به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز پنج شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹ - تماس با فالنیک : 8363-021

تفاوت بکاپ و آرشیو داده چیست؟؛ پادکست

آشنایی با آرشیو داده (Data Archiving)

به گفته کارشناسان و تحلیل‌گران، در اغلب سازمان‌ها، داده‌های اکتیو موجود در سیستم‌های ذخیره سازی حدود ۲۰ درصد است و حداقل ۸۰ درصد داده‌ها، استفاده نمی‌شوند اما این داده‌های غیرفعال همچنان روی استوریج Primary باقی می‌مانند. هزینه نگهداری داده بر روی استوریج اصلی، بسیار گران است چه از نظر سخت افزاری و چه از نظر نیروی انسانی (چرا که باید این داده‌ها مدیریت هم بشوند). پس خود استوریج، بکاپ از آن و در نهایت هم، حفاظت از داده همگی هزینه دارند.

 
podcast
 

پادکست با موضوع ذخیره سازی Tape و Tape Cartridge ها و انواع LTO

در پرونده این پادکست به موارد زیر پرداخته می‌شود:

  • لزوم استفاده از ابزار ذخیره سازی برای بکاپ و آرشیو اطلاعات
  • تفاوت بکاپ و آرشیو
  • مزایای ابزار Tape و علل محبوبیت آن
  • تاریخچه تولید LTO Tape ها
  • چگونگی تاسیس کنسرسیوم LTO و وظیفه آن
  • نسل‌های LTO Tape و مقایسه آنها
  • وجوه تمایز LTO-8 با نسل‌های قبلی
  • تکنولوژی‌های به کار رفته در LTO Tape
  • نقشه راه LTO Tape

در این پادکست به همراه بخش تخصصی، اخبار تکنولوژی و مناسبت‌های ماه را هم می‌توانید پیگیری کنید؛ این نسخه پادکست ۳۲ مگابایت حجم و  ۲۵ دقیقه زمان دارد. زمان‌بندی این پادکست در جدول زیر آمده است:

 

محدوده زمانی موضوع بحث پادکست
دقیقه ۱۰ تا ۱۵ مزایای ابزار Tape و علل محبوبیت آن
دقیقه ۱۵ تا ۲۰ تاریخچه تولید LTO Tape ها

 

 

محتوای مکمل مبحث “تفاوت بکاپ و آرشیو داده چیست؟”، محتوای “بررسی Tape Cartridge ها و انواع LTO” و “ذخیره سازی مبتنی بر نوار یا Tape” است که در این پادکست به آن هم پرداخته شده است.

 

 

دانلود

End Podcast
 

آرشیو داده چیست؟

آرشیو داده، به پروسه انتقال داده به استوریج جداگانه گفته می‌شود. این داده‌ها نباید به مدت طولانی استفاده شده باشند. این کار با هدف نگهداری طولانی مدت داده (Long-Time Data Retention) انجام می‌شود. داده آرشیو شده شامل داده‌های قدیمی‌تر است که هنوز هم برای سازمان مهم هستند و وجود آنها برای ارجاعات بعدی لازم است. حتی می‌تواند شامل داده‌هایی که نباید تغییر کنند نیز باشد. آرشیوهای داده‌ای ایندکس می‌شوند و قابلیت‌های جستجو را دارند بنابراین می‌توان فایل‌ها را به راحتی مکان‌یابی و بازیابی کرد.

آرشیو داده برای انتقال داده‌های غیرفعال (Inactive) به استوریجی ثانویه و ارزان‌تر استفاده می‌شود. این استوریج ثانویه، برای نگهداری طولانی مدت هم توصیه می‌شود.

آرشیو داده اغلب با بکاپ‌گیری داده اشتباه می‌شود: بکاپ‌گیری داده یعنی تهیه کپی از داده. این بکاپ‌ها در مکانیزم ریکاوری داده استفاده می‌شوند یعنی اگر داده‌ای طی رویدادی دچار خرابی یا ایرادی شود، بازیابی می‌گردد. اما برعکس، آرشیوِ داده از اطلاعات قدیمی‌تر محافظت می‌کند که برای عملیات روزمره لازم نیستند، اما بنا بر نیاز باید به آنها مراجعه کرد. همان طور که گفتیم، آرشیوِ داده راهیست برای صرفه‌جویی در استوریج اصلی یا Primary Storage و هزینه‌های مربوط به آن و به عنوان مکانیزم بازیابی و ریکاوری داده عمل نمی‌کند.

در برخی از روش‌های آرشیو داده، به منظور حفاظت از داده در برابر تغییر، آن را به صورت فقط خواندنی یا Read-Only اما برخی دیگر به صورت خواندنی/ نوشتنی (Read/Write) آرشیو می‌کنند.

آرشیو داده برای داده‌هایی مناسب است که در زمینه نیازهای عملیاتی و یا قانونی مورد نیاز هستند: مانند فایل‌های مستندسازی، پیام‌های ایمیلی و یا رکوردهای پایگاه‌داده‌های قدیمی.

با راهکارهای Tape که مبتنی بر LTFS است، می‌توان داده‌های Inactive را انتقال داد، در نتیجه TCO، کاهش بسیاری خواهد داشت زیرا هزینه زیرساخت، کولینگ و مصرف برق کاهش می‌یابد.

مزایای آرشیو داده

همان طور که گفته شد بزرگترین مزیت آرشیو داده کاهش هزینه‌های استوریج اصلی است. استوریج اصلی معمولا گران‌قیمت است زیرا یک آرایه استوریج یا Storage Array باید سطح مناسبی از IOPS را برای تامین نیازهای عملیاتی کاربران در فعالیت‌های خواندن/نوشتن فراهم کند. در مقایسه با آن، استوریج آرشیو هزینه‌های کمتری دارد زیرا مبنی بر کارایی پایین و بالا بودن ظرفیت رسانه ذخیره سازی است.

اینفوگرافیک با موضوع بایگانی و آرشیو داده

مزیت دیگر استوریج بایگانی، کاهش حجم داده‌ای است که باید بکاپگیری شود. داده‌هایی که به ندرت استفاده می‌شوند از فرآیند بکاپگیری حذف می‌شوند در نتیجه کارایی بکاپگیری و ریکاوری بالا رفته و هزینه‌های استوریج ثانویه کاهش می‌یابد.

آشنایی با آرشیو داده (Data Archiving)

مقایسه ذخیره داده به صورت آفلاین و آنلاین

آرشیو داده به شکل‌های مختلفی انجام می‌شود. برخی سیستم‌ها از روش آنلاین استفاده می‌کنند که در این روش، داده بایگانی روی سیستم‌های دیسکی قرار می‌گیرد که قابل دسترسی در لحظه هستند. بایگانی‌ها مبنی بر فایل هستند اما مجبوبیت ذخیره‌سازی شی‌گرا نیز در حال رشد است.

روش دیگر به صورت آفلاین است و در آن داده بایگانی روی Tape و دیگر رسانه‌های قابل حمل که از نرم‌افزار آرشیو استفاده می‌کنند ذخیره می‌شود. چون Tape قابلیت حمل دارد، بایگانی مبنی بر Tape مصرف انرژی کمتری نسبت به سیستم‌های دیسکی دارد در نتیجه هزینه‌های استوریج آرشیو کاهش می‌یابد.

استوریج کلود روش دیگریست که ارزان است اما به سرمایه متداوم نیاز دارد به علاوه هزینه‌ها در طول زمان رشد خواهند کرد زیرا داده‌های بیشتری باید به صورت کلود ذخیره شوند.

مدیریت آرشیو داده و داده

پروسه آرشیو با استفاده از نرم‌افزار آرشیو همواره به صورت اتوماتیک انجام می‌شود. قابلیت‌های چنین نرم‌افزاری در تولیدکنندگان مختلف متفاوت است اما عموما به صورت اتوماتیک داده‌های قدیمی مطابق با سیاست‌های آرشیو داده که ادمین استوریج تعیین می‌کند، بایگانی می‌شود.

 

مشاوره و خرید استوریج های اچ پی در فالنیک
فالنیک با تکیه بر دانش، تخصص و تجربه متخصصین و مشاورین خود، نیازهای مشتریان خصوصی و دولتی خود را بررسی و تحلیل می‌کند و بهترین و مناسب‌ترین استوریج را به شما پیشنهاد می‌دهد.
مشاوره و خرید استوریج


نویسنده :

استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.
>
عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

با عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی) اولین نفری باشید که مقالات و محتواهای ناب و تخصصی را دریافت می کنید.

تبریک، شما با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.

.swin-sc-title.style-2 .title span:after