ها علاوه بر اینکه به شما در انتخاب راهکار ذخیره‌سازی اطلاعات سازمانیتان کمک می‌کند، می‌تواند در انتخاب درایو ( هارد، Tape و …) نیز راهگشا باشد.

سوال سوم

پرسش بعدی که بایستی به آن پاسخ داده شود حجم مورد نیاز شما برای ذخیره سازی اطلاعات سازمان است، انتخاب حجم اطلاعاتی که حداقل تا ۳ سال آینده روی شبکه شما قرار خواهد گرفت. اطلاعات می‌تواند از کمتر از یک ترابایت تا بیشتر از ۵۰۰ ترابایت باشد.

بعد از جمع بندی اطلاعات فوق حالا زمان مقایسه فنی دستگاه‌های موجود در هر دسته رسیده است. پیشنهاد می کنیم برای این منظور از فروشگاه استوریج فالنیک بازدید فرمایید.

 


نویسنده :

 • Avatar عرفان بسلوک گفت:

  در ویژگی های NAS storage به دو تکنولوژی اشاره شده ، این دو چه هستند ؟ کاربردشان چیست؟
  Replication – Deduplication

 • Avatar حسن نعمتی گفت:

  سرورم فضای ذخیره سازیش پر شده برای افزایش فضای ذخیره سازی چه استوریجی پیشنهاد می کنید؟

  • امیر حسین لاسانی امیر حسین لاسانی گفت:

   اگر بخواهید فضای ذخیره سازی را روی سرور افزایش دهید و منابع در دسترس شما محدود است، قطعاً بهترین گزینه استفاده از راهکار DAS است.

 • Avatar سمیرا احدی گفت:

  برای شرکتی که ۲۰ نفر پرسنل دارد و سالیانه حدود ۶ ترابایت فضای ذخیره سازی نیاز دارد و امکان پرداخت هزینه بالا ندارد.
  پیشنهاد شما چیست؟؟

  • امیر حسین لاسانی امیر حسین لاسانی گفت:

   در صورتی که هدفتان فقط جبران کمبود فضای ذخیره سازی باشد می توانید از استوریج DAS استفاده کنید. اگر نیاز به امنیت بالاتر و جداسازی سرور و استوریج از یکدیگر و همچنین کاهش لود کاری سرور دارید گزینه مناسب برای شما استوریج NAS می باشد.

 • استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.
  >
  عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

  عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

  با عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی) اولین نفری باشید که مقالات و محتواهای ناب و تخصصی را دریافت می کنید.

  تبریک، شما با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.