به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - تماس با فالنیک : 8363-021

انواع Data Loss و راهکارهای مقابله با آن چیست؟؛ پادکست

انواع Data Loss

تا به حال اتفاق افتاده است که اطلاعات و فایل‌هایتان را گم یا اشتباهی پاک کنید! اگر تصور شما این است که هرگز اطلاعاتی که روی تلفن، کامپیوتر، تبلت، هارد درایو یا حتی NAS و DAS و SAN شماست، مشکلی پیدا نخواهند کرد و همیشه در دسترس و امن هستند، با ما همراه باشید تا راهکاری برای رسیدن به این ایده‌آل، پیدا کنیم!

و اما چطور مطمئن باشیم که اطلاعات ما روی این دیوایس‌ها امن هستند؟ چگونه از فایل‌های مهم خود بکاپ تهیه کنیم؟ در این مقاله قصد داریم برخی از راهکارهای بکاپ گیری را بررسی کنیم تا از خرابی و یا فقدان داده (Data Loss) جلوگیری کنیم. به شما توصیه می‌کنم قبل از اینکه خیلی دیر شود، اقدام به تهیه بکاپ از اطلاعات خود کنید. تصور کنید که لپ تاپ شما دیگر روشن نمی‌شود و یا موبایلتان را همراه با لباستان شسته‌اید! ممکن است سرور شما را بدافزار فراگیرد و یا تبلت خود را گم کنید!

 

podcast
پادکست با موضوع بررسی Data Loss و راهکارهای جلوگیری از آن (DLP)

موضوع این پادکست، بررسی Data Loss و راهکارهای جلوگیری از آن (DLP) است که از مباحث امنیت و حفاظت از اطلاعات است.

آیا تا به حال اتفاق افتاده است که اطلاعات و فایل‌هایتان را گم یا اشتباهی پاک کنید!  تصور کنید که لپ تاپ شما دیگر روشن نمی‌شود و یا موبایلتان را همراه با لباستان شسته‌اید! ممکن است سرور شما را بدافزار فراگیرد و یا تبلت خود را گم کنید!

در پرونده این پادکست به موارد زیر پرداخته می‌شود:

 • تعریف Data Loss
 • معرفی انواع Data Loss
 • راهکارهای جلوگیری از وقوع Data Loss یا Data Loss Prevention
 • قانون ۳-۲-۱ (Rule 3-2-1) چیست؟

 

در این پادکست به همراه بخش تخصصی، اخبار تکنولوژی و مناسبت‌های ماه را هم می‌توانید پیگیری کنید؛ این نسخه پادکست ۲۷ مگابایت حجم و  ۳۰ دقیقه زمان دارد. زمان‌بندی این پادکست در جدول زیر آمده است:

 

محدوده زمانی موضوع بحث پادکست
دقیقه ۰۲:۵۸ تا ۰۷:۴۵ خبرهای ۳۰ روز گذشته دنیای تکنولوژی
دقیقه ۰۸:۳۸ تا ۲۰:۱۰ بررسی Data Loss و راهکارهای جلوگیری از آن
دقیقه ۲۰:۵۷ تا ۲۶:۱۰ منتخبی از مناسبت‌های ۳۰ روز آینده

 

محتوای مکمل مبحث “Data Loss و راهکارهای جلوگیری از آن (DLP)“، محتوای “قانون ۳-۲-۱ در بکاپ و امنیت اطلاعات چیست؟” است که در این پادکست به آن هم پرداخته شده است.

 

 

دانلود

End Podcast

فقدان داده یا Data Loss چیست؟

فقدان داده یا Data Loss، به هر رویداد یا فرآیندی گفته می‌شود که نتیجه آن خرابی، پاک شدن، غیرقابل خوانش شدن اطلاعات توسط کاربر نرم‌افزار یا اپلیکیشن است.

پس Data Loss در سیستم‌های اطلاعاتی و داده، به اطلاعاتی اطلاق می‌شود که به دلیل خرابی یا ایراد در پردازش، انتقال و یا ذخیره‌ سازی، از بین می‌روند. فقدان داده هم می‌تواند برای داده‌هایی که در حالت Rest هستند اتفاق بیفتد و هم داده‌ای که در شبکه در حال انتقال است. Data Loss به عنوان Data Leakage هم شناخته می‌شود.

Data Loss می‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشد:

 • Data corruption
 • اگر کاربر و یا هکر، از قصد و یا تصادفی داده را پاک کند و یا Overwrite کند.
 • دزدیده شدن داده در شبکه به علت نفوذ به شبکه و یا هک شبکه
 • خرابی یا دزدیده شدن فیزیکی ابزار ذخیره‌سازی
 • آلوده به ویروس شدن و پاک شدن یک یا چند فایل

همان طور که دیدید، یکی از دلایل مهم در بروز Data Loss، هک شدن داده‌هاست یعنی به علت Data Breach و رخنه به داده، اطلاعات خود را از دست می‌دهید. پس تامین امنیت داده از مهمترین مواردی است که در پیشگیری از فقدان داده (Data Loss Prevention یا DLP) باید توجه شود.

برای اینکه از ایجاد این داده‌های از دست رفته جلوگیری کنیم (DLP) و یا بتوانیم آنها را بازیابی و قابل استفاده کنیم می‌توانیم از راهکارهای بکاپگیری، مکانیزم‌های امنیتی در ذخیره‌سازی داده، کنترل‌های قوی در دسترسی به داده و یا Disaster Recovery استفاده کنیم.

 

 

انواع Data Loss

معمولا چگونه اطلاعاتمان را از دست می‌دهیم؟

معمولا با ۴ اتفاق، اطلاعات و فایل‌های خود را از دست می‌دهیم:

 1. حوادث و بلایای طبیعی: این حقیقت که ما همیشه در برابر حوادث و بلایای طبیعی، آسیب‌پذیر هستیم، اجتتناب‌ناپذیر است؛ حوادثی چون آتش سوزی، سیل، زلزله و … که اصولا باعث فقدان داده و خرابی داده می‌شوند.
 2. خرابی سخت افزار: خراب شدن سخت افزار، تجربه‌ای است که ممکن است با آن رو به رو شده باشید مثلا هارد درایوتان یک دفعه خراب شود. به همین دلیل است که ما اصرار داریم از اطلاعات اصلی خود بکاپ تهیه کنید.
 3. سرقت: احتمال اینکه دستگاه‌های شما دزدیده شود وجود دارد که در این صورت باید از اطلاعات خود خداحافظی کنید!
 4. خطای انسانی: انسان جایز‌الخطاست اما گاهی اوقات این اشتباه می‌تواند به قیمت از دست دادن اطلاعات و فایل‌هایمان تمام شود. مثلا اتفاقی آنها را پاک کنیم یا نتوانیم آنها را پیدا کنیم.

حال سوال اینجاست که چگونه از اطلاعاتمان در برابر این اتفاقات، حفاظت کنیم.

 

خدمات بازیابی اطلاعات در فالنیک
نرم‌افزارهای بازیابی اطلاعات، یا توانایی بازیابی داده‌های شما را ندارند یا نمی توانند تمامی اطلاعات را بازیابی کنند. استفاده از آنها کار بازیابی و احتمال بازگرداندن اطلاعات را کاهش می‌دهند. مرکز تخصصی بازیابی اطلاعات فالنیک اطلاعات هاردهایی را بازیابی می‌کند که سیستم شناسایی‌شان نمی‌کند.
درخواست بازیابی اطلاعات

 

راهکارهای تامین امنیت و حفاظت از اطلاعات

۱- RAID

استفاده از راهکار RAID باعث می‌شود بتوانید حفاظت از اطلاعات خود را بهتر انجام دهید. بر اساس نیازتان می‌توانید از انواع پیکربندی‌های RAID استفاده کنید: RAID 0, 1, 5, 6, 10, …. با انتخاب مناسب‌ترین پیکربندی RAID می‌توانید ریسک Data Loss که در نتیجه خرابی غیرمنتظره هارد دیسک اتفاق می‌افتد را کاهش دهید.

با انجام تنظیمات Spare Drive، وقتی یه هارد در هر یک از RAID Volume ها خراب شود، هارد Spare به صورت خودکار، جایگزین هارد خراب می‌شود تا از فقدان داده جوگیری شود.

۲- تهیه بکاپ

راهکارهای بکاپ گیری به شرح زیرند:

بکاپ مستقیم: با استفاده از USB و درایو اکسترنال

بکاپ ریموت و از راه دور: با ابزار مبتنی بر وب

کلود بکاپ یا Cloud Backup: سرویس‌های ابری زیادی هستند که سرویس بکاپ گیری را ارایه می‌دهند که در ادامه چند سرویس ابری عمومی یا Public Cloud را معرفی می‌کنیم:

 • Microsoft Azure
 • Amazon Glacier
 • Amazon S3
 • ElephantDrive
 • Symform
 • Google Cloud Storage
 • OpenStack Swift
 • WebDAV
انواع Data Loss

اما بکاپ گیری روی سرویس های پابلیک کلود، با ریسک‌هایی همراه است:

اولین مساله، Privacy است. به طور کلی ما نمی‌توانیم اتفاقاتی که در پابلیک کلود می‌افتد را کنترل کنیم مثلا اگر سرویس ابر عمومی تصمیم بگیرد که شرایط استفاده را عوض کند، کاری از دست ما بر نمی‌آید یه عنوان مثال چگونگی استفاده از فایل‌ها، عکس‌ها و ویدئوها را تغییر دهد.

دوم این که امکان پاک شدن عکس‌ها و ویدئوها و بکاپ های ما وجود دارد مثلا گوگل اعلام کرده که بکاپ های اندرویدی دیوایس‌هایی که دو ماه غیرفعال باشند، به طور خودکار پاک می‌شوند. می‌بینید که داشتن بکاپ روی کلود چندان قابل اعتماد نیست.

اساسا پاسخی برای این سوال که چه روش بکاپ گیری می‌تواند ۱۰۰ درصد، امنیت اطلاعات ما را حفظ کند وجود ندارد اما توصیه ما این است که قانون ۳-۲-۱ را فراموش نکنید تا در صورت وقوع شرایط غیرمنتظره، اطلاعات شما در امان باشند.

۳- تهیه Snapshot

در صورت تهیه Snapshot، می‌توانید در هر لحظه، وضعیت سیستم خود را ثبت کنید تا اگرشرایط ناخواسته‌ای پیش آمد، بتوانید سیستم را با این Snapshot ها به وضعیت قبلی برگردانید. منظور از وضعیت قبلی زمانی است که این Snapshot ثبت شده است.

با استفاده از ابزارهای مبتنی بر وب برای تهیه Snapshot، به آسانی از اطلاعات مهم خود بکاپ بگیرید و اطلاعاتی که از دست داده‌اید را با برگرداندن وضعیت سیستم به حالت قبل از وقوع فقدان داده، بازیابی کنید.

انواع Data Loss

۴- رمزگذاری

دو روش برای رمزگذاری پیشنهاد می‌شود:

IP Blocking: لیست کسانی که مجازند به اطلاعات مورد نظر دسترسی داشته باشند را تهیه کنید و در کنار آن لیست سیاه کاربران را هم تهیه کنید. کاربران لیست سیاه با IP هایشان نمی‌توانند به اطلاعات شما دست یابند.

رمزگذاری هارد درایو: اگر با استفاد از ابزار رمزگذاری، هارد خود را رمزگذاری کنید، حتی اگر دزدیده شود هم قابل دسترسی یا رخنه نیست.

تا به اینجا با انواع Data Loss که ممکن است با آنها رو به رو شویم و راهکارهای مقابله با Data Loss آشنا شدیم. اما شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که کدام راهکار را برای تامین امنیت و حفاظت از داده خود باید انتخاب کنید؟

جدول زیر راهنمای خوبی برای شماست تا انتخاب راهکار بکاپ گیری مناسب خود را انتخاب کنید.

انواع Data Loss

 

مشاوره و خرید استوریج های اچ پی در فالنیک
فالنیک با تکیه بر دانش، تخصص و تجربه متخصصین و مشاورین خود، نیازهای مشتریان خصوصی و دولتی خود را بررسی و تحلیل می‌کند و بهترین و مناسب‌ترین استوریج را به شما پیشنهاد می‌دهد.
مشاوره و خرید استوریج

منبع: QNAP

 


نویسنده :

استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.
>
عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

با عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی) اولین نفری باشید که مقالات و محتواهای ناب و تخصصی را دریافت می کنید.

تبریک، شما با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.

.swin-sc-title.style-2 .title span:after