به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - تماس با فالنیک : 8363-021

چگونه NAS استوریج مناسب انتخاب کنیم؟

استوریج NAS مناسب

امروزه دلایلی همچون استفاده آسان از دستگاه‌ها، نیاز به ظرفیت بالای ذخیره سازی و استفاده از حجم زیادی از اطلاعات، اشتراک گذاری اطلاعات در سطح بالا و برقراری امنیت، صاحبان کسب‌و‌کار را ترغیب به استفاده از راهکارهای استوریج و ذخیره سازی به خصوص، تهیه و استفاده از شبکه NAS می‌کند. مشتریان باید بهترین و مناسب‌ترین شبکه NAS با کسب‌و‌کار خود را تهیه کنند. در ادامه به نکاتی می‌پردازیم که صاحبان کسب‌و‌کار را در این انتخاب راهنمایی می‌کند.

در خرید شبکه NAS سوال‌هایی پیش می‌آید که پاسخ به آن‌ها، راهگشای انتخاب بهترین و مناسب‌ترین NAS می‌شود.

چه کارایی و توان خروجی نیاز است؟

اولین ویژگی مورد انتظار از شبکه NAS، کارایی یا توان خروجی آن است. این تکنولوژی بر اساس کارایی به سه دسته اصلی تقسیم می‌شود:

 • خانگی
 • رده میانی
 • سازمانی

با توجه به این که انتخاب NAS مناسب در انتخاب سایر مشخصات مانند پردازنده، حافظه، رم، سرعت، درگاه و فناوری‌های لازم نقش مهمی دارد، پس باید تعیین کنید که شبکه NAS مورد نظر، باید چه سرعتی در خواندن و نوشتن داشته باشد.

سریع‌ترین استوریج‌ها از رابط انتقال اطلاعات SATA 3 استفاده می‌کنند که می‌تواند اطلاعات را با سرعت کمتر از  ۷۰۰ مگابایت در ثانیه، انتقال دهد. رابط دیگری به نام M.2 وجود دارد که سریع‌تر از SATA 3 است و فقط روی داریو‌های SSD کار می‌کند. رابط M.2 امکان اتصال استوریج‌ها به کامپیوتر‌های رو‌میزی با اسلات‌های PCIe را فراهم می‌کند. توسعه رابط M.2  و SATA 3 با یک NAS رده متوسط بازار با سرعت‌های ۳۰۰ تا ۷۰۰ مگابایت بر ثانیه امکان‌پذیر است.

 در محیط‌های سازمانی، استوریج‌هایی با پردازنده‌های ۴ هسته‌ای و چندین گیگابایت رم و حافظه فلش استفاده می‌شود. از طرفی هرچه از سرعت NAS کاسته شود، قدرت سخت‌افزار نیز کاهش می‌یابد.

در محیط خانگی، از دستگا‌ه‌های NAS تک‌ هسته‌ای و از یک گیگابایت حافظه رم استفاده می‌شود.

چه ظرفیتی نیاز است؟

پس از تعیین توان خروجی NAS، باید بررسی کنیم که ظرفیت استوریج مورد نظر چقدر است؟!

دو نوع مهم NAS، یک کشویی و دو کشویی است. در دستگاه‌‎های NAS خانگی، NASهای یک کشویی و دو کشویی دارای ظرفیت چند ترابایتی هستند. در رده میانی، با توجه به هارددرایو‌ یا (SSD) میزان ظرفیت NAS مصرفی متفاوت است. مثلا برای یک NAS دو کشویی، می‌توان، دو داریو SSD با ظرفیت ۲ ترابایت خرید که ظرفیت کل دستگاه ۴ ترابایت شود.

 

چه تعداد هارد درایو نیاز است؟

همیشه تعداد کشو‌ها یا درایو‌ها برای تعیین ظرفیت و حجم اطلاعات ذخیره‌سازی روی NAS قابل استفاده نیست و به منظور حفاظت از اطلاعات باید از تکنولوژی‌های Data Protection نظیر RAID استفاده کرد. کسب‌و‌کار‌هایی که اطلاعات حساسی دارند و باید همیشه به صورت آنلاین اطلاعات خود را بکاپ گیری کنند، به استوریج‌هایی با درایو‌ها و کشو‌های بیشتر نیاز دارند.

کسب‌وکار‌های متوسط مانند افرادی که کار StreamView، ویرایش و تدوین ویدئو انجام می‌دهند یا سرویس‌هایی روی سرور‌های کاربران دارند، به دستگاه‌هایی با ۴ کشو نیاز دارند. مصارف خانگی هم به NAS‌هایی با یک یا حداکثر دو کشو، احتیاج دارند. برای استفاده از تکنولوژی RAID 1، حداقل ۲ درایو نیاز است و RAID 5 نیز به ۴ درایو احتیاج دارد. هر چه تعداد دیسک‌ها بیشتر باشد، امکان آینه کردنشان برای بکاپ گیری یا تقسیم‌بندی درایوها میان سرویس‌ها و کاربران شبکه راحت‌تر می‌شود.

استوریج NAS مناسب

 

جالب است بدانید، کسب‌و‌کار‌های بزرگ به سراغ NAS‌هایی با ۶، ۸ و ۱۰ درایو می‌روند، زیرا بخاطر RAID و مجازی سازی به دیسک و درایو‌های بیشتری احتیاج دارند.

چه درگاه‌هایی نیاز است؟

معیار دیگر برای انتخاب NAS، تعداد درگاه‌‎های آن است.

 • معمولا دستگاه‌های خانگی یک درگاه RJ45 یک گیگابایتی و چند درگاه USB دارند.
 • با درگاه‌های ۱۰ گیگابایتی SFP+ امکان اتصال کامپیوتر‌ها و شبکه‌های سریع‌تر به NAS فراهم می‌شود. اگر NAS‌ای با درگاه ۱ گیگابایتی تهیه کرده و در شبکه ۱۰ گیگابایتی، به آن نیاز پیدا کنید، باید هزینه چند برابری پرداخت کنید تا دسترسی به اتصال‌های ۱۰ گیگابایتی امکان‌پذیر شود.
 • سازمان‌ها به چند درگاه RJ45، چند درگاه SFP+ ده گیگابایتی، چند درگاه USB 2.0 و USB 3.0 به همراه درگاه‌های eSATA نیاز دارند.
 • برخی کسب‌و‌کار‌ها برای اتصال NAS به دستگاه‌های MAC، به درگاه‌های USB-C و یا Thunderbolt احتیاج دارند.

چه فناوری‌هایی همچون RAID لازم است؟

اغلب دستگاه‌های NAS را تنها به خاطر فضای استوریج آن‌ها استفاده نمی‌کنیم. نیاز‌های مختلف، از سیستم عامل گرفته تا قابلیت‌های بکاپ گیری و اپلیکیشن‌های موبایل باید مورد توجه قرار گیرد. برخی استوریج‌ها یا نرم‌افزارهای امنیتی، برای محافظت اطلاعات استفاده می‌شود. بنابراین باید به چند سوال پاسخ داد:

آیا از تکنولوژی RAID مورد نظر شما پشتیبانی می‌کند؟ آیا با نرم‌افزار و پلت‌فرم مجازی سازی مورد استفاده، سازگاری دارند؟ آیا از راه دور امکان دسترسی به اطلاعات ذخیره شده روی NAS امکان ‌پذیر است؟ آیا از کلید کپی یا بکاپ گیری سریع پشتیبانی می‌کند؟ دسترسی امنیتی و سیستم‌های محافظتی این سیستم چگونه است؟

هر مدل NAS یک سری از ویژگی‌ها و تکنولوژی RAID، مجازی‌سازی پشتیبان‌گیر، سیستم عامل، سیستم فایل و سرویس‌های ابری بهره می‌برد و لزوما دو مدل NAS ویژگی‌ها و تکنولوژی یکسانی ندارند.

استوریج NAS مناسب

چه ویژگی‌های منحصر به فردی نیاز است؟

برخی از کسب‌کار‌ها، به دستگاهی نیاز دارند که قابلیت شبکه‌های وایرلیس را داشته باشند، یا بتواند کارت PCIe برای وای‌فای روی آن نصب کنند. برخی از کسب‌کار‌ها تمایل دارند، کارت گرافیک یا درایو‌های SSD سریع‌تری به NAS اضافه کنند. معمولا روی دستگاه‌های NAS خانگی و رده متوسط، امکان دسترسی به چنین قابلیتی وجود ندارد، ولی در استوریج‌های سازمانی باید به دنبال مدل‌های با شکاف PCIe 3.0 بیشتر برای چنین قابلیت‌هایی بود.

ارتقا‌پذیری NAS برای هماهنگی و سازگاری با کسب‌و‌کار‌ها، با اضافه کردن برخی تکنولوژی‌ها امکان پذیر می‌شود.

 • پشتیبانی از کارت‌های گرافیک AMD Radeon
 • سازگاری با سرویس کلود Microsoft Azure یا ویندوز سرور ۲۰۱۶، اگر کسب‌کاری نیاز به افزایش Cache شبکه NAS برای بهبود کارایی و توان خروجی دارد، باید بررسی شود که آیا امکان اضافه کردن درایو SSD و رابط ۲ به عنوان Cache و RAID 50/60 وجود دارد یا خیر. چون این قابلیت برای همه دستگاه‌های NAS وجود ندارد و مشتریان باید به طور اختصاصی و موردی دنبال مدل‌هایی با پشتیبانی ویژگی‌های ذکر شده یا تکنولوژی‌های دیگر باشند.

مشاوره و خرید استوریج های اچ پی در فالنیک
فالنیک با تکیه بر دانش، تخصص و تجربه متخصصین و مشاورین خود، نیازهای مشتریان خصوصی و دولتی خود را بررسی و تحلیل می‌کند و بهترین و مناسب‌ترین استوریج را به شما پیشنهاد می‌دهد.
مشاوره و خرید استوریج

 

 


نویسنده :

 • Avatar رویا شریفی نیا گفت:

  خیلی مطالعه درباره راهکارهای ذخیره سازی تو سرور های مختلف برام جالبه
  ولی سرچ من نتیجه بدرد بخوری برام نداشته شما میتونید من رو راهنمایی کنید
  ممنون

 • استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.
  >
  عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

  عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

  با عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی) اولین نفری باشید که مقالات و محتواهای ناب و تخصصی را دریافت می کنید.

  تبریک، شما با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.

  .swin-sc-title.style-2 .title span:after