به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ - تماس با فالنیک : 8363-021

وجه تمایز ۳PAR و EVA در معماری آرایه‌ها

وجه تمایز 3PAR در معماری آرایه‌ها

امروزه آرایه‌های جدیدتر با معماری‌های بسیار متفاوت به بازار آمده است و به طور مستقیم با مشکلات Bottleneck که به طور سنتی آنها را در آرایه‌های ماژولار مشاهده می‌کنیم مبارزه می‌کنند. شاهد این بوده‌ایم که در کنترلر‌های ذخیره‌سازی در سیستم‌های کلاستر، سرورهای استانداردی به منظور ایجاد آرایه‌ها به کار گرفته شده‌اند (مانند راهکارهای HP Lefthand و VMware VSA)، و همچنین شاهد ارتقاء معماری‌هایی مانند آرایه‌های ۳PAR StoreServ بوده‌ایم که دارای یک َActive-Active Mesh با حداکثر ۸ کنترلر برای بهبود کارایی هستند. برای درک مزایای ۳PAR در زمینه معماری آرایه‌ها با ما همراه باشید.

وجه تمایز ۳PAR در معماری آرایه‌ها

اممکن است همه چیز با خرید و پیاده‌سازی دو آرایه سری ۳PAR StoreServ 7000 تغییر کند. به عنوان یکی از مشتریان HP EVA می‌توان گفت که ۳PAR همیشه یک جایگزین الزامی بوده است (حتی قبل از اینکه ۳PAR به مالکیت HP درآید). به نظر من این فناوری‌ها همانند پسرعموهای نزدیک به هم هستند. با معرفی سری ۷۰۰۰ محصولات HP در انتهای سال ۲۰۱۲، بیشتر از پیش روشن شد که این محصولات می‌توانند پلتفرم ذخیره‌سازی آینده ما باشند و گمان می‌کنم که پلتفرم ذخیره‌سازی آینده برای بسیاری از مشتریان EVA خواهند بود.

وجه تمایز 3PAR در معماری آرایه‌ها

پسرعموهای نزدیک اما با اختلاف‌های مهم

Bottleneckها و خطاهایی که در سیستم رخ می‌دهد و باعث وقفه می‌شوند (SPOF) مسایلی هستند که  مدیران سیستم بیشترین درگیری را با آنها دارند. به عنوان مدیر سیستم باید این موارد را شناسایی کرده و افزونگی و ظرفیت آنها در نظر گرفت. زمانی که این مفهوم را در ذخیره‌سازی بکار می‌بریم، بدین معنی است که باید آرایه‌ای برای زمان‌های اوج نیاز به کارایی تهیه کنیم و اغلب باید آرایه‌های بیشتری را به منظور مقابله با مشکل داشته باشیم. این مشکل داشتن حداکثر تنها دو کنترلر در یک آرایه ماژولار است.

اما آرایه‌های جدیدتری با معماری‌های بسیار متفاوت به بازار آمده است و به طور مستقیم با مشکلات Bottleneck که به طور سنتی آنها را در آرایه‌های ماژولار مشاهده می‌کنیم مبارزه می‌کنند. شاهد این بوده‌ایم که در کنترلر‌های ذخیره‌سازی در سیستم‌های کلاستر، سرورهای استانداردی به منظور ایجاد آرایه‌ها به کار گرفته شده‌اند (مانند راهکارهای HP Lefthand و VMware VSA)، و همچنین شاهد ارتقاء معماری‌هایی مانند آرایه‌های ۳PAR StoreServ بوده‌ایم که دارای یک َActive-Active Mesh با حداکثر ۸ کنترلر برای بهبود کارایی هستند.

وجه تمایز 3PAR در معماری آرایه‌ها

معماری  Active Mesh اولین تفاوت بزرگ بین EVA و ۳PAR StoreServ است. در EVA در هر زمان تنها یک کنترلر می‌تواند به LUN دسترسی و کنترل داشته باشد. هر درخواستی که از طریق سایر کنترلر‌ها دریافت می‌شوند، به سادگی پروکسی شده و توسط کنترلر کنترل‌کننده مدیریت می‌شود. در ۳PAR تمامی Node‌های کنترلر به LUN دسترسی و مالکیت دارند و می‌توانند به درخواست‌ها سرویس دهند. تمامی این فعالیت در یک Passive Full Mesh Backplane ارسال می‌شود که Node‌های کنترلر را به یکدیگر و به ذخیره‌سازها متصل می‌سازد. Node‌ها با لینکهای پرسرعت (۸۰۰ Mbps در هر جهت) متصل شده‌اند و همچنین لینک سریال کم‌سرعت RS-232 برای افزونگی در نظر گرفته شده است که در مواقع قطع شدن لینک‌های اصلی، اطلاعات کنترلی بین Node‌ها منتقل شود.

تفاوت دوم در این معماری‌ها مربوط به مقیاس و ماژولاریتی است. زمانی که یک EVA تهیه می‌کنید، دو کنترلر دارید این تمام چیزی است که همیشه خواهید داشت. اما با آرایه ۳PAR با دو کنترلر شروع می‌کنید و می‌توانید با افزایش نیاز و بسته به خط تا ۸ Node کنترلر داشته باشید. ۳PAR StoreServ 7200 به دو کنترلر محدود است و سری ۷۴۰۰ می‌تواند از ۲ تا ۴ کنترلر و سری ۱۰۰۰۰ تا ۸ Node کنترلر می‌توانند داشته باشند. در معماری فضای ابری یا کلود، این یک مزیت ویژه است که استفاده کلی از کنترلرها را افزایش داده است و تاثیر به سزایی روی Bottleneck دارد. HP روش P10000 3PAR در کنترلرهای ماژولار را به عنوان پاسخ به مشکلات رشد فضای ابری ارائه کرده است. در حالی که مدیران هنوز هم باید سایز آرایه‌ها برای حداکثر استفاده را تنظیم کنند، اما در عین حال امکان خرید آنچه در آینده مورد نیاز است، وجود دارد. این امر امروزه در خط EVA ممکن نیست.

 

 

۳PAR StoreServ در صورت نیاز می‌تواند Storage Tierهای متفاوتی را با انواع مختلف ذخیره‌سازها انجام دهد و همچنین، Volumeها را در انواع مختلف ذخیره‌سازها در هنگام نیاز ترکیب کند. در ضمن امکان ایجاد گروه‌های دیسک چندگانه در EVA وجود دارد ــ به عنوان مثال یکی با درایوهای فیبرنوری سنتی و یکی با درایوهای SSD ــ اما EVA اجازه ترکیب داده در میان گروه‌های دیسک چندگانه را نمی‌دهد. Autonomic Storage Tiering در ۳PAR یک ویژگی نرم‌افزاری آرایه است و این امکان را فراهم می‌سازد که داده بین انواع مختلف دیسک‌ها پخش شود. آرایه می‌تواند به صورت خودکار و معجزه‌آسایی تعیین کند که داده‌ها به شکل بهینه باید در کجا ذخیره شوند که این تصمیمگیری بر اساس اینکه به چه میزان و با چه سرعت نیاز به دسترسی به آنها و جابجایی آنها بین SATA و SAS و SSD وجود دارد، انجام می‌شود. تمامی اینها بدون نیاز به حضور فعال مدیر انجام می‌گیرد.

Thin provisioning بزرگتری تفاوت بین آرایه‌ها است ــ نه فقط از نظر مقایسه ظرفیت‌ها بلکه از نظر چگونگی به کار گیری آن در آرایه ــ. از زمانی که اچ پی مالک ۳PAR شد، thin را به خط EVA آورد، پس از منظر کلی هر دو دارای آن هستند.

وجه تمایز 3PAR در معماری آرایه‌ها

اما ۳PAR از این فناوری در کل معماری خود استفاده می‌کند. Thin کاملا در (۳PAR ASIC (Application Specific Integrated Circuit یا مدارهای مجتمع با کاربرد خاص) وجود دارد پس در پایین‌ترین سطوح آرایه در دسترس خواهد بود. آرایه، امکان تبادلات داده‌ای را از Fat به Thin و از طریق الگوریتم اختصاصی فراهم می‌کند. Replication نیز با استفاده از فناوری Thin-Built-In و از طریق Zero Detect کنترل شده است. Zero Detect، که HP آن را ابداع کرده، یک فناوری است که صفرها را در داده تشخیص می‌‌دهد که این امکان را فراهم می‌سازد نه فقط داده‌های رمزگذاری در مد Thin رایت شوند، بلکه داده‌های راکد را گرفته و آنها را به شکل دوره‌ای به داده‌های Thin Provisioned تبدیل می‌کند.

اچ پی از زمانکه مالک ۳PAR شد، تلاش کرده است که قابلیت حمل داده‌ها بین پلتفرم‌های مختلف ذخیره‌سازی را افزایش دهد. Peer Motion در VMworld 2011 معرفی شد و یک فناوری است که امکان جابجایی Zero-Downtime Relocation را از یک آرایه به آرایه دیگر ممکن می‌سازد. Peer Motion بیشتر با VMotion Storage در vSphere همتراز است تا با فناوری Replication. اغلب کارهایی که در سیستم مقصد انجام می‌شود که Volumeهای ذخیره‌سازی را دریافت می‌کنند. اچ پی Online Migration را معرفی کرده است، که در واقع راهی برای مهاجرت از EVA به ۳PAR StoreServ است. برای فروش EVA این یک فناوری مهم است ــ چرا که امکان جابجایی بدون خرابی داده‌ها از EVA به آرایه ۳PAR را فراهم می‌سازد.

این مهاجرت از طریق CommandView پیکربندی می‌شود که شامل انتقال EVA LUNها به هاست است و سپس تمامی داده‌ها در پشت صحنه منتقل می‌شود و تا زمان انتقال کامل به ۳PAR ادامه دارد. در نهایت لینک موجود با EVA حذف می‌شود. Peer Motion فناوری مهمی است که شرکت‌ها را قادر می‌سازد مهاجرت داده‌ها را به شکلی خودکار انجام دهند.

 

مشاوره و خرید استوریج های اچ پی در فالنیک
فالنیک با تکیه بر دانش، تخصص و تجربه متخصصین و مشاورین خود، نیازهای مشتریان خصوصی و دولتی خود را بررسی و تحلیل می‌کند و بهترین و مناسب‌ترین استوریج را به شما پیشنهاد می‌دهد.
مشاوره و خرید استوریج

 

منبع: techazine.com


نویسنده :

استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.
>
.swin-sc-title.style-2 .title span:after