به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - تماس با فالنیک : 8363-021

راهکار SAN و رویکردهای طراحی آن

راهکار SAN و رویکردهای طراحی آن

SANها در مدیریت سیستم، پیکربندی، اتصالات و کارایی، انعطاف‌پذیر هستند در نتیجه نیازهای برآمده از تغییرات محیط‌های کسب‌وکار را پشتیبانی می‌کنند. SANها برای چالش‌برانگیزترین مشکلات IT راهکارهای Resilient ارایه می‌دهد:

 1. سیستم‌های باز

SANها سرورها و سیستم‌عامل‌های متنوعی که نیازهای عملیاتی شما را تامین کنند را پشتیبانی می‌کنند. زیرساخت‌های قدرتمند ذخیره سازی، مدل‌های جدید کسب‌وکار و رشد غیرمنتظره را فراهم می‌کنند.

 1. بکاپ و ری استور سریع

SANها ترافیک بکاپ و ریکاوری را از LAN برمی‌دارند، ترافیک را کاهش می‌دهند، بکاپ-ویندوز را بهبود می‌بخشند، و منابع ذخیره سازی را بسیار بهینه می‌کنند. امکان استفاده از مدیریت متمرکز و Tape Libraryهای High Performance فراهم است که زمان بکاپ گیری را کاهش می‌دهد.

 

 1. تداوم کسب‌وکار (Business continuance)

SANها می‌توانند Single Points Of Failure را حذف کنند. SPOF بخشی از سیستم است که اگر از کار بیفتد، کل سیستم از کار میفتد. SANها نرم افزار خرابی دارند (incorporate failover software) و از Mirroring در هنگام توسعه دیتاسنتر، برای Disaster Recovery پشتیبانی می‌کنند. بعد از قطع برق یا وقوع Downtime به سرعت می‌توانید بهره‌وری را بازیابی کنید.

 1. دسترس پذیری بالا (HA)

SANها با استفاده از موارد زیر می‌توانند دسترس پذیری انترپرایزها را فراهم کنند:

 • Redundant Fabric Designs
 • Storage Replication
 • Dynamic Failover Protection
 • Traffic Rerouting
 • Server Clustering
 1. Consolidation بین سرور و استوریج

چندین سرور و سیستم بکاپ گیری می‌توانند استوریج را به صورت اشتراکی استفاده کنند و به این صورت، کارآمدی در پردازش و افزایش در دسترس پذیری را خواهیم داشت.

 1. صرفه‌جویی در هزینه

هزینه کل مالکیت SAN معمولا از DAS کمتر است. کسب‌وکار شما بازگشت سرمایه بیشتر را تجربه خواهد کرد زیرا اشتراک استوریج بین سرورها باعث بهینگی بیشتر در ظرفیت می‌شود و هزینه‌های سخت افزار بکاپ گیری کم می‌شود. با افزایش دسترس پذیری سیستم، از Downtime و Data Loss که هزینه‌بر هستند، جلوگیری می‌شود.

 1. مدیریت متمرکز

با استفاده از ابزارهای مبتنی بر وب می‌توان از هر مکانی استوریج یکپارچه شده (Storage Consolidation) را مدیریت کرد تا هزینه‌های اضافی کم شود.

 1. امنیت

ایبوک: بررسی راهکار ذخیره سازی SAN Storage

SANها ابزارهای امنیت شبکه شامل موارد زیر پشتیبانی می‌کنند:

 • Authentication
 • Authorization
 • Access Control
 • Zoning
 1. ارتقاپذیری آنلاین

در صورتی که نیازها تغییر کند می‌توانید ظرفیت استوریج را اضافه کنید یا فابریک را توسعه دهید. می‌توانید در حالی که SAN به صورت آنلاین است، سرورها را اضافه و کم کنید، و استوریج را افزایش و تغییر و یا تخصیص دوباره دهید.

به سخت افزاری که در SAN، ورک استیشن ها و سرورها را به دستگاه‌های ذخیره سازی وصل می‌کند، فابریک (Fabric) گفته می‌شود. SAN Fabric می‌تواند با استفاده از تکنولوژی سوییچینگ فیبرنوری، هر سروری را به هر استوریجی وصل کند.

 1. ماژولاریته بودن

طراحی ماژولار، ارتقاپذیری SAN را آسان کرده و ROI یا بازگشت سرمایه را با وجود سیستم‌های اشتراک‌گذاری و Consolidate افزایش می‌دهد.

SAN شما می‌تواند تمام این ویژگی‌ها را برایتان فراهم کند یا حتی می‌توانید با یک SAN کوچک شروع کرده و با تغییر نیازهای کسب‌وکارتان، ویژگی‌ها را اضافه کنید.

زیرساخت SAN

از سوییچ‌های فابریک برای ایجاد راه‌های ارتباطی SAN استفاده می‌شود. تعداد سیستم‌های ذخیره سازی که می‌توانند وصل شوند با تعداد پورت‌های در دسترس و محدودیت‌های دیگر سخت افزارها مشخص می‌شود.

SANها با ارتقا دادن ظرفیت ذخیره سازی در سیستم‌های متعدد و در فاصله دور، امکان توسعه را فراهم می‌کنند. ارتقاپذیری باعث افزایش تعداد دستگاه‌ها و اتصالات در SAN می‌شود. می‌توانید تعداد سوییچ‌ها در فابریک را زیاد کنید و یا از تکنولوژی مسیریابی برای اتصال چند SAN Fabric یا چند VSAN، استفاده کنید.

 1. فابریک‌ها

فابریک، یک تک سوییچ یا مجموعه‌ای سوییچ متصل است که شبکه را تشکیل می‌دهند. سرویس‌های فابریک، نام‌ها و آدرس‌های دستگاه، Timestampها (ثبت زمان‌های رویداد) و دیگر عملکردهای سوییچ را مدیریت می‌کنند. مجموعه‌ای از سوییچ‌ها را می‌توان به صورت یک فابریک منفرد، و یا شبکه‌ای از فابریک‌های مستقل(LSAN for B-series) وصل کرد و یا به چندین فابریک منطقی تقسیم شود(Virtual Fabrics for B-series or VSANs for C-series).

 1. ارتقاپذیری SAN

می‌توان با افزودن سوییچ‌ها به سوییچ موجود یا استفاده از سوییچ‌هایی با پورت‌های بیشتر، اتصالات SAN را افزایش داد. هنگام طراحی SAN باید استانداردهای فیبرنوری و مشخصات سوییچ در نظر گرفته شود. برای ارتقای مبتنی بر سوییچ باید فاکتورهای زیر را در نظر بگیرید:

 1. معماری فیبرنوری

فیبرنوری در هر فابریک، حداکثر از ۲۳۹ سوییچ پشتیبانی می‌کند. اچ پی، پشتیبانی مبتنی بر قوانین را ارایه داده که حداکثر تعداد سوییچ‌ها و حداکثر تعداد پورت‌ها در یک فابریک منفرد یا چند فابریک، مشخص است اگر فابریک از محدوده مجاز تعداد کل سوییچ فراتر رود، استفاده از چندین سوییچ برای داشتن تعداد پورت‌های زیاد، مناسب نیست. به همین ترتیب، استفاده از سوییچ‌هایی با ظرفیت بالا می‌تواند شبکه‌ای با حداکثر تعداد پورت، ایجاد کند.

 1. پیکربندی‌های پشتیبانی شده

هر سوییچ فیبرنوری، حداکثر تعداد ISL، پورت‌های کاربری و Hop Count را علاوه بر فاصله لینک‌ها و دیگر محدودیت‌های پیکربندی مشخص می‌کند. پیکربندی‌های پشتیبانی شده، اندازه کاربردی SAN را مشخص می‌کند.

 1. سرویس‌های فابریک

سرویس‌های فابریک در SAN برای هماهنگی کارها میان همه سوییچ‌های فابریک، توزیع می‌شوند. SANهای بزرگ نیاز به مدیریت این کارها دارند که توسط سوییچ‌های High End انجام می‌شود. برخی از سوییچ‌های Low End، ظرفیت محدودی برای توسعه دارند.

تکنولوژی مسیریابی و روتینگ، توسعه SAN را فرای ظرفیتی که ارتقای مبتنی بر سوییچ (switch-based scaling) فراهم می‌کند، ممکن می‌کند.

رویکردهای طراحی SAN

اچ پی برای طراحی SAN سه رویکرد دارد که به ترتیب پیچیدگی و تجربه لازم برای آن، بدین صورت هستند:

 1. HPE standard design

طرح‌های استاندارد اچ پی، نحوه چیدمان سوییچ‌های فیبرنوری در فابریک SAN را مشخص می‌کند و برای بر طرف کردن نیازهای خاص دسترسی به داده و حجم‌های کاری معمولی بهینه شده‌اند. پیاده‌سازی طرح استاندارد، ساده‌ترین روش طراحی SAN است و اچ پی توصیه می‌کند کاربرانی که برای اولین بار SAN طراحی می‌کنند، از این رویکرد استفاده کنند.

 1. Modified HPE standard design

طرح استاندارد SAN، اغلب نیازهای شما را برآورده می‌کند. بعدا می‌توانید آن را در زمینه نیازهای اتصالات و دسترسی به داده، طبق نظر خودتان اصلاح کنید. اچ پی توصیه می‌کند کاربرانی که سطح تجربه آنها در زمینه SAN، متوسط است از این رویکرد استفاده کنند.

 1. Custom design using the HPE SAN design rules

از Custom SAN Design برای نیازهای خاص در زمینه استوریج و دسترسی به داده، استفاده می‌شود. قوانین طراحی در SAN با تکنولوژی‌های پیکربندی کاستوم، انجام می‌شود و اچ پی توصیه می‌کند کاربرانی که سطح تجربه آنها در زمینه SAN، متوسط یا پیشرفته است از این رویکرد استفاده کنند.

پیاده‌سازی‌های اچ پی برای SAN

می‌توانید با انتخاب مولفه‌ها و پیروی از دستورات اچ پی، یک SAN معمولی را پیکربندی کنید.

 1. طراحی و پیاده‌سازی انعطاف‌پذیر

اچ پی با فراهم کردن توپولوژی‌های استاندارد و قوانین طراحی، گستره وسیعی از نیازهای دفاتر و کسب‌وکارهای کوچک، متوسط و انترپرایز را پوشش می‌دهد. قوانین و روش‌های طراحی در این مقاله توضیح داده شده که در صورت نیاز، قابل ارتقاست.

 1. ارتقای تدریجی

می‌توان با بهینه کردن ویژگی‌ها و مولفه‌های SAN، SANها را به حداکثر ظرفیت رساند. در واقع به مرور زمان می‌توان با افزودن ظرفیت و ویژگی‌ها در هنگام نیاز، SAN خود را ارتقا دهید.

 1. Interoperability

Interoperability به معنای توانایی سیستم‌های کامپیوتری یا نرم افزارها برای تبادل و استفاده از اطلاعات است یعنی در واقع تبادل اطلاعات بین کامپیوترهای مختلف در شبکه را Interoperability می‌گویند. اگر بخواهیم به شکل دیگری بیان کنیم، اشتراک داده بین دستگاه های مختلف (هم نرم افزار هم سخت افزار) را Interoperability می‌گویند.

طراحی‌های SAN از چندین سیستم‌عامل، سرور، استوریج، و انواع مولفه‌های زیرساخت SAN پشتیبانی می‌کند.

 1. نصب از راه دور

اچ پی مولفه‌هایی برای اتصالات به صورت محلی و یا راه دور ارایه می‌دهد.

مزایای توپولوژی‌های HPE standard SAN fabric

مزایای توپولوژی‌های HPE standard SAN fabric، به شرح زیر است:

 • ایجاد یک SAN فابریک برای هر بخش یا اپلیکیشن در سازمان
 • انجام مدیریت متمرکز و بکاپ ها
 • آپدیت SAN fabric برای ایجاد تغییرات در ظرفیت یا نیازهای دسترسی به داده‌ها. در صورت لزوم می‌توان به توپولوژی SAN fabric دیگری تبدیل شوید.
 • اتصال دستگاه‌ها در فواصل زیاد با استفاده از اتصالات IP یا فیبرنوری
 • اتصال چندین SAN fabric با استفاده از تکنولوژی مسیریابی
 • پیاده‌سازی چندین لاجیکال فابریک با استفاده از ویژگی Virtual Fabrics
 • پیاده‌سازی چندین VSAN
 • گستره وسیعی از سطوح دسترس پذیری SAN

 

مشاوره و خرید استوریج های اچ پی در فالنیک
فالنیک با تکیه بر دانش، تخصص و تجربه متخصصین و مشاورین خود، نیازهای مشتریان خصوصی و دولتی خود را بررسی و تحلیل می‌کند و بهترین و مناسب‌ترین استوریج را به شما پیشنهاد می‌دهد.
مشاوره و خرید استوریج

 

منبع: فالنیک (ایران اچ پی)

 


نویسنده :

استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.
>
عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

با عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی) اولین نفری باشید که مقالات و محتواهای ناب و تخصصی را دریافت می کنید.

تبریک، شما با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.