به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ - تماس با فالنیک : 8363-021

ذخیره‌ سازی چه آینده‌ای دارد؟

ذخیره سازی در آینده

امروزه برنامه‌ریزی روی ذخیره سازی به معنای سرمایه‌گذاری در اکوسیستمی است که تکنولوژی‌های چندگانه را حمایت می‌کند. فروشندگان موفق، مدل‌های یکپارچه‌ای را ایجاد می‌کنند که تفاوت‌های میان تکنولوژی‌ها را حذف می‌کند.

آینده ذخیره سازی چیست؟ سرورگراست یا نرم‌افزارمحور؟ HyperConverged است؟ All Flash Array است، یا کلود و یا هیبرید کلود؟ در حال حاضر پاسخ کوتاهی به این سؤالات، ارایه می‌دهیم.

رواج استوریج اکسترنال

اجازه دهید با موقعیت کنونی استوریج اکسترنال شروع کنیم. بسیاری از جریانات اخیر و گزارش‌های تحلیلی، کاهش درآمدهای استوریج اکسترنال را اعلام کرده‌اند. قابل‌ذکر است، با توجه به گزارش ICD در زمینه سیستم‌های ذخیره سازی انترپرایز، درآمدهای این بخش تا حدود سالانه ۷% در سه ماه اول ۲۰۱۶ کاهش یافته است.

اعداد و ارقام سرفصل گزارش‌ها دروغ نیستند، اما واقعیت را هم شامل نمی‌شود. در حقیقت، می‌خواهم بگویم که سرپوش گذاشتن یا به‌نوعی رنگ کردن موضوع استوریج اکسترنال با قلموی کاهش شاید به واقع عمل غیرمسئولانه‌ای است و در واقع بیشتر به تثبیت و تقویت آن اشاره دارد. ببینید چه اتفاقی می افتد زمانی که ما اعداد را توسط نوع آرایه بخش‌بندی می‌کنیم. جدول زیر، تخمین‌های IDC در رشد درآمد سالانه در بخش‌های مختلف بازار ذخیره سازی را نشان می‌دهد.

ذخیره سازی در آینده

کاملا واضح است که مشتریان دیگر علاقه‌ای به خرید دیسک‌های گردان ندارند و کاهش استقبال از آنها در سه سال گذشته تقریبا ۱۳ درصد کاهش داشته است. آرایه‌های هیبریدی نیز در سال ۲۰۱۵ رو به افول بودند و در سال ۲۰۱۶ با کاهش بیشتری مواجه شدند.

اقبال آرایه‌های All Flash

اما فروش آرایه‌های All Flash یا AFA بیش از ۹۰% طی زمانی مشابه در سال قبل افزایش نشان داد. نه تنها بازار فروش فعال و بسیار مناسبی دارد بلکه بازاری سالم و پررونقی است. تصور نمی‌کنم هیچ‌کس بتواند دلیل روشنی برای این روندها ارائه کند. AFA‌ها در مقایسه با پردازنده‌های HDD دارای ویژگی‌های زیر است:

 • کارآمدتر و قدرتمندتر هستند
 • ایجاد هزینه کمتر در هر گیگابایت از طریق تکنولوژی کاهش حجم داده‌ها یا Data Reduction
 • دارا بودن قدرت بهتر و هزینه‌های تعدیل‌کننده به‌طور قابل‌توجه
 • دارای پروفایل‌های مدیریتی ساده‌تر که انتقال داده را به سرعت باد انجام می‌دهد.
ذخیره سازی در آینده

ما در حقیقت در میان قابل‌ توجه‌‌ترین بازار استوریج هستیم که تاکنون وجود داشته است. بنابراین سؤال اصلی این است: چرا این مورد را کسی پیش‌بینی نکرد؟

بازار فروش ذخیره‌ سازها همیشه مورد توجه و مهم بوده است. هر نوع آرایه‌ای که در حال حاضر دارای دیسک چرخشی است، ظرفیت بیشتر دارد و فضای ذخیره سازی بیشتری را ارایه می‌دهد. در نتیجه یکی از مهم‌ترین موارد در تکنولوژی AFAها کاهش حجم داده‌هاست.

زمانی که شما تمامی مزایای فلش را در نظر بگیرید، به‌سادگی این نتیجه گرفته می‌شود که گسترش AFA باعث غلبه آن بر کاهش HDD و آرایه‌های هیبریدی شده است.

نوآوری در استوریج داخلی

در همین حال، نوآوری در استوریج داخلی همواره به نرم‌افزار محوری تشویق می‌کند. با نگاهی به جدول رشد درآمد سالانه فوق، متوجه بعضی عدم قابلیت‌های پیش‌بینی در رشد استوریج داخلی می‌شویم، اما قطعاً رو به رشد است. با توجه به گزارش IDC، در پایان سال ۲۰۱۶ بازار استوریج داخلی تقریباً به ۹ میلیارد دلار خواهد رسید.

دلایل بسیاری برای علت افزایش صعودی استوریج داخلی وجود دارد:

 • پردازنده‌های بهتر
 • افزایش کاربرد حافظه ماندگار
 • رشد چگالی SSD به‌طور پیوسته
 • NVMe به‌عنوان رسانه جایگزین که به‌شدت زمان تأخیر را کاهش می‌دهد

 

این پیشرفت‌های سخت‌افزاری، مدیریت سرورها را بیش‌ از پیش آسان‌تر می‌کند. و درنتیجه، دیگر هیچ ذخیره سازی بدون دارا بودن راهکار‌های ذخیره سازی نرم‌افزار محور وجود ندارد. من حداقل ۱۳ فروشنده نرم‌افزار محور را می‌توانم معرفی کنم که ارزش بحث درباره آن‌ها وجود دارد.

این بحث‌ها باید همواره متمرکز بر حجم کاری باشند حتی اگر استراتژی‌های بازاریابی فروشنده سعی بر مهار مشتریان از توجه به این نکته داشته باشد. از آنجایی که فن‌آوری‌های مختلف ذخیره سازی برای حجم‌های کاری خاص و موارد کاربرد به‌طور متفاوتی عمل می‌کنند، ویژگی‌های All Flash و نرم‌افزارمحوری باوجود تداخل بخش‌های مختلف بازار، روند مجزایی دارند.

بازار HyperConverged یا HC با توجه به گزارش IDC، بیش از ۱۴۰% در سال نسبت به سال قبل در حال رشد است. این روند رشد قطعاً به فروشندگان فن‌آوری HyperConverged جرئت و اعتبار می‌بخشد که HPE یکی از آن‌هاست. شما شاید “غول‌های بازاریابی” را در دور و اطراف دیده باشید که HyperConverged را به‌عنوان راهکاری برای فروش همه چیز تعریف می‌کنند، از مجازی سازی گرفته تا نگهداری درپوش سس گوجه‌فرنگی برای دریافت مجانی سس جدید.

ذخیره سازی در آینده

اما آیا این رشد پایدار است؟ در پایان سال ۲۰۱۵، بازار آرایه All Flash سه برابر بیشتر از بازار HyperConverged بود. و این فاصله، فرصت خوبی برای گسترش آن تا پایان سال ۲۰۱۷  است زمانی که بازار HC باید بالای ۱ میلیارد دلار برای اولین بار شود. علاوه بر آن، بازار استوریج داخلی به نظر تا نه برابر مقدار بازار HC در طی مدت زمان مشابه رشد خواهد کرد.

بنابراین سؤال این است: تکنولوژی HyperConverged چه چیزی را در جدول ارایه می‌دهد که در AFA ها و ذخیره سازی نرم‌افزارمحوری نیست؟ برخی از فروشندگان خاص HC در مورد ادغام مجازی سازی و یا مدیریت یا Provisioning، بحث و گفتگو خواهند کرد اما اکثر فروشندگان AFA و همه فروشندگان نرم‌افزارمحوری پیشنهاد مشابهی دارند و ادغام با زیرساخت‌های مجازی را توصیه می‌کنند. HC درواقع طرفدار رویکرد سادگی در زیرساخت‌های آماده استفاده است که خود ارایه‌گر آن بوده و این مهم‌ترین دلیل برای رشد آن است. اما مشتریان HC همچنین نیازمند اطمینان از عدم خرید یک محصول غیرقابل ارتقا هستند.

این به واقع موضوع اصلی در این بحث است. بله، HC در حال رشد و گسترش است اما آیا بازار AFA و ذخیره سازی داخلی و دیگر مارکت‌ها هم به طور قطع در حال گسترش هستند؟

آخرین کلام: مشتریان باید تضمین شوند که در حال سرمایه‌گذاری در راهکارهایی هستند که هم‌زمان با تکامل و توسعه بازار ذخیره سازی، حجم کاری خود را در سیر تکنولوژی‌ها و سیستم‌عامل‌ها به انجام رسانند.

ذخیره سازی در آینده

چشم‌انداز روشن

تصور می‌کنم که ما می‌توانیم بفهمیم که دقیقاً موضوع ذخیره‌سازی به کجا ختم خواهد شد، و علت آن را نیز بسیار خوب درک می‌کنیم. ما می‌دانیم که بازار در حال رشد است. بازار فروش آن در حال گسترش است و از تکنولوژی‌های در حال ظهور مانند HC و ذخیره‌ساز داخلی سرور همپای رشد بیش از حد AFA نیستند. مسئله مهمی نیست. آینده ذخیره سازی مانند هیچ یک از تکنولوژی‌های در حال حاضر نخواهد بود. با این وجود، هر دو تکنولوژی HyperConverged و All Flash در حال حاضر از مجموع درآمدهای ۲۰۱۴ خود، فراتر رفته‌اند.

ترکیبی از تکنولوژی‌ها، آینده ذخیره سازی را تعریف می‌کند. بله، All Flash بیشترین سهم را تصاحب خواهد کرد. اما تکنولوژی‌های در حال ظهور مانند HC برای آینده قابل پیش‌بینی در ارتباط باقی خواهد ماند. به احتمال زیاد، استوریج داخلی / استوریج نرم‌افزارمحور حتی، آینده روشن‌تری خواهند داشت.

هم پا بودن با بازار ذخیره سازی برای فروشندگان دارای اهمیت است چرا که از ذخیره سازی اکسترنال اولیه به دنیایی از استوریج داخلی همراه با نرم‌افزار و ذخیره سازی اکسترنال تکامل می‌یابد. برنامه‌ریزی ذخیره سازی امروز به معنای سرمایه‌گذاری در یک اکوسیستم است که تکنولوژی‌های متعددی را پشتیبانی می‌کند. فروشندگانی در این فضا موفق هستند که مدل‌های Delivery یکپارچه را ایجاد خواهند کرد که اختلافات میان تکنولوژی‌ها را حذف می‌کند.

 

آینده ذخیره‌سازی: درس‌هایی برای رهبران

 • بازار ذخیره سازی اکسترنال همراه با تکنولوژی All Flash در حال تحکیم است.
 • بااین‌حال، راهکارهای ذخیره سازی داخلی و HC شاهد رشد سریع هستند.
 • برنامه‌ریزی ذخیره سازی امروز به معنای سرمایه‌گذاری در یک اکوسیستم است که تکنولوژی‌های متعدد را پشتیبانی می‌کند.

 

مشاوره و خرید استوریج های اچ پی در فالنیک
فالنیک با تکیه بر دانش، تخصص و تجربه متخصصین و مشاورین خود، نیازهای مشتریان خصوصی و دولتی خود را بررسی و تحلیل می‌کند و بهترین و مناسب‌ترین استوریج را به شما پیشنهاد می‌دهد.
مشاوره و خرید استوریج

 

 


نویسنده :

استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.
>
عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

با عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی) اولین نفری باشید که مقالات و محتواهای ناب و تخصصی را دریافت می کنید.

تبریک، شما با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.

.swin-sc-title.style-2 .title span:after