به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ - تماس با فالنیک : 8363-021

سطوح دسترسی به داده در SAN

سطوح دسترسی به داده در SAN

دسترس پذیری داده در SAN به قابلیت اطمینان فابریک SAN، سرورها و سیستم‌های ذخیره سازی هنگام کارهای روتین بستگی دارد. سطح مورد نیاز دسترس پذیری داده در محیط SAN شما، بر اساس موارد زیر، قابل تعیین است:

 • نیازهای مدیریتی (مثلا زمان‌بندی بکاپ و پروسه‌های عملیاتی)
 • سطح حفاظتی برای داده و اپلیکیشن
 • افزونگی سخت افزار

عوامل مختلفی بر دسترس پذیری داده در SAN تاثیر دارد:

 • نرم افزار اپلیکیشن
 • سیستم‌عامل‌های سرور
 • سخت افزار سرور
 • زیرساخت SAN Fabric
 • استوریج Primary و Secondary
 • تعداد سوییچ‌ها
 • تعداد ISLها
 • تعداد مسیرهای بین یک سرور یا سرورهای کلاستر شده و فابریک
 • تعداد مسیرهای کنترلر استوریج در فابریک

سطوح دسترسی به داده

سطح ۱: single connectivity fabric

Level 1، اتصال حداکثری را فراهم می‌کند اما Fabric Resiliency و افزونگی را تامین نمی‌کند. هر سوییچ یک مسیر به سوییچ‌های دیگر در فابریک دارد. هر سرور و سیستم ذخیره سازی، یک مسیر به فابریک دارد.

سطوح دسترسی به داده در SAN

سطح ۲: single resilient fabric

Level 2، با استفاده از چندین ISL بین سوییچ‌ها، افزونگی مسیر فابریک را فراهم می‌کند. هر سرور و سیستم استوریجی یک مسیر به فابریک دارد. اگر خطایی در یک ISL یا پورت سوییچ رخ دهد، سوییچ به صورت اتوماتیک، داده را از طریق مسیر فابریک جایگزین، مسیریابی دوباره می‌کند و هیچ وقفه‌ای در فعالیت I/O در سرور پیش نمی‌آید.

سطوح دسترسی به داده در SAN

سطح ۳: single resilient fabric with multiple device paths

Level 3، هم سطح Level 2 است اما چندین مسیر سرور و سیستم استوریج را به فابریک فراهم می‌کند تا دسترس پذیری را افزایش دهد. اگر خطایی در مسیر یک سوییچ، Server HBA یا سیستم استوریج رخ دهد، به صورت اتوماتیک، داده از طریق مسیری جایگزین، مسیریابی دوباره می‌شود و هیچ وقفه‌ای در فعالیت I/O در سرور پیش نمی‌آید.

برای برخورداری از تمامی مزایای این سطح، اچ پی توصیه می‌کند که مسیر هر Server HBA و هر سیستم استوریج را به سوییچی متفاوت وصل کنید تا دسترس پذیری افزایش و امکان رخ دادن SPOF کاهش یابد. این سطح، هم Fabric Resiliency و هم افزونگی مسیر دستگاه را فراهم می‌کند.

نکته: سیستم‌عامل‌های خاص نیاز به استفاده از Zoning دارند تا مسیرهایی با حداقل دو Zoned برای هر سرور با چندین مسیر در یک فابریک مستقل، تعریف شود.

سطوح دسترسی به داده در SAN

سطح ۴: (multiple fabrics and device paths (NSPOF

Level 4، چندین مسیر داده بین سرور و سیستم استوریج فراهم می‌کند اما برخلاف سطح ۳، مسیرها به صورت فیزیکی به فابریک‌های جداگانه وصل می‌شوند. این سطح، بالاترین دسترس پذیری را با حفاظت NSPOF ارایه می‌دهد. اگر خطایی در مسیر یک سوییچ، Server HBA یا سیستم استوریج رخ دهد، به صورت اتوماتیک، داده از طریق مسیری جایگزین، مسیریابی دوباره می‌شود و هیچ وقفه‌ای در فعالیت I/O در سرور پیش نمی‌آید.

سطح ۴، آسیب پذیری خرابی‌های فابریک را به حداقل می‌رساند (مثلا جایگزینی سوییچ نامناسب، تنظیمات نادرست پیکربندی فابریک و یا خرابی سرویس فابریک). سطح ۴، بالاترین سطح کارایی و تعداد بیشتر پورت‌های در دسترس را فراهم می‌کند چرا که تمامی فابریک‌ها طی عملیات‌های نرمال، به طور همزمان در دسترس هستند.

سطوح دسترسی به داده در SAN

با اینکه استفاده از دو فابریک، هزینه پیاده ‌سازی را افزایش می‌دهد اما تعداد کل پورت‌های در دسترس را هم افزایش می‌دهد. مثلا در یک فابریک Mesh با ۴ سوییچ، حداکثر ۵۲ پورت کاربری برای سرور و استوریج دارد. پیاده‌سازی همین توپولوژی با دو فابریک، حداکثر تعداد پورت‌های کاربری را به ۱۰۴ می‌رساند.

ایبوک: بررسی راهکار ذخیره سازی SAN Storage

نکات

هنگام انتخاب سطح دسترسی، باید به دو مورد توجه کنید: هزینه و دسترسی به داده‌های حیاتی و مهم. اچ پی برای اپلیکیشن‌های Mission-Critical توصیه می‌کند که سطح ۴ را پیاده‌سازی کنید تا افزونگی کامل در پیکربندی فابریک فراهم شود. اگر هزینه عدم دسترسی به داده‌های حساس و حیاتی برایتان قابل تصور است، این هزینه اضافی برای داشتن سطح ۴، قابل درک خواهد بود.
سطوح دسترسی به داده در SAN

می‌توانید فابریک‌ها را اضافه کنید تا تعداد پورت‌های در دسترس را افزایش دهید.

سطوح دسترسی به داده در SAN

 

مشاوره و خرید استوریج های اچ پی در فالنیک
فالنیک با تکیه بر دانش، تخصص و تجربه متخصصین و مشاورین خود، نیازهای مشتریان خصوصی و دولتی خود را بررسی و تحلیل می‌کند و بهترین و مناسب‌ترین استوریج را به شما پیشنهاد می‌دهد.
مشاوره و خرید استوریج

 

 


نویسنده :

استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.
>
عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

با عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی) اولین نفری باشید که مقالات و محتواهای ناب و تخصصی را دریافت می کنید.

تبریک، شما با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.

.swin-sc-title.style-2 .title span:after