به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ - تماس با فالنیک : 8363-021

ویژگی های Windows Server 2016

ویژگی‌های Windows Server 2016

ویژگی‌های معرفی شده Windows Server 2016 در پیش نمایش فنی ۳ (TP3)

کمپانی مایکروسافت در تلاش است تا پیش نمایش‌های فنی (Technical Preview) مختلفی از Windows Server 2016 را به همراه شاهکارهای جدید موجود در آن، منتشر کند. در نسخه (Technical Pereview (TP3 منتشر شده، تعدادی از ویژگیهای جدید را معرفی کرد، مانند Docker Integration and Windows server Containers، به همراه شاهکارها و ویژگی‌های بهبود یافته‌ای که در پیش نمایش های قبلی معرفی شده‌اند. همچنین این پیش نمایش شامل توانایی‌های جدید امنیتی مانند Shielded VM نیز می باشد، که از محتویات ماشین‌های مجازی در یک محیط چند کاربره محافظت می کنند. در اینجا پرطرفدارترین ویژگی ها و شاهکارهای Windows Server 2016 را معرفی می کنیم، با ما همراه باشید:

TP3 ویژگی هایی مانند Nano Server، چندین Hyper-V، شبکه سازی و حافظه های ذخیره سازی را نیز منتشر کرده. یک نقش جدید از Windows Server به نام Host Guardian Service را معرفی کرده است، که Hyper-V های امن را میزبانی می کند و دارای ویژگی Windows Server Antimalware است که در پیش نمایش های قبلی وجود نداشت. در آینده پیش نمایش های فنی، ویژگی های جدید بیشتری را از جمله Hyper-V Container، به بازار ارائه می دهند.

اما زمانی که این ویژگی ها در حال وارد شدن به بازار هستند و تصاویر کاملی از Windows Server در حال شکل گرفتن هست؛ وقت آن است که کمی بیشتر به علایق خودمان نگاه کنیم. ما این نسخه ها را مانند بیشترِ پیش نمایش های فنی آپدیت خواهیم کرد و در نهایت نسخه های بتای آنها وارد بازار می شوند. در عین حال، در این جا پرطرفدارترین ویژگی ها و شاهکارهای Windows Server 2016 را معرفی می کنیم.

Containers

TP3 اولین نگاه به Windows Server Container است و شامل تمام چیزهایی که شما برای راه ‌اندازی این فناوری جدید بر روی ویندوز خود نیاز دارید، می باشد. نصب آن تنها نیازمند دو دستور زیر در یک پنجره PowerShell است:

Wget –uri https://aka.ms/setupcontainers -outfile
c:\containersetup.ps1 .\containersetup.ps1

توجه به این نکته مهم است که مایکروسافت دو مدل از این container را پشتیبانی می‌کند: یعنی دو مدل Windows Server Container و Hyper-V Container. مدل Windows Server Container از مفاهیم استاندارد Docker استفاده می‌کند، که هر container را به عنوان یک برنامه بر روی سیستم عامل میزبان اجرا می کند. مدل Hyper-V Container ماشین های مجازی کاملاً ایزوله ای هستند که کپی های بخصوصی را از هسته ویندوز می گیرند، اما این کار با عمل بسیار سبک تری نسبت به VM های سنتی انجام می شود. مدل های Hyper-V Container امکان مجازی سازی آشیانی (Virtualizatio Nested) را درون Hyper-V برای شما فراهم می کنند. صفحات دستوری cmd مربوط به PowerShell یک راه مشابه با دستورات Docker را برای شما فراهم می کنند تا بتوانید containerهای خود را مدیریت کنید.

سرورهای نانو (Nano Servers)

فرآیند تجزیه و تحلیل داده های موجود به صورت کد را با در نظر داشتن سادگی آن، فاکتورگیری مجدد (Refactoring) گویند. نانو، نتیجه نهایی از فاکتورگیری مجدد کمپانی مایکروسافت بر روی قطعات اصلی Windows Server است و این کار را برای رسیدن به حالت کارآمدی و پویا، انجام داده است. این کار، حداقل کار ممکن است، که در واقع با وجود کنسول جدید Emergency Managment، تغییر مفیدی را در رابط کاربری ایجاد نکرده است. یک نانو با استفاده از Windows PowerShell یا ابزارهای دیگر، از راه دور کنترل می شود تا بتوانیم به این وسیله نقش ها و وظایف جدید را به آن اضافه کنیم.

یک نمونه نانو،کمتر از ۵۱۲ مگابایت از فضای دیسک و کمتر از ۲۵۶ مگابایت از حافظه RAM را مصرف می کند، البته این موارد به تنظیمات پیکربندی شما نیز بستگی دارند. این قضیه تفاوت زیادی را بین تمامی ماشین های مجازی که بر پایه نانو ساخته شده اند، ایجاد می کند و شبیه به یک میزبان اصلی که بر روی یک سطح محکم و ثابت نصب شده باشد عمل کرده و مانند این است که یک سیستم عامل میهمان به عنوان یک ماشین مجازی عمل کند.

ویژگی‌های Windows Server 2016

یکی از ویژگی جدید TP3 را می توان Emergency Management Console نامبرد که به شما اجازه می دهد تا مشکلات و مسائل مربوط به شبکه را به صورت مستقیم از طریق Nano Server Console برطرف کنید. نمونه های Nano Azure VM ممکن است به همراه یک PowerShell که توسط مایکروسافت تغذیه می شود، ساخته شوند و هم اکنون با استفاده از CoreCLR، برنامه های ASP.NET v5 را پشتیبانی می کنند.

 

خدمات تعمیرات سرور، مشاوره و اجرای شبکه در فالنیک
فالنیک با دارا بودن بزرگ‌ترین لابراتوار تعمیر سرور و تجهیزات شبکه و کارشناسان متخصص، آماده خدمت‌رسانی برای تعمیر انواع سرورهای ایستاده و رک مونت است. تمامی ابزار موردنیاز برای تعمیر و تست تجهیزات شبکه در مرکز سرور فالنیک در اختیار مهندسین فالنیک قرار دارد.
درخواست تعمیر سرور

 

Storage Replica

مایکروسافت در دنیای Hyper-V، همانند سازی را پشتیبانی کرده است، اما این همانند سازی ها را محدود به همانند سازی های ناهمگام از هارد دیسک های مجازی کرده است.

این ویژگی ها در Windows Server 2016 تغییر کرده اند، به گونه ای که شما اکنون می توانید تمامی درایوها را همانند سازی کنید. به علاوه این که می توانید بین حالت های همگام و ناهمگام برای همانند سازی کردن، انتخاب انجام دهید. این شاهکار، Storage Replica نام دارد؛ در این ویژگی، همانندسازی های سرور به سرور و همچنین خوشه به خوشه، پشتیبانی شده اند.

Storage Spaces Direct

هر دو سیستم عامل Windows 8 و Windows Server 2012 دارای Storage Spaces بودند، این ویژگی وظیفه RAID را در نرم افزارها انجام می دهد. Windows Server 2015 R2 توانایی دسترسی به خوشه های حافظه ذخیره سازی بر اساس همان فناوری Storage Spaces و Microsoft Clustering را به کاربران داده است.

Windows Server 2016 Technical Preview 3 ویژگی Storage Spaces را یک قدم جلوتر می برد و این توانایی را به آن می بخشد که بتوانیم به صورت مستقیم دیسک های موردنظر خودمان را از طریق شیارهای مخصوص، به سیستم متصل کرده و از فضای ذخیره سازی بیشتری استفاده کنیم. این درگاه های انعطاف پذیر از شبکه و پروتوکل SMB3 استفاده می کنند. این شاهکار جدید، Storge Spaces Direct نامیده می شود، همچنین دارای قابلیت نصب سخت افزارهای جدیدی مانند کارت های NVMe SSD می باشد، در حالی که هنوز هم از کابل های SATA و سخت افزارهایی که از این نوع کابل دارند، پشتیبانی می کند.

از کوچکترین این درگاه ها می توان برای خوشه بندی؛ ساختن یک خوشه با استفاده از Storge Spaces Direct بهره برد.

ReFS به عنوان یک فایل سیستمی اولیه

(Resilient File System (ReFS به معنای فایل سیستمی انعطاف پذیر، یکی دیگر از ویژگی هایی بود که به همراه Windows 8 و Windows Server 2012 معرفی شد و به گونه ای طراحی شده است که دیرتر از نسل های قبلی خود از بین برود و مقاوم تر است، این ReFS نسبت به فرمت NTFS مزیت های بسیاری را به همراه می آورد.

مایکروسافت ReFS را در Windows Server TP2 بسیار مفید و مهم قرار داده است، به این دلیل که استفاده از آن را برای کار با Hyper-V به بقیه ویژگی ها ترجیح داده است. این ویژگی بر عملکرد Hyper-V تاثیر بسیار زیادی دارد. برای شروع، می توانید یک ماشین مجازی جدید را به همراه یک VHDX با اندازه ثابت، که برای سرعت بخشیدن به کارهای شما ساخته شده است، مشاهده کنید.

توانایی هایی که این ویژگی برای انجام کارهای شما دارد شبیه به کاری است که (ODX (Offload Data Transfer در کارهایی که فضای ذخیره سازی بالایی را می طلبند، انجام می دهد. نکته ای که باید شما مدنظر داشته باشید؛ این است که ReFS فضایی را که این عملگرها اشغال می کنند، جمع آوری می کند، به این معنی که ممکن است از فایل های قبلی شما برخی فایل ها در سیستم شما باقی مانده باشند، و ReFS این فایل های اضافی را جمع آوری می کند.

ویژگی‌های Windows Server 2016

آپدیت های مربوط به Hyper-V

استفاده از یک سیتم عامل جدید باعث می شود که با چالش های جدیدی نیز رو به رو شویم. در نسخه های قبلی Windows Server، نمی توانستید بدون باز کردن یک خوشه، آن را ارتقاء دهید. این باعث می شود که در امر تولید سیستم ها، که معمولاً به صورت پیوسته اجرا می شوند، مسائلی به وجود آید.

فناوری Hyper-V، حافظه و NIC ها را در خود قرار داده است

نسخه های قدیمی Hyper-V به شما اجازه اضافه کردن رابط شبکه ای یا حافظه بیشتر را جهت اجرای ماشین مجازی، نمی داد. چون از کار افتادن همیشه بد است، اما تغییرات گاهی اوقات خوب است، اکنون مایکروسافت به شما اجازه می دهد بدون نیاز به استفاده از ماشین مجازی آفلاین، تغییرات مورد نیاز خود را در پیکربندی این ماشین انجام دهید.

دوتا از اصلی ترین این تغییرات، شبکه کردن و حافظه مموری می باشد. توجه کنید که در قسمت Add Hradware، گزینه Network Adapter دیگر وجود ندارد. این به ادمین ها اجازه می دهد تا هم زمان با اجرای VM یک network adapter را اضافه کنند.

به طور مشابه، مقادیر مربوط به VM را هم با اضافه کردن مقداری حافظه می توان قوی تر ساخت. نسخه های قدیمی تر Hyper-V از dynamic memory allocation پشتیبانی می کردند (یعنی؛ VM تنها مقداری از حافظه ای که نیاز دارد را مصرف می کند) اما به یک VM اجازه داده نشده بود که در حال اجرا بتواند خود را تعدیل کند.

ویژگی‌های Windows Server 2016

پیشرفت های شبکه

همگرایی، شعاری است که در این شاهکار جدید داده شده است و برای کمک کردن به شرکت ها و ارائه دندگان خدمات میزبانی به وجود آمده است تا بتوانند به این وسیله چندین کاربر را یکی کرده و تعداد رابط های شبکه را کاهش دهند. این کار می تواند تعداد پورت های شبکه مورد نیاز را کاهش دهد و در برخی موارد این کاهش به نصف هم می رسد. توانایی جدید دیگری وجود دارد که Packet Direct نامیده می شود، و بر روی افزایش کارایی شبکه تمرکز دارد تا بتواند از انتقال بسته های کوچک گرفته تا انتقال داده های و اطلاعات بزرگ و حجیم را شامل شود.

TP3 شامل یک نقش جدید برای سرور به نام Network Controller است که دارای یک نقطه مرکزی برای نظارت کردن و مدیریت زیرساخت شبکه و خدمات موجود است. پیشرفت های دیگری که صورت گرفته است شامل توانایی های شبکه ای هستند که عبارتند از یک تعدیل کننده بار L4، مسیرهای عبور بزرگ شده برای اتصال به Azure یا سایت های از راه دور و یک شبکه فابریک که هردوی RDMA و tenant terffic را پشتیبانی می کند.

آپدیت های Storage QoS

کیفیت سرویس دهی ذخیره سازی شبکه (Storage QoS) در Hyper-V معرفی شد و در Windows Server 2012 R2 به کار گرفته شد، و به این طریق به افراد اجازه می داد تا محدودیت هایی را در اتصال پورت های ورودی / خروجی تعیین کنند. انتشار اولیه این ویژگی در Hyper-V محدود به قرار دادن محدودیت هایی برای میزبان ها می شد.

می توان دید که نسخه اخیر Storage QoS در محیط های کوچک به خوبی کار می کند، ولی زمانی که چندین میزبان با چندین ورودی / خروجی دارید، با کمی مشکل مواجه خواهید شد. Windows Server 2016 به شما اجازه می دهد تا قوانین و مقررات مربوط به Storage QoS را برای گروه های ماشین های مجازی، مدیریت کرده و این قوانین را به بقیه تحمیل کنید.

این کار در مواردی می تواند کاربرد داشته باشد که ماشین های مجازی، سرویسی را به وجود آورده اند و باید آن ها را مدیریت کرد. برای پشتیبانی از این موارد، ویژگی های PowerShell cmdlets هم درون آنها قرار داده شده است.

آپدیت های PowerShell

PowerShell با وررود هر سیستم عامل جدید به بازار، آپدیت های جدیدی را دریافت می کند. Windows Server 2016 تعداد قابل توجهی از PowerShell cmdlets های جدیدی را در خود می بیند که بر روی کارهای خاصی متمرکز هستند. حتی شما می توانید از دستورات PowerShell برای بررسی کردن هرکدام از سیستم عامل های جدید، برای دیدن تفاوت‌های آن با نسخه های قبلی، استفاده کنید. دستور Get-Command در PowerShell cmdlets لیستی از دستورات مربوط به ارسال یک فایل برای پردازش های بیشتر، را به شما می دهد.

Cmdlet های جدید شامل ۲۱ عدد دستور DNS، ۱۱ دستور Windows definder، ۳۶ دستور برای Hyper-V، ۱۷ دستور برای مدیریت کردن IIS، و ۱۴۱ دستور مربوط به Network Controller می باشد. شاهکار دیگری که در این نسخه از PowerShell می توان نام برد عبارتست از Desired State Configuration (DSC یا همان حالت مناسب برای پیکربندی است. مایکروسافت بسیار بر روی DSC کار کرده است تا علاوه بر این که آن را ابزاری برای پیکربندی ابتدایی و نگه داری Windows Server قرار دهد، بلکه برای Linux Servers نیز کاربرد داسته باشد.

زمانی که به داخل بسته جدید سرویس مدیریتی به نام OneGet می روید، میلیون ها حالت مختلف برای PowerShell را مشاهده خواهید کرد. با افزایش تعداد کارهای در حال اجرا، ضروری است که بتوانیم فشار را از روی سیستم کاهش دهیم و از این طریق، امنیت را به سیستم ارائه دهیم و این سیستم را خودکار کرده و شکل اتوماسیون به آن بدهیم. همچنین منطقی به نظر می رسد که شبکه های پیشرفته تر و ذخیره سازهای حرفه ای تری را برای کاربران فراهم کند.

در Windows Server 2016، مایکروسافت می خواهد همه این ویژگی ها را در این محصول خود قرار دهد.

 

منبع: دنیای شبکه


نویسنده :

 • Avatar ندا دباغ گفت:

  برای اطمینان از امنیت ویندوز سرور چه مواردی را باید بررسی کنیم روی سرور؟؟

 • Avatar حامد بهبودیان گفت:

  در ویندوز سرور ۲۰۱۶ ویژگی Storage Replica وجود دارد؟

  • امیر حسین لاسانی امیر حسین لاسانی گفت:

   این ویژگی ها در Windows Server 2016 تغییر کرده اند، به گونه ای که شما اکنون می توانید تمامی درایوها را همانند سازی کنید. به علاوه این که می توانید بین حالت های همگام و ناهمگام برای همانند سازی کردن، انتخاب انجام دهید. این شاهکار، Storage Replica نام دارد؛ در این ویژگی، همانندسازی های سرور به سرور و همچنین خوشه به خوشه، پشتیبانی شده اند.

 • استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.
  >
  عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

  عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

  با عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی) اولین نفری باشید که مقالات و محتواهای ناب و تخصصی را دریافت می کنید.

  تبریک، شما با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.

  .swin-sc-title.style-2 .title span:after