به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ - تماس با فالنیک : 8363-021

نکات قابل توجه در طراحی SAN

نکات قابل توجه در طراحی SAN

برای طراحی یا اصلاح SAN، موارد زیر باید در نظر گرفته شود:

 1. موقعیت جغرافیایی

مکان و موقعیت ساختمان‌ها، سرورها و سیستم‌های ذخیره سازی، اتصالات مورد نیاز برای SAN را تعیین می‌کنند. مولفه‌های زیرساخت SAN، اتصالات فواصل طولانی و کابل‌کشی چندین سوییچ را پشتیبانی می‌کنند. مسیریابی فیبرنوری، SAN Fabricهای مستقل یا VSANها را به هم وصل می‌کند تا SAN یکتا و توسعه‌یافته‌ای از منظر فیزیکی ایجاد شود.

 1. دسترس پذیری داده

محیط‌های Resilient SAN، خرابی دستگاه یا فابریک را به حداقل و کارایی را به حداکثر می‌رساند. ترکیبی از سطوح دسترس پذیری در یک SAN می‌تواند در پیاده‌سازی استفاده شود که البته بستگی به سطح امنیت مورد نیاز برای اپلیکیشن‌ها یا داده‌های خاص دارد.

 1. اتصالات

پورت‌های کافی برای اتصال سرورها و سیستم‌های ذخیره سازی و مولفه‌های فابریک باید فراهم شود. برای ایجاد SANای با ظرفیت بالا، باید با استفاده از مسیریابی، چندین فابریک یا VSAN را به هم وصل کنید.

ایبوک: بررسی تکنولوژی SAN استوریج

 1. ظرفیت استوریج

کل ظرفیت ذخیره سازی مورد نیاز خود را محاسبه کنید و تعداد و نوع سیستم‌های ذخیره سازی مورد نیاز را برای نیازهای حال و آینده مشخص کنید.

 1. سیستم‌عامل‌ها و پلت‌فرم‌های مختلف

SAN خود را با سیستم‌عامل‌ها و پلت‌فرم‌های سخت افزاری خاص، کاستومایز کنید. در محیط‌های ناهمگون، ارتباط و عملکرد مولفه‌ها به قابلیت‌ها و محدودیت‌های هر پلت‌فرم بستگی دارد.

 1. ارتقاپذیری و مهاجرت

طرحی را انتخاب کنید که در طول زمان با افزایش نیازهای اتصالات و ذخیره سازی، قابلیت توسعه داشته باشد. روش‌های مهاجرت برای هر توپولوژی، انعطاف لازم برای توسعه SAN را فراهم می‌کند. مسیریابی فیبرنوری امکان توسعه را با کم‌ترین قطعی شبکه خصوصا در جاهایی که نیازهای رشد مشخص نیست، فراهم می‌کند.

 1. بکاپ و ری‌استور

به اندازه کافی، اتصال و پهنای باند برای به حداکثر رساندن کارایی مربوط به بکاپ مبتنی بر SAN فراهم کنید.

 1. Disaster tolerance

نیازهای Data Replication از راه دور را در نظر بگیرید تا در برابر خرابی‌های سایت و ریکاوری داده‌های حیاتی و مهم، حفاظت لازم به عمل آید.

 1. سوییچ و Hop Count

هاپ کانت به تعداد دیوایس‌هایی (دستگاه‌های Intermediate مانند روتر) که بین مبدا و مقصد قرار دارد و داده برای انتقال از مبدا به مقصد باید از آنها عبور کند، گفته می‌شود. تعداد Hopهای بین دستگاه‌هایی که مرتبا در SAN با هم ارتباط دارند را به حداقل برسانید.

 1. Oversubscription

برای بهبود کارایی، امکان به وجود آمدن درخواست‌های خارج از توان یا همان Oversubscription را کاهش دهید و اطمینان حاصل کنید که در طراحی SAN، تعداد کافی از ISLها بین سوییچ‌ها وجود دارد و مواردی که تعداد زیادی دستگاه، یک Single-Switch ISL را به اشتراک می‌گذارند را به حداقل رسانید.

 1. Data locality، کارایی، و حجم‌های کاری اپلیکیشنی

سطح مناسبی از کارایی مبتنی بر حجم‌های کاری اپلیکیشنی فراهم کنید. برای ارجاع زیاد به داده‌ها و زمان پاسخ سریع، از مسیرهایی لوکال و با ظرفیت بالا برای اتصال سرورها و سیستم‌های ذخیره سازی استفاده کنید. سرورها و استوریج‌ها را در SAN بر اساس نیازهای دسترسی به داده پیاده‌سازی کنید.

Data Locality در Hadoop: به جای اینکه کل داده را برای پردازش بیاوریم، پردازش را به جایی که داده قرار دارد نزدیک می‌کنیم که Network Congestion کاهش و توان عملیاتی افزایش می‌یابد.

 1. مدیریت پذیری

برای افزایش کارایی باید بتوانید استوریج‌های Consolidated (استفاده اشتراکی از استوریج) را به صورت متمرکز، مدیریت کنید.

 1. Fabric Zoning

برای کنترل دسترسی SAN در سطح دستگاه یا پورت از Fabric Zoning استفاده کنید.

 1. Selective Storage Presentation

از SSP استفاده کنید تا امنیت دسترسی به داده‌ها تامین شود و چندین سیستم‌عامل در یک SAN بتوانند از سیستم‌های ذخیره سازی استفاده کنند.

 1. امنیت SAN

امنیت داده‌ها در SAN را با ترکیب ویژگی‌های SAN و موارد مدیریتی، تامین کنید.

 1. استفاده از مسیریابی فیبرنوری

برای افزایش تعداد دستگاه‌های قابل دسترس در SAN، از Fibre Channel routing functionality استفاده کنید تا اتصال بین SAN Fabricهای موجود و فابریک‌های مجازی یا VSANها برقرار شود.

 1. SANهای مجازی (سوییچ‌های سری C) و فابریک‌های مجازی (سوییچ‌های سری B)

برای ایجاد SANای که چندین لاجیکال SAN با سرویس‌های فابریک جداگانه دارد، باید فابریک‌های لاجیکال یا VSAN پیاده‌سازی کنید. با استفاده از ویژگی مسیریابی inter-VSAN یا IFR می‌توان اشتراک‌گذاری دستگاه بر روی Virtual Fabrics یا VSAN ها را انجام داد.

 

مشاوره و خرید استوریج های اچ پی در فالنیک
فالنیک با تکیه بر دانش، تخصص و تجربه متخصصین و مشاورین خود، نیازهای مشتریان خصوصی و دولتی خود را بررسی و تحلیل می‌کند و بهترین و مناسب‌ترین استوریج را به شما پیشنهاد می‌دهد.
مشاوره و خرید استوریج

 


نویسنده :

استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.
>
عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

با عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی) اولین نفری باشید که مقالات و محتواهای ناب و تخصصی را دریافت می کنید.

تبریک، شما با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.

.swin-sc-title.style-2 .title span:after