به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ - تماس با فالنیک : 8363-021

بررسی Tape Cartridge ها و انواع LTO؛ پادکست؛ ویدئو

بررسی Tape Cartridge

تکنولوژی‌های به کار رفته در Tape Cartridge و LTO شامل فشرده سازی، WORM، رمزگذاری و پارتیشن بندی است. در این محتوا به بررسی این تکنولوژی‌ها می‌پردازیم. با تاریخچه LTO و نسل‌های آن آشنا می‌شویم و پیشرفت‌های آن را قدم به قدم بررسی می‌کنیم و در نهایت به بررسی تفاوت‌های مهم LTO-8 با LTO های قبلی می‌پردازیم. همچنین با پادکست با موضوع “ذخیره سازی Tape و Tape Cartridge ها و انواع LTO” و ویدئوی تک تاک با عنوان “راهکارهای ذخیره سازی مبتنی بر Tape” با شما همراه هستیم.

استوریج Tape نقش مهمی در دیتاسنترهای مدرن امروزی که با چالش رشد روزافزون داده سروکار دارند و در عین حال با کمبود بودجه مواجهند، بازی می‌کند.

Tape Cartridge از یک نوار مغناطیسی شده‌ی بلند و باریک تشکیل شده که در اثر جریان مغناطیسی که در Tape Drive  ایجاد می‌شود اطلاعات از/ بر روی آن خوانده یا نوشته می‌شود. در واقع  Tape Cartridgeها همان نوارهای کاست یا ویدئو با ظرفیت بسیار بالاتر هستند.

podcast

پادکست با موضوع ذخیره سازی Tape و Tape Cartridge ها و انواع LTO

در پرونده این پادکست به موارد زیر پرداخته می‌شود:

 • لزوم استفاده از ابزار ذخیره سازی برای بکاپ و آرشیو اطلاعات
 • تفاوت بکاپ و آرشیو
 • مزایای ابزار Tape و علل محبوبیت آن
 • تاریخچه تولید LTO Tape ها
 • چگونگی تاسیس کنسرسیوم LTO و وظیفه آن
 • نسل‌های LTO Tape و مقایسه آنها
 • وجوه تمایز LTO-8 با نسل‌های قبلی
 • تکنولوژی‌های به کار رفته در LTO Tape
 • نقشه راه LTO Tape

در این پادکست به همراه بخش تخصصی، اخبار تکنولوژی و مناسبت‌های ماه را هم می‌توانید پیگیری کنید؛ این نسخه پادکست ۳۲ مگابایت حجم و  ۲۵ دقیقه زمان دارد. زمان‌بندی این پادکست در جدول زیر آمده است:

 

محدوده زمانی موضوع بحث پادکست
دقیقه ۱۰ تا ۱۵ لزوم استفاده از ابزار ذخیره سازی برای بکاپ و آرشیو اطلاعات
دقیقه ۱۵ تا ۲۰ تفاوت بکاپ و آرشیو
دقیقه ۱۵ تا ۲۰ مزایای ابزار Tape و علل محبوبیت آن
دقیقه ۱۵ تا ۲۰ تاریخچه تولید LTO Tape ها
دقیقه ۱۵ تا ۲۰ چگونگی تاسیس کنسرسیوم LTO و وظیفه آن

 

 

محتوای مکمل مبحث “بررسی Tape Cartridge ها و انواع LTO”، محتوای “تفاوت بکاپ و آرشیو داده چیست؟” و “ذخیره سازی مبتنی بر نوار یا Tape” است که در این پادکست به آن هم پرداخته شده است.

 

دانلود

End Podcast

تکنولوژی‌های به کار رفته در Tape Cartridge و LTO

تکنولوژی‌هایی که در Tape Cartridge به کار می‌روند به صورت زیر است:

 1. تکنولوژی فشرده سازی

فشرده سازی نسبت به حالت Native، امکان ذخیره داده‌های بیشتری را فراهم می‌کند، نرخ فشرده سازی در نسل‌های یک تا پنج برابر با ۲:۱ است و از نسل ۶ به بعد، برابر با ۲٫۵:۱ شده است.

 1. تکنولوژی WORM

یکی از قابلیت‌هایی که در Tape Cartridge ها مطرح است، Rewritable بودن آن است. برخی مدل‌های Tape Cartridge این قابلیت را دارند و برخی نیز چنین قابلیتی ندارند. Tape Cartridge ها از نسل سوم به بعد، از تکنولوژی WORM برخوردار شدند. WORM معادل Write Once/Read Many است یعنی یکبار عمل نوشتن انجام می‌شود و در دفعات بعدی فقط عمل خواندن انجام می‌شود. این تکنولوژی همان چیزی است که درCD-R  اتفاق می‌افتد که اطلاعات نوشته شده قابل تغییر یا Rewritable نیست.

با ویژگی WORM که در نسل ۳ اضافه شد، امکان باز نوشتن داده (Overwrite) وجود ندارد تا امنیت داده‌های ذخیره شده فراهم شود. WORM ریسک از دست دادن داده بر اساس خطای انسانی را هم کاهش می‌دهد.

 1. تکنولوژی رمزگذاری

تکنولوژی رمزگذاری داده با استفاده از استاندارد رمزگذاری پیشرفته ۲۵۶ بیتی یا همان ۲۵۶-bit Advanced Encryption Standard که به صورت AES هم گفته می‌شود، قابل انجام است. این استاندارد از الگوریتم Galois/Counter Mode استفاده می‌کند که در سطح درایوهای LTO پیاده‌سازی شده و فشرده سازی را قبل از رمزگذاری ممکن می‌کند و ظرفیت نوار را به حداکثر می‌رساند. از آنجایی که Tape ها اغلب حمل می‌شوند، رمزگذاری در تامین امنیت داده نقش مهمی ایفا می‌کند. رمزگذاری از نسل ۴ اضافه شده و امنیت و Privacy را بهبود داده است. LTFS برای نوارها قابلیت‌های File Base و Self-Describing را فراهم کرده است.

 1. تکنولوژی پارتیشن بندی

تکنولوژی Partitioning یا پارتیشن بندی به Tape ها اضافه شد تا کنترل فایل و مدیریت فضا از طریق LTFS بهبود یابد. یک پارتیشن، فایل را نگه می‌دارد و پارتیشن دیگر برای ایندکس کردن رزرو می‌شود تا به درایو LTO جایی که فایل روی نوار، ذخیره شده را بگوید.

LTFS Partitioning در LTO-5 اضافه شد که کنترل فایل و مدیریت فضا را بهبود می‌دهد. پارتیشن بندی از طریق ایندکس کردن، مکانی که فایل بر روی نوار ذخیره شده را به درایو می‌گوید. درایو، اطلاعات ایندکس شده را می‌خواند. این اطلاعات به فرمتی که کاربر بتواد فایل‌ها را درگ اند دراپ کند ارایه می‌شود در واقع چیزی شبیه به استفاده از Thumb Drive در LTO Program. کاربر برای اینکه سیستم عامل بتواند LTFS را بشناسد، باید نرم افزار دانلود کند.

مشاوره و خرید استوریج های اچ پی در فالنیک
فالنیک با تکیه بر دانش، تخصص و تجربه متخصصین و مشاورین خود، نیازهای مشتریان خصوصی و دولتی خود را بررسی و تحلیل می‌کند و بهترین و مناسب‌ترین استوریج را به شما پیشنهاد می‌دهد.
مشاوره و خرید استوریج

 

گفتگوی TechTalk: راهکارهای ذخیره سازی مبتنی بر Tape

کارشناسان در گفتگوی تخصصی TechTalk، با موضوعات به‌روز تخصصی و فنی، برای ارتقای دانش تخصصی شما به گپ و گفت می‌پردازند و محصولات و تکنولوژی‌های جدید در دنیای سرور و تجهیزات شبکه را بررسی می‌کنند. این ویدیو، ششمین دوره از گفتگوهای تخصصی TechTalk است.

در این قسمت، کارشناسان ما مسعود سوری و علی کاظمی، به بررسی Tape Solution می‌پردازند. مبحثی که در حوزه امنیت و حفاظت از اطلاعات، بسیار مهم و قابل توجه است. عناوین مهمی که در این ویدئوی ۱۴ دقیقه‌ای می‌بینید در ادامه آمده است:

عناوین مورد بررسی:

 • موارد استفاده از Tape
 • مزایای Tape
 • بررسی محصول HPE LTO Ultrium Tape Drive
 • بررسی محصول HPE Autoloader
 • بررسی محصول HPE MSL2024/4048
 • بررسی محصول HPE MSL6480
 • مقایسه LTO-6 و LTO-7
 • معرفی HPE Tfinity و T950
 • معرفی کارتریج‌های WORM و RW و Cleaning

 

علی کاظمی و مسعود سوری بیش از ۵ سال است که در فالنیک (ایران اچ پی) و در حوزه سرور و تجهیزات شبکه فعالیت می‌کنند. از علائق آنها دنبال کردن اخبار روز تکنولوژی به خصوص حوزه شبکه است. آنها از تکنوفیلهای فالنیک هستند.

 

تاریخچه تکنولوژی LTO

سال ۲۰۰۰ بود که تکنولوژی LTO برای اولین بار توسط اچ پی، IBM و Seagate وارد بازار شد. Seagate در سال ۲۰۰۰ تجارت خود در زمینه Tape را به صورت راهکارهای Seagate Removable Storage Solutions ادامه داد و در سال ۲۰۰۳ نام Certance را برای آن برگزید که در سال ۲۰۰۵ توسط Quantum خریداری شد. با این اتفاق، Seagate در زمینه تکنولوژی Tape از اچ پی و IBM جدا شد. هم اکنون سه شرکت HPE، IBM و Quantum عضو کنسرسیوم LTO هستند وLTO  را بهبود می‌دهند.

پیشرفت‌ها در تکنولوژی LTO شامل موارد زیر است:

 • موادی که در تولید نوارهای مغناطیسی استفاده می‌شود
 • روش‌های فشرده‌سازی و کدگذاری
 • سرعت فیزیکی که شامل حرکت نوار در درایو است.
 • طول نوار در هر کارتریج LTO
 • چگالی فیزیکی بیت‌های داده بر روی نوار

تا به امروز، ۸ نسل از این Tape Cartridge ها و Tape Drive ها به بازار عرضه شده است. هر نسل جدید، ظرفیت و نرخ انتقال داده بیشتری دارد و ویژگی‌های جدیدی نیز در زمینه حفاظت از داده را فراهم می‌کند ضمن اینکه تکنولوژی WORM، رمزنگاری داده و پارتیشن‌بندی نیز قابلیت‌های بیشتری است که در هر نسل، ارایه شده است.

هر دو یا سه سال یکبار، نسخه جدید LTO Tape به بازار می‌آید و طبق نموداری که در اینجا می‌بینید، ظرفیت در هر نسل نسبت به نسل قبل، دو برابر شده و تا به امروز و در نسل ۸، به ۳۰ ترابایت (البته در حالت فشرده شده) رسیده است. در نسل ۸ که در جولای ۲۰۱۸ به بازار آمده، نرخ انتقال داده برابر با ۷۵۰ مگابایت در ثانیه است که در یک ساعت، هر درایو، ۲٫۷ ترابایت ذخیره سازی می‌کند.

در تصویر زیر، نقشه راه اچ پی در زمینه تولید LTO ها را در سال ۲۰۱۲ می‌بینید. در ادامه با ۸ نسل تولید شده LTO آشنا می‌شوید و  در انتها نقشه راه اچ پی را در سال ۲۰۱۸ می‌بینید. مقایسه این دو نقشه راه، جالب است.

 

بررسی Tape Cartridge

 

بررسی نسل‌های LTO

LTO-1

حداکثر حجم ذخیره سازی در نسل اول در حالت Native و بدون در نظر گرفتن فشرده سازی، ۱۰۰ گیگابایت و با وجود فشرده سازی، ۲۰۰ گیگابایت بود. در این نسل، نرخ فشرده سازی ۲:۱ بود. حداکثر نرخ انتقال داده در حالت Native، برابر با ۲۰ مگابایت در ثانیه و در حالت فشرده، ۴۰ مگابایت در ثانیه بود.

LTO-2

ظرفیت ذخیره سازی و حداکثر نرخ انتقال داده در نسل ۲ نسبت به نسل ۱، دو برابر شد. حداکثر حجم ذخیره سازی در حالت Native، ۲۰۰ گیگابایت و با وجود فشرده سازی، ۴۰۰ گیگابایت بود. حداکثر نرخ انتقال داده در حالت Native، برابر با ۴۰ مگابایت در ثانیه و در حالت فشرده، ۸۰ مگابایت در ثانیه بود. LTO-2 در سال ۲۰۰۳ وارد بازار شد و قابلیت پشتیبانی از خواندن از / نوشتن بر LTO-1 را دارد.

LTO-3

LTO-3 در سال ۲۰۰۴ وارد بازار شد و ظرفیت ذخیره سازی و حداکثر نرخ انتقال داده در نسل ۳ نسبت به نسل ۲، دو برابر شد. حداکثر حجم ذخیره سازی در حالت Native، ۴۰۰ گیگابایت و با وجود فشرده سازی، ۸۰۰ گیگابایت بود. حداکثر نرخ انتقال داده در حالت Native، برابر با ۸۰ مگابایت در ثانیه و در حالت فشرده، ۱۶۰ مگابایت در ثانیه بود. در LTO-3 قابلیت WORM افزوده شد تا از اینکه داده Overwrite نمی‌شود مطمئن باشیم. LTO-3 قابلیت پشتیبانی از خواندن از / نوشتن بر LTO-2 و قابلیت پشتیبانی از خواندن از LTO-1 را دارد.

تفاوت‌های مهم LTO-8  با LTO های قبلی عبارتند از: پشتیبانی از LTO-7 Type M media و عدم پشتیبانی از LTO-6 به قبل

LTO-4

سال ۲۰۰۷ بود که نسل چهارم وارد بازار شد. حداکثر حجم ذخیره سازی در حالت Native، ۸۰۰ گیگابایت و با وجود فشرده سازی، ۱٫۶ ترابایت بود. حداکثر نرخ انتقال داده در حالت Native، برابر با ۱۲۰ مگابایت در ثانیه و در حالت فشرده، ۲۴۰ مگابایت در ثانیه بود. در LTO-4 بود که تکنولوژی رمزگذاری داده با استفاده از AES اضافه شد که با استفاده از الگوریتمی خاصی که در سطح درایوهای LTO پیاده‌سازی شده، فشرده سازی را قبل از رمزگذاری ممکن می‌کند.

LTO-5

در سال ۲۰۱۰ نسل پنجم وارد بازار شد که حداکثر حجم ذخیره سازی در حالت Native ، ۱٫۵ ترابایت و با وجود فشرده سازی، ۳ ترابایت بود. حداکثر نرخ انتقال داده در حالت Native ، برابر با ۱۴۰ مگابایت در ثانیه و در حالت فشرده، ۲۸۰ مگابایت در ثانیه بود. در LTO-5 بود که تکنولوژی Partitioning یا پارتیشن بندی اضافه شد.

LTO-6

در سال ۲۰۱۲ نسل ششم وارد بازار شد و حداکثر حجم ذخیره سازی در حالت Native، برابر با ۲٫۵ ترابایت و با وجود فشرده سازی، ۶٫۲۵ ترابایت است. حداکثر نرخ انتقال داده در حالت Native، برابر با ۱۶۰ مگابایت در ثانیه و در حالت فشرده، ۴۰۰ مگابایت در ثانیه بود. نسل ۶ اولین نسل از LTO است که نرخ فشرده سازی در آن ۲٫۵:۱ است در حالی که تا قبل از آن و از نسل اول تا پنجم، نرخ فشرده سازی برابر با ۲:۱ بود. دلیل آن هم وجود بافر فشرده سازی بیشتر در LTO 6 است. LTO-6 ویژگی‌های اضافه شده به نسل‌های قبل مانند WORM، رمزگذاری مبتنی بر سخت‌افزار و پارتیشنینگ که LTFS را فراهم می‌کند، را داراست و همانند نسل‌های قبلی، قابلیت پشتیبانی از خواندن از / نوشتن بر LTO-5 و خواندن از LTO-4 را دارد.

LTO-7

در سال ۲۰۱۵ نسل هفتم وارد بازار شد و حداکثر حجم ذخیره سازی در حالت Native، ۶ ترابایت و با وجود فشرده سازی، ۱۵ ترابایت است. حداکثر نرخ انتقال داده در حالت Native، برابر با ۳۰۰ مگابایت در ثانیه و در حالت فشرده، ۷۰۰ مگابایت در ثانیه بود. LTO-7 دارای ویژگی WORM، رمزگذاری و پارتیشن بندی است.

بررسی Tape Cartridge

در مقایسه LTO-7 با LTO-6 می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ۴ برابر شدن ظرفیت که به معنی خرید و مدیریت کارتریج‌های کمتر است.
 • ۸ برابر شدن کارایی که به معنی برآورده کردن نیازهای دسترسی و نگهداری داده‌هاست.
 • ۱۰۰ برابر شدن قابلیت اطمینان اطلاعات که دسترس‌پذیری طولانی مدت و کمترین میزان نرخ خطای بیت (Bit Error Rate) را تامین می‌کند.

LTO-8

در سال ۲۰۱۷ نسل هشتم وارد بازار شد و حداکثر حجم ذخیره سازی حالت Native، ۱۲ ترابایت و با وجود فشرده سازی، ۳۰ ترابایت است. حداکثر نرخ انتقال داده در حالت Native، برابر با ۳۶۰ مگابایت در ثانیه و در حالت فشرده، ۷۵۰ مگابایت در ثانیه بود. LTO-8 دارای ویژگی WORM، رمزگذاری و پارتیشن بندی است.

بررسی Tape Cartridge

ذخیره ۳۰ ترابایت داده فشرده بر روی نوار LTO-8 اصولا ارزان‌تر از استفاده از فلش یا هارد دیسک برای همان نوع ذخیره سازی است. LTO Tape، برای ذخیره سازی نیاز به برق زیادی ندارد و عمر آن تا سی سال است. علاوه بر این، BER یا Bit Rate Error در نوارهای LTO-7 و LTO-8، به میزان ۱ x 10-۱۹ است و طبق LTO Program، ۴ برابر بهتر از دیسک است.

بررسی Tape Cartridge

ظرفیت غیرفشرده ۱۲ ترابایتی در LTO-8 می‌تواند تعداد ۷۱۴۰۰۰۰ عکس، ۲۸۸۰۰۰۰ آهنگ، یا ۸۰۰۰ فیلم را ذخیره کند. در کسب‌وکارهایی که دایما در حال ذخیره چندین ترابایت یا پتابایت داده هستند، ظرفیت، بخش مهمی از ذخیره سازی محسوب می‌شود.

بررسی Tape Cartridgeر

تفاوت‌های مهم LTO-8 با LTO های قبلی

تفاوت اول: سارگازی تنها با LTO-7

LTO در زمینه خواندن / نوشتن با نسل قبلی اش سازگار است. LTO درایو ها در زمینه خواندن با دو نسل قبل و در زمینه نوشتن با نسل قبلشان سازگاری دارند پس در صورت ارتقای سیستم‌هایتان، خیالتان راحت است که نوارها تا مدت طولانی، قابل استفاده هستند.

اما LTO-8 Tape Drive ها قابلیت سازگاری با یک نسل را دارند بنابراین می‌توانند بر روی نوارهای LTO-7 بنویسند یا از آنها بخوانند. این ویژگی، مهم‌ترین تفاوت نسل هشتم نسبت به نسل‌های قبلی است که قابلیت خواندن از دو نسل قبلی را داشتند. در LTO-8، تکنولوژی TMR یا Tunnel Magnetoresistance و Barium Ferrite (که در مغناطیسی کردن نوار استفاده می‌شود و می‌تواند طول عمر نوار را تا ۳۰ سال برساند.) قابلیت خواندن را محدود می‌کنند. TMR چگالی هد نوار را افزایش می‌دهد و Barium Ferrite ظرفیت و طول عمر را افزایش می‌دهد. Barium Ferrite بر روی کارتریج‌های LTO باعث می‌شود به ازای هر کارتریج نوار حداکثر ۲۲۰ ترابایت ظرفیت غیرفشرده فراهم شود.

تفاوت دوم: تکنولوژی LTO-7 Type M media

ویژگی جدید دیگری که در LTO-8 ارایه شده پشتیبانی از LTO-7 Type M media است. درباره این تکنولوژی در لینک زیر بخوانید:

تکنولوژی LTO-7 Type M media

تولیدکنندگان اصلی LTO

لیست تولیدکنندگانی که کارتریج‌ها و Tape Drive های LTO Ultrium را می‌فروشند، در وب‌سایت LTO Program قرار دارد که تا تاریخ ژوئن ۲۰۱۸  به قرار زیر است:

 • Fujifilm
 • HPE
 • IBM
 • Imation (now Glassbridge Enterprises)
 • Maxell
 • NXP Semiconductors
 • Quantum
 • Sony
 • Spectra Logic
 • Teijin DuPont Films

نقشه راه LTO

بر اساس نقشه راهی که تا ژوئن ۲۰۱۸ ارایه شده، نسل ۱۲ از LTO در برنامه قرار دارد. انتظار می‌رود تمامی نسل‌های آینده LTO که در این نقشه راه دیده می‌شوند، از رمزگذاری، WORM و LTFS پشتیبانی کنند. همچنین می‌دانیم که در هر نسخه جدید، افزایش ظرفیت زیادی اتفاق می‌افتد.

LTO-9: انتظار می‌رود ظرفیت غیرفشرده ۲۴ ترابایت و ظرفیت فشرده ۶۰ ترابایت فراهم کند. کنسرسیوم LTO هنوز تاریخ مشخصی برای ارایه این نسل اعلام نکرده و تخمینی از نرخ انتقال داده هم ارایه نشده است.

LTO-10: انتظار می‌رود ظرفیت غیرفشرده ۴۸ ترابایت و ظرفیت فشرده ۱۲۰ ترابایت را فراهم کند.

LTO-11: انتظار می‌رود ظرفیت غیرفشرده ۹۶ ترابایت و ظرفیت فشرده ۲۴۰ ترابایت را فراهم کند.

LTO-12: انتظار می‌رود ظرفیت غیرفشرده ۱۹۲ ترابایت و ظرفیت فشرده ۴۸۰ ترابایت را فراهم کند.

بررسی Tape Cartridge

*Assuming a 2.5:1 compression achieved with larger compression history buffer available beginning with LTO generation 6 drives.

 

اما همچنان افزایش ظرفیت کارتریج‌های LTO امکان رشد بیشتری دارند. در آگوست ۲۰۱۷، IBM و سونی اعلام کردند که با توسعه تکنولوژی توانسته‌اند حدود ۳۳۰ ترابایت استوریج فشرده به ازای هر کارتریج Tape را پشتیبانی می‌کنند.

انتظار می‌رود نرخ انتقال نسبت به نسل‌های قبلی افزایش بیشتری داشته باشد و LTO-9 و LTO-10 به ترتیب دارای نرخ انتقال ۷۰۸ Mbps و ۱۱۰۰ Mbps باشند.

یکی از دلایل افزایش نرخ انتقال، چگالی یا Density بیشتر بر روی خود نوار است. هد درایو همان سرعت قبلی را در خواندن و نوشتن دارد اما چگالی نوار به شدت افزایش یافته بنابراین همان مقدار از نوار، Sequential Dataهای بسیار بیشتری را ارایه می‌دهند.

 


نویسنده :

 • Avatar محمد گفت:

  یعنی lto ها مپل هارد هستن و میشه اونارو به کامپیوتر وصل کرد و از اطلاعات استفاده کرد یا فقط میشه داخلش کپی کرد و بک آپ گرفت

  • مریم فقیهی مریم فقیهی گفت:

   Tape ها به دلیل ساختارشان برای استفاده روزانه مناسب نیستند. اما به هر حال امکان استفاده از اطلاعاتشان وجود دارد.

 • Avatar امید گفت:

  وقت بخیر
  دلیل روشن شدن چراغ نارنجی رنگ tape درایو ، آیا نیاز به انجام cleaning درایو می باشد؟

  • مریم فقیهی مریم فقیهی گفت:

   چراغ نارنجی روی دستگاه نشان دهنده این است که دستگاه مشکلی دارد
   باید ارور های دستگاه روی کنسول وب بررسی شود تا ارور دقیق مشخص گردد
   میتواند کلین نشدن کارتریج ها هم باشد ولی با این اطلاعاتی که دادین به حتم نمیشه گفت ارور کلین کارتریج هست

 • استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.
  >
  عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

  عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

  با عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی) اولین نفری باشید که مقالات و محتواهای ناب و تخصصی را دریافت می کنید.

  تبریک، شما با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.

  .swin-sc-title.style-2 .title span:after